Sto ciężarówek zawróconych na granicy z Białorusią
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sto ciężarówek zawróconych na granicy z Białorusią

22.02.2022autor: Patrycja Bernat

2 miliony kilogramów gruszek, sto ciężarówek zostało zawróconych przez blokadę na granicy z Białorusią. Rosyjski zakaz importu i groźba wojny uniemożliwiają sadownikom z Limburgii handel. To nie pierwszy raz, gdy plantatorzy gruszek z Haspengouw stają się ofiarą konfliktów z Rosją.

Groźba wojny i rosyjski zakaz importu zablokował możliwość handlu około 30% zbiorów gruszek. 2 miliony kilogramów gruszek, pochodzących z Haspengouw musiało wrócić, przez blokadę na granicy z Białorusią.

Katastrofa na rynku gruszek

- Nasze ciężarówki zawróciły. Dziesiątki ciężarówek, każda z dwudziestoma tonami gruszek, wracają do Sint-Truiden. Od tygodni są w trasie. To jest katastrofa. Rynek gruszek całkowicie się załamał – komentuje, Geert Schoofs z firmy eksportowej Vergro w Sint-Truiden.

Problemy ciągną się od 2014 roku, gdy Władimir Putin nałożył zakaz importu na owoce, warzywa, mięso, ryby i nabiał pochodzący z zachodu.

Sprawdzian jakości 

W Vergo zawrócone ładunki, sprawdzane będą pod kątem jakości. Gruszki trzymane w chłodni, zachowują się dobrze przez okres około 5 tygodni. Będzie to sprawdzian, gruszki są w trasie od wielu tygodni. Okaże się czy w dalszym ciągu nadają się do sprzedaży, czy trafią do przetworzenia sprzedane za grosze.

Gruszki przeznaczone na rynek na Białorusi to owoce II klasy, mają nieco gorszy kształt, jednak smakiem nie odbiegają od klasy I. Klasa II stanowi niemalże 40% zbiorów. Za gruszki klasy I sadownik może otrzymać dwa razy więcej niż za klasę II. Różnica na kilogramie to nawet 55 centów. Z powodu bojkotu handlowego sadownicy będą najprawdopodobniej stratni, jeżeli nie znajdą nowego rynku zbytu.


Bernat Patrycja
Źródło: haspengouwsnieuws
fot: envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Więcej jabłek i mniej gruszek na świecie. Polscy sadownicy z największym wzrostem

Według szacunków WAPA, zbiory jabłek w Europie wzrosły do poziomu niemal 12 mln ton. Jest to wzrost o 11 proc. W największym stopniu zbiory jabłek zwiększyły się w polskich sadach, bo aż o 130 tys. ton. To niestety przekłada się na spadek cen jabłek. A jak to wygląda w przypadku gruszek?

czytaj więcej

Czy obronimy kaptan przed wycofaniem z rynku?

Z Polskiego rynku zniknęło już 68 preparatów fungicydowych. Kolejny na liście wycofywanych środków jest Kaptan. Jakie będą skutki jego braku na rynku dla sadowników? Czy uda się go wybronić?

czytaj więcej

Lepotika z chłodni – 2,5 tony wyrzucone w pole. Czy opłaca się sprzedawać śliwki?

Na internetowych grupach dotyczących owoców, między innymi na Giełda owocowa online, pojawiły się informacje o fatalnej cenie śliwek. Jest to tak nieopłacalne, że owoce lądują na stracenie. Paliwo, wstęp na giełdę i inne koszty. Czy opłaca się próbować sprzedać owoce czy pozostawić je na starty?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)