Kontrole owoców w supermarketach wykazały nieprawidłowości w oznakowaniu produktów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kontrole owoców w supermarketach wykazały nieprawidłowości w oznakowaniu produktów

16.03.2020

Inspekcja Handlowa skontrolowała 98 marketów. Ze względu na nieprawidłowe oznakowanie kontrolerzy zakwestionowali blisko 13% produktów.

Na zlecenie UOKiK Inspekcja Handlowa skontrolowała w lutym oznakowanie 1 256 partii warzyw i owoców w supermarketach. W 98 sklepach należących do 16 sieci handlowych na terenie całej Polski sprawdzono prawidłowość informacji o kraju pochodzenia produktów takich jak m.in. pomidory, ogórki, cebula, papryka czy jabłka.

Wyniki kontroli - nieprawidłowości sięgające 37,8 %

Kontroli poddano przede wszystkim produkty, w stosunku do których jest największe ryzyko podania błędnego kraju pochodzenia czyli pomidory, ogórki, kapusta, cebula, czosnek, marchew, jabłka. Kontrolerzy zakwestionowali 161 partii produktów co stanowiło 12,8 %. Najwięcej błędów (125 partii - 10 %) dotyczyło braku informacji o kraju pochodzenia lub błędnego wskazania Polski jako kraju pochodzenia.

W 37 placówkach (37,8 %) dopatrzono się nieprawidłowości w tym zakresie. Ich największy odsetek stwierdzono w sklepach sieci: Delikatesy Centrum (36,1 %), Intermarche (15,6 %), Stokrotka (13,9 %), Kaufland (10,7 %), Lidl (8,9 %) Carrefour (8,7 %), Dino (8,3 %) i Biedronka (8 %). Inspektorzy nie mieli zastrzeżeń względem sklepów Aldi, Auchan oraz E.Leclerc.

Kontrole oznakowania warzyw i owoców w kolejnych sklepach

Zdaniem prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego - wprowadzanie konsumentów w błąd jest absolutnie niedopuszczalne. Jako Prezes UOKiK nie będę tego tolerował. Polskie rodziny przed zakupem powinny dysponować pełną i rzetelną informacją o produktach, które zamierzają kupić. Jeśli zależy im na tym, aby na ich stoły trafiały polskie warzywa i owoce, to nie powinni mieć wątpliwości, że takie właśnie kupują.
 
Chrzóstny zapowiedział, że Inspekcja Handlowa będzie kontynuowała kontrole oznakowania warzyw i owoców w kolejnych sklepach. Przez następne miesiące UOKiK będzie regularnie publikował informacje o tym, w których sieciach wystąpiły największe nieprawidłowości w zakresie oznakowania kraju pochodzenia.
 
- Od dużych, profesjonalnych przedsiębiorców oczekujemy szczególnej staranności i dbałości o konsumentów, w tym prawidłowej informacji o oferowanych produktach – dodał prezes UOKiK.
 
oprac. am
Źródło: UOKiK
Fot. pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Efekt koronawirusa: Komisja Europejska wydłuża termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie

Komisja Europejska dała państwom członkowskim zielone światło na wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie o miesiąc. Decyzja ta ma związek z pandemią koronawirusa.

czytaj więcej

Dziś Senat zajmie się ustawą cukrową. Sadownicy apelują o poprawkę

Stowarzyszenie KUPS i pozostałe najważniejsze organizacje reprezentujące sadownictwo oraz przetwórstwo owoców i warzyw apelują do senatorów o przegłosowanie poprawki zakładającej całkowite  wyłączenie z opłaty cukrowej nektarów oraz napojów z wysoką zawartością naturalnego soku i przecieru z owoców i warzyw.

czytaj więcej

Czy obronimy kaptan przed wycofaniem z rynku?

Z Polskiego rynku zniknęło już 68 preparatów fungicydowych. Kolejny na liście wycofywanych środków jest Kaptan. Jakie będą skutki jego braku na rynku dla sadowników? Czy uda się go wybronić?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)