Ze względu na przekroczenia, zwiększona zostanie częstotliwość kontroli tureckich owoców i warzyw do 50%
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ze względu na przekroczenia, zwiększona zostanie częstotliwość kontroli tureckich owoców i warzyw do 50%

28.04.2022autor: Patrycja Bernat

Ponad połowa dostaw z Turcji do Unii europejskiej została zawieszona według danych Europejskiego Systemu Szybkiego Ostrzegania o Żywności i Paszach ze względu na zawartość szkodliwych składników aktywnych, które są niedopuszczone w Unii Europejskiej.

Według Europejskiego Systemu Szybkiego Ostrzegania o Żywności i Paszach ponad 60% tureckich dostaw owoców i warzyw jest wycofana ze względu na zawartość szkodliwych składników aktywnych, które są niedopuszczone w Unii Europejskiej.

Turcja w pierwszym kwartale tego roku otrzymała już 180 ostrzeżeń. Dla wszystkich krajów, które dostarczają owoce i warzywa do krajów Unii Europejskiej, łącznie takich ostrzeżeń było 298. W lutym odkryto 45 przypadków przekroczenia dopuszczalnego poziomu zwartości pestycydów, a w marcu tych przekroczeń było 74.
Najwięcej niezgodności wykryto w owocach cytrusowych. Były to substancje takie jak metylochloropiryfos oraz chloropiryfos. Są to substancje wycofane i zakazane w Unii Europejskiej.
Ze względu na te przekroczenia, zwiększona zostanie częstotliwość kontroli tureckich owoców i warzyw do 50%. Zostanie również zniesiona asymetria cła.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: Nawozy.eu
Fot: envatoelements
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

20 tys. ton jabłek z Mołdawii – dostawy do Rosji przez Turcję?

20.04.2022r. ogłoszono przez przedstawiciela Ministerstwa Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego (MAIA), że w ciągu ostatnich tygodni, marcu i kwietniu Mołdawia wyeksportowała ponad 20 tys. ton jabłek.

czytaj więcej

Czy obronimy kaptan przed wycofaniem z rynku?

Z Polskiego rynku zniknęło już 68 preparatów fungicydowych. Kolejny na liście wycofywanych środków jest Kaptan. Jakie będą skutki jego braku na rynku dla sadowników? Czy uda się go wybronić?

czytaj więcej

Lepotika z chłodni – 2,5 tony wyrzucone w pole. Czy opłaca się sprzedawać śliwki?

Na internetowych grupach dotyczących owoców, między innymi na Giełda owocowa online, pojawiły się informacje o fatalnej cenie śliwek. Jest to tak nieopłacalne, że owoce lądują na stracenie. Paliwo, wstęp na giełdę i inne koszty. Czy opłaca się próbować sprzedać owoce czy pozostawić je na starty?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)