AgroUnia: żądamy 40 proc. na rolnictwo z Krajowego Funduszu Odbudowy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

AgroUnia: żądamy 40 proc. na rolnictwo z Krajowego Funduszu Odbudowy

03.03.2021autor: Kamila Szałaj

Z Krajowego Funduszu Odbudowy powinno zostać przeznaczone na polskie rolnictwo 40 proc., a nie jak proponuje rząd 1 proc. Dlaczego? Bo na wsiach mieszka 40 proc. Polaków - taki postulat przedstawił dziś na konferencji prasowej w Warszawie Michał Kołodziejczak, lider Agrounii. Dodał, że oferowany przez premiera 1 proc. to „jeden procent hańby”. 

W miniony piątek Premier Mateusz Morawiecki przedstawił projekt Krajowego Planu Odbudowy, czyli plan odbudowy gospodarki po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa. Na rolnictwo ma zostać wydane 2,5 mld zł, czyli 1 proc. wszystkich środków przyznanych z Funduszu Odbudowy.

W związku z tym działacze AgroUnii przyjechali dziś do Warszawy, gdzie skrytykowali decyzję o przyznaniu tak małej części na rolnictwo. Domagali się zwiększenia tych środków z 1 do 40 proc. 


– Te pieniądze trafią głównie do jednostek samorządowych, a także do spółek skarbu państwa, które będą realizowały misję gdzieś tam związaną z rolnictwem. To jest po prostu kradzież naszych pieniędzy, które nam się należą na odbudowę po koronawirusie – mówił dzisiaj Michał Kołodziejczak, lider Agrounii.

W jego ocenie tak niska kwota przeznaczona na rolnictwo jeszcze bardziej pogłębi przepaść między miastem a wsią. 

– Na wsi też mieszkają ludzie. To tam produkuje się ważną dla nas wszystkich żywność. Ten plan odbudowy będzie pogłębianiem biedy i stereotypów, że na wsi są ludzie, którym nie trzeba dawać. To co zamierza rząd PiS z Mateuszem Morawieckim na czele to jest budowanie Polski A i Polski B – zaznaczył Kołodziejczak. 

Podkreślił, że rolnicy nie zgadzają się na postulowane przez PSL zwiększenie kwoty do 10 proc. 

- Polska wieś nie ma obrońców w PSL. My żądamy 40 proc. pieniędzy na polską wieś, bo polska wieś, polskie gminy wiejskie to 40 proc. ludności naszego kraju, czyli ponad 15 mln ludzi. I te 15 mln ludzi ma dostać 1 proc? To jest hańba, to jest 1 proc. hańby – stwierdził.


r e k l a m a

Obecny na konferencji Filip Pawlik z Agrounii przypomniał, że w czasie pandemii koronawirusa, rolnicy pozostali bez pomocy państwa. 

- Dziś nie możemy sprzedać naszej kapusty, ziemniaków, cebuli. Nie ma na to kupca, bo rząd zamknął gastronomię i hotele. Ale jednocześnie nie zaproponował nam, producentom żywności żadnej pomocy!  Na tę chwilę koszty produkcji ziemniaka wynoszą 40 gr. My sprzedajemy po 30 gr, a markety po 2 zł. To skandal. A ten 1 proc. z Krajowego Planu Odbudowy tak naprawdę nie trafi do rolników, a do przedsiębiorców, którzy żerują na polskim rolnictwie i wykorzystują sytuację covidową – powiedział.

Kołodziejczak przypomniał też, że AgroUnia wielokrotnie apelowała do premiera o pomoc dla rolników, jednak postulaty te pozostały bez odpowiedzi. 

Po konferencji prasowej działacze AgroUnii zawieźli warzywa do jadłodzielni na ul. Miodową.

Kamila Szałaj, fot. Facebook/projektAgroUnia
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sąd uniewinnił Michała Kołodziejczaka za blokadę drogi pod Śremem

Sąd Rejonowy w Śremie uniewinnił Michała Kołodziejczaka, lidera AgroUnii, któremu policja rok temu zarzuciła blokowanie drogi w Nochowie

czytaj więcej

Agrounia domaga się od premiera wsparcia rodzinnych sklepów

Szef AgroUnii Michał Kołodziejczak skierował do premiera Mateusza Morawieckiego pismo, w którym dopytuje się, ile środków z unijnego Funduszu Odbudowy trafi na polską wieś. Wymienia rolników i lokalny handel.

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)