Projekt twinningowy dla Serbii – czy Polska na tym skorzysta?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Projekt twinningowy dla Serbii – czy Polska na tym skorzysta?

08.04.2022autor: Patrycja Bernat

6 kwietnia 2022 r. przedstawiciele Polski, Litwy oraz Francji podpisali umowę o powstaniu konsorcjum, które wdrażać będzie projekt twinningowy w Serbii.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 6 kwietnia 2022 roku wraz z przedstawicielami Litwy i Francji, podpisała umowę tworząca konsorcjum. Wdrażać ma ono projekt twinningowy w Serbii.

Celem podpisania umowy jest przekazanie Serbii jako krajowi kandydującemu do Unii Europejskiej, wiedzy merytorycznej na temat organizowania rynków rolnych oraz funkcjonowania we Wspólnocie  

– Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa aktywnie działa w obszarze wymiany wiedzy z innymi krajami w formie konferencji, wizyt studyjnych, staży i spotkań bilateralnych. Z naszego bogatego doświadczenia korzystało wiele krajów, w tym najmłodsze państwa członkowskie Unii Europejskiej, takie jak Bułgaria, Chorwacja i Rumunia, kraje kandydujące i stowarzyszone z UE, a także kraje spoza Wspólnoty aspirujące do stosowania unijnych standardów rolnych – zaznaczyła prezes ARiMR Halina Szymańska.

r e k l a m a

Projekt bliźniaczy to nie tylko ogromna odpowiedzialność, ale i wyzwanie

- Porozumienie dotyczące współpracy przy projekcie bliźniaczym na rzecz Serbii jest dla nas nie tylko ogromnym wyzwaniem, ale i odpowiedzialnością. Naszą rolą jest pomóc Republice Serbii we wdrożeniu prawodawstwa UE w obszarze rolnictwa. Nasze zaangażowanie nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - dodała szefowa ARiMR oddając głos Ryszardowi Bartosikowi, wiceministrowi resortu rolnictwa.

– W imieniu wicepremiera Henryka Kowalczyka gratuluję sukcesu konsorcjum Francji, Litwy i Polski. Szczególne wyrazy uznania kieruję pod adresem pracowników zaangażowanych instytucji. Gdy to nasz kraj starał się o przyjęcie do Wspólnoty, również korzystaliśmy z pomocy innych doświadczonych państw. Cieszę się, że teraz to nasi eksperci będą się mogli dzielić swoją wiedzą z aspirującą do członkostwa w Unii Europejską Serbią – podkreślił Ryszard Bartosik.

Jak będzie wyglądała współpraca?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedstawiła system informatyczny, którego zadaniem będzie ułatwienie codziennej współpracy.

 – Agencja prowadzi szeroko zakrojone działania w dziedzinie cyfryzacji i mam nadzieję, że naszą wiedzę uda się przy tej okazji maksymalnie wykorzystać. Opracowane przez nas narzędzie pozwala pracować wszystkim uczestnikom programu jednocześnie, mimo dzielących nas kilometrów – stwierdził wiceprezes ARiMR Dariusz Olkiewicz.

Kto finansuje program?

Komisja Europejska jest odpowiedzialna za finansowanie programu twinningowego. Państwa kandydujące do Unii Europejskiej dzięki temu mogą otrzymać zarówno merytoryczną pomoc i widzę od krajów należących do UE. Eksperci z Litwy, Francji oraz Polski w ciągu kolejnych dwóch lat przekażą swoje doświadczenie w zakresie funkcjonowania rynków rolnych oraz regulacji prawnych.

Na całość programu przeznaczono 1,8 mln euro.

Źródło: gov.pl
Foto: gov.pl

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Komisja Europejska zgodziła się na dopłaty

Komisja Europejska podjęła w końcu ostateczną decyzję, godząc się na dopłaty do nawozów. Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował: Jest zgoda! 

czytaj więcej

Czy obronimy kaptan przed wycofaniem z rynku?

Z Polskiego rynku zniknęło już 68 preparatów fungicydowych. Kolejny na liście wycofywanych środków jest Kaptan. Jakie będą skutki jego braku na rynku dla sadowników? Czy uda się go wybronić?

czytaj więcej

Lepotika z chłodni – 2,5 tony wyrzucone w pole. Czy opłaca się sprzedawać śliwki?

Na internetowych grupach dotyczących owoców, między innymi na Giełda owocowa online, pojawiły się informacje o fatalnej cenie śliwek. Jest to tak nieopłacalne, że owoce lądują na stracenie. Paliwo, wstęp na giełdę i inne koszty. Czy opłaca się próbować sprzedać owoce czy pozostawić je na starty?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)