Wszystko z powodu chitozanu!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wszystko z powodu chitozanu!

14.04.2022autor: Patrycja Bernat

Nowe zastosowanie dla skorup krabów, dzięki substancji jaką jest chitozan. Jest to wszechstronny związek, który może zostać użyty od produkcji nawozów do konserwowania żywności.

Chitozan to polisacharyd, znajdujący się w pancerzach skorupiaków, który jak się okazuje, można wykorzystać nawet w nawożeniu.

Wszystko z powodu chitozanu

W egzoszkieletach krabów i innych skorupiaków znajduje się chitozan, który jest związkiem powszechnie znanym, a przez firmy farmaceutyczne wykorzystywanym od lat. Kevin Hammill, dyrektor generalny firmy Tidal Grow mówi, że istnieją nieskończone możliwości tego, co można zrobić i jak wykorzystać ten cenny związek.
Tidal Vision to oddział Tidal Grow, znajdujący się na obszarze północno – zachodniego Pacyfiku. Działanie firmy koncentruje się na wykorzystaniu materiałów, które normlanie byłyby tratowane jak odpady.

Firma pracuje głównie na krabach śnieżnych pochodzących z łowisk wzdłuż Zachodniego Wybrzeża, od Oregonu po Alaskę, aby stworzyć produkt o nazwie Tidal Grow, który miałby być stosowany np. jako nawóz. Celem samym w sobie jest nadanie nowego celu skorupie, która w normalnym cyklu trafiłaby na śmietnik. Tidal Vision kupuje lub kompensuje chitozan z systemu odpadów i syntetyzuje go do stosowania w innych gałęziach przemysłu jak:

  • oczyszczanie wody;
  • produkcja tekstyliów;
  • konserwacja żywności.

Stosowany jest nawet w winnicach jako środek przeciwdrobnoustrojowy. Hammill jest szczególnie zainteresowany tym, co chitozan może zrobić dla rolnictwa, czy może być stosowany jako zaprawa do nasion lub rozpylany na całym polu. Wykazano, że chitozan pomaga roślinom lepiej wchłaniać nawóz, uwalniając azot i działając jako biostymulator dla uprawy, co prowadzi do zwiększenia plonów. Ogrodnicy przybrzeżni od dawna wiedzą o korzyściach płynących z mieszania skorupiaków z liśćmi, korą i inną ściółką w celu wytworzenia nawozu. Destylacja związku sprawia, że jest to silniejsza i łatwiejsza do przyswojenia forma dla roślin.

r e k l a m a

Zbyt piękne, aby było prawdziwe

Powiedzenie do wszystkiego to na pewno jest do niczego. Hammill odrzuca te twierdzenia, przywołując przykłady innych naturalnych związków takich jak siarka, miedź czy fosforany, które również w rolnictwie mają wiele zastosowań.

- Wszyscy myślą o tych związkach jak o odżywianiu roślin, ale są to również naturalne fungicydy. Każdy akr winogron ma w sobie siarkę. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do stosowania tych związków, że zapominamy o ich podwójnym znaczeniu- mówi Hammill.

Formułowanie chitozanu w formie płynnej lub żelowej, naturalnie zabrało dużo czasu i dostępu do zaawansowanych technologicznie urządzeń. Aktualnie chitoazn dostępny jest w formie aerozolu, w kapsułkach czy nawet w postaci nanocząsteczek. Tidal Vision spędził bardzo dużo czas nad opracowywaniem nowych formuł i metod aplikacji, tak aby był, jak najbardziej przyjazny dla środowiska.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: modernfarmer.com
Fot: envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Chitoshell - naturalny preparat na grzyby i bakterie

Na rynku przybywa biopreparatów i biostymulatorów. Firma Intermag od lat rozwija ten segment i wprowadza na rynek produkt, który jest tzw. elicytorem o działaniu grzybobójczym i bakteriobójczym. To Chitoshell – naturalny produkt zawierający substancję czynną chlorowodorek chitozanu.

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Odmiany marchwi dla przetwórstwa – zapraszamy na spotkanie

Na pokaz plonowania, jakości surowca i wartości przetwórczej odmian marchwi jadalnej hodowli zapraszają PNOS Ożarów Mazowiecki i Masfrost Ziębice.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)