Pod kontrolą globalnego kryzysu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pod kontrolą globalnego kryzysu

02.04.2022autor: Patrycja Bernat

Niemieckie Służby Pogodowe (DWD) zaznaczają istotny wpływ wiosennej suszy.

Marzec był miesiącem najbardziej słonecznym od momentu rozpoczęcia zapisów.
- Globalny kryzys klimatyczny nadal mocno na nas oddziałuje. Ale nie jesteśmy zdani tylko na jego łaskę. Dzięki ochronie klimatu możemy złagodzić długoterminowy trend i ograniczyć skutki ekstremalnych warunków pogodowych – powiedział prof. Dr Gerhard Adrian, prezes Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) i Niemieckiej Służby Pogodowej w Berlinie (DWD).

Zapis w liczbach

Najnowsze oceny WMO wykazały, że jeżeli chodzi o temperaturę to rok 2021, charakteryzował się wzrostem o nieco ponad jeden stopień w porównaniu ze średnią z okresu 1850-1900. Na całym świecie temperatura wzrosła o około 1,1 stopnia. W Niemczech jest to nawet 1,6 stopnia.
W 2020 roku na całym świecie nastąpiła redukcja emisji dwutlenku węgla o 5,6%, miała na to też wpływ pandemia. Według Adriana konsekwencje są do przewidzenia:
- Nasza pogoda, a tym samym klimat, stają się coraz bardziej ekstremalne – na całym świecie, w Europie i w Niemczech. Musimy być przygotowani.

r e k l a m a

Suche lata

Wyjątkowo ciepłe i suche lata 2018,2019 i 2020 w Niemczech, bardzo wysuszyły gleby tym samym, mocno niszcząc lasy. Dopiero rok 2022, poprawił nieco stan gleby.
- To dobra wiadomość dla rolnictwa i leśnictwa – mówi Tobias Fuchs, członek zarządu DWD ds. Klimatu i środowiska.
Konsekwencje suszy trwającej trzy lata w wielu regionach były jednak znacznie gorsze. Spadek plonów, który potem przełożył się na braki w dostawach paszy dla zwierząt. Szczególnie negatywnie odbiło się to na lasach. Przerzedzenia koron i wypady całych drzew. Niestety takie okresu suszy według Fuchsa będą występować coraz częściej i być może jeszcze gwałtowniej.

Wiosenna susza 2022

Marzec 2022 roku był najbardziej słoneczny od czasu rozpoczęcia zapisów pogodowych w 1951 roku. Z ponad 235 godzinami, czas nasłonecznienia w marcu ponad dwukrotnie przekroczył cel 111 godzin w okresie od 1961 do 1990 roku. W porównaniu z 1991 do 2020 r. dodatnie odchylenie wyniosło dobre 85%. W marcu 1953 roku zmierzono 195 godzin słonecznych. Średnia temperatura w temperaturze 5,1 stopnia Celsjusza była o 1,6 stopnia wyższa od wartości obowiązującego na szczeblu międzynarodowym okresu referencyjnego 1961–1990. W porównaniu z obecnym i cieplejszym okresem porównawczym od 1991 do 2020 r. odchylenie wynosiło plus 0,5 stopnia. Przy 20 litrach na metr kwadratowy w pierwszych trzech miesiącach 2022 r. było również zdecydowanie za mało opadów. Stanowiło to jedynie 35% wartości docelowej okresu odniesienia 1961–1990. Rok 2021 to jedenasty zbyt ciepły rok z rzędu w Niemczech.
- Miniony rok wyraźnie potwierdza zatem trend globalnego ocieplenia również w Niemczech - podkreśla dr Andreas Becker, szef Departamentu Monitorowania Klimatu DWD.
Zmiany klimatyczne przyczyniają się do tego, że Niemcy będą musiały w coraz większym stopniu liczyć się z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak np. ulewne deszcze.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: topagrar.com
Fot. envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zmiany klimatu wpłyną na różne regiony świata

Zmiany klimatyczne odbijają się na całym świecie, ale każdy region stawia czoła innym zagrożeniom. Jak zmiany klimatu wpłyną na poszczególne z nich?

czytaj więcej

Czy obronimy kaptan przed wycofaniem z rynku?

Z Polskiego rynku zniknęło już 68 preparatów fungicydowych. Kolejny na liście wycofywanych środków jest Kaptan. Jakie będą skutki jego braku na rynku dla sadowników? Czy uda się go wybronić?

czytaj więcej

Lepotika z chłodni – 2,5 tony wyrzucone w pole. Czy opłaca się sprzedawać śliwki?

Na internetowych grupach dotyczących owoców, między innymi na Giełda owocowa online, pojawiły się informacje o fatalnej cenie śliwek. Jest to tak nieopłacalne, że owoce lądują na stracenie. Paliwo, wstęp na giełdę i inne koszty. Czy opłaca się próbować sprzedać owoce czy pozostawić je na starty?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)