Świat zadłużenia i inflacji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Świat zadłużenia i inflacji

07.03.2022autor: Patrycja Bernat

W świecie podwyższonego zadłużenia i inflacji wojna powoduje dalszy wzrost ryzyka stagflacji, czyli współwystępowania wysokiej inflacji i dużego bezrobocia. Wojna w krótkim czasie może wprowadzić kolejne ograniczenia poprzez utrudnienia w przepływie towarów oraz wzrost cen – w pierwszej kolejności nośników energii i żywności.

Gospodarka globalna już wybita z równowagi doświadcza teraz szczególnie dużą presję makrogospodarczą, spowodowaną wojną. Jak podaje Polski Fundusz Rozwoju (PFR) – inflacja przekroczyć może nawet 10% już w kwietniu. Taka kolej rzeczy, będzie następstwem podwyższonych cen żywności – 10-12% oraz paliw nawet 30%. Nawet biorąc pod uwagę działające tarcze antyinflacyjne.

Obroty towarowe i usługowe Polski z Białorusią

Polska dla Białorusi jest istotnym partnerem handlowym  - Eksport z Polski do Białorusi w 2020 roku wynosił 2.088,1 mln USD a import natomiast 1.687,6 mln USD. W 2021 r eksport z Polski na Białoruś wzrósł o 14,7%, a import z Białorusi o 45%.

Polskie jabłka i gruszki

Jak podaje Polski Fundusz Rozwoju Białoruś jest odbiorcą około 11% świeżych jabłek oraz aż ponad 60% gruszek. Eksport tych drugich w 2021 roku wyniósł 30,7 mln USD.
Towary importowane do Polski z Białorusi to między innymi:

  • 31,8 %-chlorek potasu;
  • ok.29% - olej rzepakowy i rzepikowy;
  • 14% - nawozy mineralne lub chemiczne.
r e k l a m a

Nadchodzące wyzwania dla producentów owoców

Freshfel Europe zorganizował 3 marca 2022 r. seminarium on-line dla członków, poruszające temat kosztów i aktualnych wyzwań dla producentów owoców i warzyw. Mirosław Maliszewski reprezentował Związek Sadowników RP.
Podczas seminarium Maliszewski zwrócił uwagę na pogłębiające się trudności handlowe takie jak brak kontenerów do wysyłki jabłek do Egiptu. Eksport z Chin cierpi z tego samego powodu.

- W najbliższej perspektywie kilku a może kilkunastu miesięcy handlu z Białorusią, Ukrainą i Rosją nic się nie zmieni. Taki stan rzeczy, przy obecnych zapasach jabłek w polskich magazynach bezwzględnie doprowadzi do dalszej obniżki ceny. Naszym zdaniem wyłącznie mechanizm wycofywania może wyhamować trend dalszego spadku cen i zagospodarowanie nadwyżki jabłek na rynku — spuentował Maliszewski.

Ile gruszek mamy w zapasie?

Według Światowego stowarzyszenia Jabłek i Gruszek (WAPA), opublikowanego 1 lutego 2022r. zapas gruszek w Europie wynosi 408 340, o 30% mniej niż w 2021 r., głównie z powodu dużego spadku we Włoszech (-83,2%). W Polsce jest to około 17 tys. ton.

Polski Związek Sadowników

- Trudno będzie zastąpić rynek zarówno białoruski jak i rosyjski. Naszym głównym punktem odbioru będą kraje należące do Unii Europejskiej oraz Egipt, ale do Egiptu towarem eksportowym będą jabłka- komentuje Maliszewski

Zaznacza również, że ceny na pewno spadną. Problemu z eksportem gruszek nie mamy tylko my, ale również np. Belgowie czy Holendrzy.


Bernat Patrycja
Źródło: Polski Fundusz Rozwoju/ ZwiązekSadownikówRP
Fot: envatoelemenst 

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Inflacja to aż 9,2 proc. Ale naprawdę ogromna to jest inflacja rolnicza

Inflacja przebiła kolejną barierę i wynosi 9,2 proc. W Polsce mamy drożyznę największą od 24 lat! Mimo że ceny żywności są horrendalnie wysokie, to koszty produkcji rolniczej rosną jeszcze szybciej, a kieszeń rolnika jest pusta.

czytaj więcej

Inflacja znów bije rekordy! Ekonomiści nie mogą uwierzyć w ceny żywności

Ceny żywności w grudniu tak mocno poszły w górę, że ekonomiści aż przecierają oczy ze zdumienia. Mamy w tej chwili w Polsce drożyznę najwyższą od 22 lat! W odpowiedzi na te wyliczenia, premier Morawiecki obiecał dziś, że od lutego paliwo będzie po 5 zł.

czytaj więcej

Czy obronimy kaptan przed wycofaniem z rynku?

Z Polskiego rynku zniknęło już 68 preparatów fungicydowych. Kolejny na liście wycofywanych środków jest Kaptan. Jakie będą skutki jego braku na rynku dla sadowników? Czy uda się go wybronić?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)