Polskie superowoce w geście solidarności dla lekarzy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polskie superowoce w geście solidarności dla lekarzy

17.04.2020

Polscy plantatorzy i przetwórcy owoców jagodowych przekazali swoje produktów personelowi medycznemu i sanitarnemu oddziałów zajmujących się pacjentami COVID-19. W geście solidarności przetwory z superowoców trafiły do najbardziej dotkniętych pandemią ośrodków w Warszawie oraz we Włoszech – w Bergamo i Turynie.

Plantatorzy i przetwórcy owoców jagodowych z Polski, współpracujący ze sobą na co dzień w kampanii "Czas na polskie superowoce!", zorganizowali akcję pomocy personelowi medycznemu i sanitarnemu zmagającego się z pandemią. Jako, że nie ma teraz okresu na świeże owoce zdecydowano się przekazać szpitalom przetwory w postaci soków, konfitur i dżemów. Postawiono na produkty z superowoców, znanych ze swoich właściwości przeciwutleniających, takich jak: aronia, borówka, jagoda kamczacka, agrest, porzeczki, malina, truskawka, jeżyna i mini-kiwi.

Darczyńcy chcieli aby ich akcji towarzyszyło przesłanie: „Wysyłamy to co dziś najcenniejsze, czyli przetwory. Chcemy by cieszyły tych, których praca wzbudza nasz podziw. W ten sposób chcemy powiedzieć, że jesteśmy z Wami!”. Dodają także, że jest to okazja do promocji polskich superowoców.

Wsparcie dla personelu medycznego z pierwszej linii frontu we Włoszech i Warszawie

Akcją objęto personel medyczny i sanitarny oddziałów zajmujących się pacjentami COVID-19. Przetwory trafiły do najbardziej dotkniętych pandemią ośrodków we Włoszech. Część do Bergamo do szpitala dell'Ospedale Papa Giovanni XXIII, część do Szpitala Uniwersyteckiego w Turynie. Szpital im. Papieża Jana XXIII jest największą placówką w Bergamo, uznawanym za epicentrum epidemii we Włoszech. Piemont to jeden z włoskich regionów najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa. Turyński Szpital Uniwersytecki to największy tego typu zespół podmiotów sektora medycznego we Włoszech i w Europie.

Włosi dziękują za wsparcie. Dyrektor w turyńskim Azienda Ospedaliero Universitaria Città della Salute e della Scienza komentuje - Dar ma dla nas dużą wartość. Ogromne podziękowania niech trafią do polskich plantatorów. Jesteśmy poruszeni tym, że pomyśleli o nas w tym okropnym okresie. Wasz gest będzie zawsze w naszych sercach. On sprawia, że myślimy o wszystkich Polakach! Dziękuję! – powiedział dr Antonio Scarmozzino.

- Dla wszystkich Polaków nasze najserdeczniejszye podziękowania za waszą bliskość. Tak jak historia wiąże nasze narody, tak dziś, tak silnie dotknięci, jesteśmy głęboko wdzięczni za wszystko co dla nas czynicie – dodał dr Libero Ciuffreda, Dyrektor Departamentu Onkologii AOU Città della Salute e della Scienza.

r e k l a m a
Połowa zebranych przez plantatorów przetworów, od kilku dni, dystrybuowana jest w najbardziej potrzebujących wsparcia warszawskich szpitalach, a akcję koordynuje Wolontariat Studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pomoc w czasie pandemii w zamian za pomoc w czasach stanu wojennego 

Według organizatorów akcji nie bez znaczenia jest też fakt, że w czasach stanu wojennego w Polsce to właśnie mieszkańcy Turynu zaangażowali się w pomoc dla Polski. W latach 80-tych włoskie związki zawodowe wspierały Solidarność, a Turyn odegrał wtedy rolę szczególną, z uwagi na więzy łączące związkowców z zakładów Fiata z metalowcami z FSO.

Plantatorzy i producenci zwracają także szczególną uwagę na osoby, bez pomocy których ich inicjatywa nie zyskałaby tak szerokiego zasięgu. Serdeczne podziękowania kierują w stronę Pani Ambasador Anny Marii Anders, Pani Konsul Generalnej Adrianny Siennickiej, Pani Agnieszki Hoppen-Klikowicz, radcy-minister Ambasada RP w Rzymie.

W ramach akcji przekazano w sumie przekazano ponad 4 500 sztuk przetworów, a darczyńcami są:

Korab Garden - soki aroniowe, 

Borówkowa Dolina - soki z borówki 100%, 

Berry Good- soki borówkowe w różnych smakach,

Gospodarstwo Rolno-Sadownicze Beata i Kazimierz Wasiak - konfitury borówkowe,

Polskie Stowarzyszenie Plantatorów Porzeczek

Bluehaskap Anna Litwin - konfitury jagoda kamczacka i mini kiwi,

Plantin, Tadeusz Kusibab - soki, liofilizat i liofilizat sproszkowany jagody kamczackiej, 

Przetwory z Borówki, Agnieszka Jarosińska - konfitury borówkowe, 

Barbara i Bogusław Wilk - soki agrestowe, 

Gospodarstwo Ogrodnicze Krupińscy - dżemy z jagody kamczackiej. 

BiGrim, Grzegorz Maryniowski - soki z malin EKO, soki  z rokitnika 100% EKO, soki  z jabłek czerwonomiąższowych, 

Karolina i Łukasz Bednarczyk, plantacja Bednarczyk Berries - plantatorzy mini-kiwi. 

Borówka Amerykańska Leśniewscy - Zakrocz – dżemy borówkowe. 

Ministerstwo Borówki – dżemy borówkowe. 

Gospodarstwo Ogrodnicze Szczepanówka,

Aleksandra Buła - soki z jagody kamczackiej, soki agrestowe, dżemy z czerwonej porzeczki, dżemy z agrestu. 

Stowarzyszenie Plantatorów Jagody Kamczackiej - dżemy z jagody kamczackiej. 

Nutracevit - proszek z jagody kamczackiej, źródło antocyjanów,

BIOHASKAP Vitality.

 

Źródło: http://polskiesuperowoce.pl/

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy trzeba nosić maseczki ochronne w gospodarstwie? MRiRW wyjaśnia

Od dzisiaj wprowadzono obowiązek zakrywania nosa i ust. Jednak czy rolnicy muszą nosić maseczki ochronne na terenie swojego gospodarstwa? Resort rolnictwa wyjaśnia!

czytaj więcej

Czy obronimy kaptan przed wycofaniem z rynku?

Z Polskiego rynku zniknęło już 68 preparatów fungicydowych. Kolejny na liście wycofywanych środków jest Kaptan. Jakie będą skutki jego braku na rynku dla sadowników? Czy uda się go wybronić?

czytaj więcej

Lepotika z chłodni – 2,5 tony wyrzucone w pole. Czy opłaca się sprzedawać śliwki?

Na internetowych grupach dotyczących owoców, między innymi na Giełda owocowa online, pojawiły się informacje o fatalnej cenie śliwek. Jest to tak nieopłacalne, że owoce lądują na stracenie. Paliwo, wstęp na giełdę i inne koszty. Czy opłaca się próbować sprzedać owoce czy pozostawić je na starty?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)