Powołanie pierwszego standardu dobrych praktyk rolniczych w konwencjonalnej uprawie owoców i warzyw
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Powołanie pierwszego standardu dobrych praktyk rolniczych w konwencjonalnej uprawie owoców i warzyw

18.04.2022autor: Patrycja Bernat

W Europie bioróżnorodność ma być chroniona dzięki powołaniu pierwszego standardu dobrych praktyk rolniczych.

Ochrona bioróżnorodności w Europie - powołany został pierwszy standard dobrych praktyk rolniczych w konwencjonalnej uprawie owoców i warzyw. Spełnienie tych standardów wymaga m.in. planu zarządzania glebą oraz ochrony zasobów wodnych.

BioDiversity – to ogólnobranżowy projekt nad standardem ochrony bioróżnorodności w konwencjonalnej uprawie owoców i warzyw w Europie. Projekt ten funkcjonuje w ramach Global G.A.P. – dobre praktyki rolnicze.
G.A.P. jest przodujący w skali światowej w ochronie zasobów naturalnych i systemie certyfikacji w zakresie produkcji i sprzedaży bezpiecznej żywności.
BioDiversity ma stanowić dodatek do istniejącego już certyfikatu IFA – Zintegrowane Bezpieczeństwo Gosporadstwa, dla owoców i warzyw.

Audyt zastosowania BioDiversity

– Dodatek BioDiversity określa zestaw reguł, zasad i kryteriów, które pomagają producentom żywności zaprezentować swoje praktyki na rzecz bioróżnorodności. Sprzedawcy detaliczni i handlowcy mogą poprosić rolników o poddanie się dodatkowemu audytowi BioDiversity, by wypełnić swoje zobowiązania w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu - poinformował Global G.A.P.

Co obejmuje audyt?

  • plan działania gospodarstwa na rzecz wsparcia bioróżnorodności;
  • plan zarządzania glebą i składnikami odżywczymi;
  • zarządzanie gospodarką ściekową;
  • ochrona źródeł wody.

Kto był zaangażowany w pracę?

Do pracy nad projektem zaangażowane były takie instytucje jak Sustinable Food Systems GmbH, Global Nature Fund, Bioland, Lidl oraz przedstawiciele sektora rolniczego z Polski, Włoch, Hiszpanii oraz Niemiec i niemiecki Uniwersytet Nürtingen-Geislingen.
Dalsze prace nad projektem zostały już zapowiedziane przez Global G.A.P., a jego udoskonalona wersja pojawić się ma już w 2023 roku.


Źródło: teraz-srodowisko.pl
Fot: envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Groch siewny, sprzymierzeniec bioróżnorodności

Przestrzeganie przepisów o bioróżnorodności i zazielenienia sprawia, że rolnicy coraz częściej sięgają po groch siewny.

czytaj więcej

Strategia „Od pola do stołu” i „Bioróżnorodność” doprowadzi do zmniejszenia produkcji upraw w całej UE

Koszty produkcji wzrosły nawet o 40%. Zdaniem producentów warzyw i owoców, będą w dalszym ciągu rosnąć przez kolejne pomysły realizujące unijną politykę ekologiczną. Wojna w Ukrainie doprowadziła też do znacznego wzrostu presji podażowej, co doprowadzi do spadków cen dla producentów.

czytaj więcej

Czy obronimy kaptan przed wycofaniem z rynku?

Z Polskiego rynku zniknęło już 68 preparatów fungicydowych. Kolejny na liście wycofywanych środków jest Kaptan. Jakie będą skutki jego braku na rynku dla sadowników? Czy uda się go wybronić?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)