Zimna Zośka i zimni ogrodnicy. W tym roku spadek temperatury nas ominie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zimna Zośka i zimni ogrodnicy. W tym roku spadek temperatury nas ominie?

11.05.2022autor: Janusz Biernacki

Zjawisko pogodowe w Polsce i w Europie jak zimna Zośka i zimni ogrodnicy zaczyna odchodzić w nie pamięć przez ocieplenie klimatu.

Zimna Zośka i zimni ogrodnicy to zjawisko meteorologiczne charakterystyczne dla środkowej Europy. Występuje w okolicach połowy maja, kiedy po okresie utrzymywania się wyżu nad Środkową i Wschodnią Europą, następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej i wraz z niżem zaczyna napływać na te tereny zimne powietrze z obszarów polarnych. Najwyższe prawdopodobieństwo ochłodzenia występuje między 10 a 17 maja.

Nazwy tych zdarzeń pogodowych pochodzą od patronów poszczególnych dni – zimni ogrodnicy to kolejno: św. Pankracy (12 maja), św. Serwacy (13 maja) i św. Bonifacy (14 maja), a zimna Zośka – św. Zofia (15 maja). 

Najbliższe dni bez przymrozków

Synoptycy przewidują od 12 do 15 maja dość łagodne, ciepłe powietrze, z niewielkimi opadami deszczu, a co najważniejsze – bez przygruntowych przymrozków. Ostatnia informacja cieszy, zwłaszcza sadowników, którzy z powodu przemarznięcia kwiatów i zawiązków owoców ponosili z tego powodu duże straty w plonach.

W tym roku, 12 maja (czwartek, zimny ogrodnik Pankracy) temperatura w kraju będzie wahać się od 14 do 23–24°C. Najchłodniej będzie na środkowym wybrzeżu, a najcieplej na południowym wschodzie kraju. Tego dnia przewiduje się także niewielkie opady deszczu, rzędu od 1 do 6 mm. Wyższe wartości wystąpią prawdopodobnie na północnym wschodzie i na południu kraju, a na pozostałej jego części będą oscylowały w przedziale 1–3 mm. Noc i poranek bez przygruntowych przymrozków, ze spadkiem temperatury do ok 10°C. IMGW przewiduje jednak we wschodniej połowie kraju burze, najsilniejsze w woj. południowo-wschodnich.

Podobna pogoda, jednak bez zagrożenia burzami, utrzyma się 13 maja (zimny ogrodnik Serwacy). Opady, jeśli wystąpią to tylko lokalnie i nie powinny przekroczyć 1–2 mm. Noc i poranek także bez przymrozków, z temperaturą ok. 10°C.

W sobotę, 14 maja (zimny ogrodnik Bonifacy), synoptycy przewidują obniżenie temperatury o kilka stopni. Z podobnym rozkładem w kraju i zakresem od 13 do 21°C. Kolejna noc i poranek również bez przymrozków, z temperaturą ok. 10°C.

W niedzielę, 15, maja, Zimna Zośka. Tej doby w ciągu dnia temperatury będą oscylowały w przedziale od 12 do 18°C. Najchłodniej będzie na Pomorzu, a najcieplej na południu i południowym zachodzie Polski. Śladowe opady przewiduje się w południowym pasie kraju, wielkości do 1 mm. Temperatury w nocy spadną do poziomu 6–8°C.

r e k l a m a

Koniec przymrozków

Ten okres to zwykle ostatnie dni wiosennych przymrozków, chociaż w tym roku z dużym prawdopodobieństwem one nie wystąpią. Po tym terminie sadzi się lub wysiewa warzywa najbardziej wrażliwe na uszkodzenia przymrozkowe, tj. fasola, ogórek, czy pomidor. Czy jednak kwiaty drzew i krzewów owocowych będą już bezpieczne, pokażą następne dni, oby także z dodatnimi nocnymi temperaturami. W tych warunkach również wysadzone rozsady warzyw intensywnie rosną, pod warunkiem, że wystąpią opady lub jest możliwość systematycznego ich podlewania.

Łagodna połowa maja, to także dobry czas dla wzrostu i rozwoju wschodów buraka, kukurydzy i ziemniaka, które nie ucierpią z powody ochłodzenia i będą mogły kontynuować rozwój bez zahamowań jego tempa i strat wody oraz składników pokarmowych na regenerację potencjalnych uszkodzeń. Niestety, wciąż największym niebezpieczeństwem dla optymalnego rozwoju upraw jest deficyt opadów w dużej części kraju, a prognozy, poza południowym wschodem Polski, nie są pod tym względem optymistyczne.

fot. envatoelemenst

autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Alert IMGW: Połowa Polski zagrożona gradem!

Synoptycy nie mają dobrych wieści. Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny sezon wiosenno-letni nie będzie wolny od ekstremalnych zjawisk pogodowych. Z najbliższymi Polacy będą musieli zmierzyć się już w tym tygodniu: w części kraju przewidywane są opady gradu.

czytaj więcej

Alert IMGW przed gradem i burzami

Z piękną pogodą z jaką mamy w końcu do czynienia od kilku dni wiążą się też niestety minusy. Zwłaszcza kiedy zapowiadane jest pogorszenie pogody. Też tak będzie i tym razem. IMGW ostrzega, że możemy spodziewać się burz w południowo wschodniej Polsce. Jakie jeszcze zagrożenia czekają nas ze strony pogody?

czytaj więcej

Na południu burze, na północy przymrozki. IMGW ostrzega

IMGW ostrzega. Na północy kraju spodziewane przymrozki.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)