Rekordowy wzrost cen owoców w styczniu. 
Jak wyglądała sytuacja w lutym?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rekordowy wzrost cen owoców w styczniu. 
Jak wyglądała sytuacja w lutym?

10.03.2020autor: Bartłomiej Czekała

Ceny żywności w Polsce wzrosły w styczniu o 8,1 % względem stycznia 2019 roku co dało Polsce pierwsze miejsce w UE. W lutym ceny jabłek były wyższe niż w styczniu.

Styczniowy wzrost cen w Polsce największy w Europie


W styczniu ceny żywności w Polsce wzrosły o 8,1 % w porównaniu do stycznia zeszłego roku. W Europie średni wzrost cen wynosił 2,8 % co dało Polsce pierwsze miejsce w UE. Kolejne miejsca zajęły Bułgaria ze wzrostem wysokości 8 % oraz Węgry z wynikiem 7,9 %. W większości krajów Europy Zachodniej podwyżki nie przekroczyły 2,5 %, natomiast w Irlandii zanotowano spadek cen o 1 %.

Na pierwsze miejsce Polski na podium największy wpływ miały rekordowo wysokie ceny owoców, które były o 16,8 % wyższe niż w roku ubiegłym, podczas gdy w Unii owoce podrożały średnio o 6 %. Ceny żywności wzrosły także za sprawą mięsa, które w ciągu roku podrożało w Polsce o 14,3 %, natomiast w UE ceny wzrosły przeciętnie o 5,6 %.

Ceny owoców w drugiej połowie lutego


Z informacji o cenach żywności w Polsce opracowywanej co dwa tygodnie przez KOWR na wniosek MRiRW wynika, że "średnia krajowa cena skupu jabłek deserowych klasy I w dniu 25 lutego 2020 roku ukształtowała się na poziomie 1,57 zł/kg, o 6% wyższym niż miesiąc wcześniej i ponad 2-krotnie wyższym niż w porównywalnym okresie 2019 r. [...] Za gruszki w skupie płacono średnio 2,56 zł/kg, o 16% więcej niż przed miesiącem i o 27% więcej niż rok wcześniej" (ceny skupu bez VAT według IERiGŻ-PIB).

r e k l a m a
Ceny hurtowe jabłek według ZSRIR MRiRW w dniu 27 lutego 2020 roku kształtowały się na poziomie wyższym o 2 % niż miesiąc wcześniej i wynosiły 2,56 zł/kg natomiast ceny gruszek spadły o 1 % i wyniosły 3,92 zł/kg.

Przewidywania cenowe na najbliższy okres


Największy wpływ na wzrost cen w Polsce ma systematyczny wzrost kosztów pracy i energii. Obecnie dodatkowym czynnikiem wpływającym na ceny jest koronawirus. Ekonomiści przewidują, że w najbliższym okresie wzrost cen może nastąpić dzięki zwiększeniu popytu na produkty żywnościowe oraz ograniczeniu podaży wynikającej m.in. z ograniczenia produkcji na skutek kwarantann pracowników, braku niektórych towarów, probelmów z dostawami. Po opanowaniu koronawirusa nastąpi zapewne wyścig gospodarczy do odrabiania strat co również może przynieść wzrosty cen, a tym samym podnosić inflację.

Z drugiej strony prawdobodobny jest także spadek cen żywności ponieważ nagromadzone teraz zapasy mogą przełożyć  się na zmniejszoną sprzedaż w kolejnych miesiącach. Ponadto kłopoty finansowe firm moga doprowadzić do zmniejszenia dochodów za sprawą niższych wynagrodzeń za pracę akordową lub opóźnień w wypłatach. Konsekwencją koronawirusa jest również spadek cen surowców przemysłowych i energetycznych na świecie co przekłada się na ceny paliw.

Gdy sytuacja się uspokoi, inflacja i ceny powinny wrócić do normy.

oprac. am

Źródło: businessinsider.com.pl


autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portali: topagrar.pl, profitechnika.pl oraz warzywaiowoce.pl, szef zespołu PWR Online.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dziś Senat zajmie się ustawą cukrową. Sadownicy apelują o poprawkę

Stowarzyszenie KUPS i pozostałe najważniejsze organizacje reprezentujące sadownictwo oraz przetwórstwo owoców i warzyw apelują do senatorów o przegłosowanie poprawki zakładającej całkowite  wyłączenie z opłaty cukrowej nektarów oraz napojów z wysoką zawartością naturalnego soku i przecieru z owoców i warzyw.

czytaj więcej

Kto zbierze nasze owoce? Rosną obawy o ukraiński exodus

Sadownicy już martwią się o to, kto w tym roku zbierze ich jabłka, truskawki czy borówki. Do tej pory mogli liczyć na Ukraińców, którzy chętnie podejmowali się tych prac. Jednak wszystko wskazuje na to, że nasi wschodni sąsiedzi zamiast do Polski, pojadą do Niemiec. Powód? Otwarcie tamtejszego rynku pracy na cudzoziemców spoza Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Nowe odmiany roślin sadowniczych w krajowym rejestrze COBORU

Na podstawie pozytywnej opinii komisji wewnętrznej ds. rejestracji odmian roślin uprawnych do krajowego rejestru zostanie wpisanych 27 odmian roślin sadowniczych - poinformował Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)