Jakie kierunki studiów mogą wybierać przyszli rolnicy w roku akademickim 2022/23?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie kierunki studiów mogą wybierać przyszli rolnicy w roku akademickim 2022/23?

09.05.2022

Maj to miesiąc matur, a więc i czas na plany dotyczące przyszłości. Jakie kierunki studiów mogą wybrać przyszli rolnicy i sadownicy?

To między innymi: zootechnika, weterynaria, rolnictwo, leśnictwo, ogrodnictwo, technologia żywności i żywienie człowieka oraz ochrona środowiska. Jednakże oferta wszystkich uczelni rolniczych w Polsce to znacznie więcej. Jedno jest pewne - studia rolnicze i przyrodnicze efektywnie łączą zdobywanie wiedzy teoretycznej i praktycznej.

Oprócz tych klasycznych i rok rocznie bardzo popularnych kierunków, polskie uczelnie starają się nadążać się za zmieniającym się dynamicznie światem i dostosowywać ofertę edukacyjną pod zmieniający się rynek pracy. Tak, aby absolwenci jak najlepiej się w nim odnaleźli i potrafili znaleźć rozwiązania dotyczące chociażby zagadnień:

  • Jak efektywnie zarządzać źródłami energii?
  • Jak wykorzystać dane i sztuczną inteligencję w służbie człowiekowi i przyrody?
  • Jak odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie na żywność?
r e k l a m a

Dlaczego wybór ścieżki kariery jest tak ważny?

Mimo, że trudno dokładnie przewidzieć jakich specjalistów będzie potrzebował rynek pracy w przyszłości - zdobywanie wiedzy oraz praktycznych i konkretnych umiejętności zawsze będą w cenie.  Pamiętajmy, że studia to nie tylko nauka. To także czas na zdobywanie kontaktów zawodowych i prywatnych oraz kompetencji: np. umiejętności pracy w zespole.

Jakie uczelnie rolnicze w Polsce są najlepsze?

W pierwszej piątce najlepszych uczelni rolniczych w Polsce wg rankingu Perspektywy 2021 znalazły się:

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (UPWr) – rekrutacja i jej terminy na rok akademicki 2022/2023 zostaną dostosowane do terminu publikacji wyników egzaminów maturalnych. Więcej informacji o ofercie dydaktycznej jest dostępnych pod adresem https://upwr.edu.pl/studia/o-studiach/kierunki-studiow.

UP we Wrocławiu oferuje również trzy kierunki polsko-chińskich studiów z podwójnym dyplomowaniem:

  • Animal Husbandry;
  • Horticulture;
  • Landscape Architecture

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) – rekrutacja na rok akademicki 2022/2023 odbywa się drogą online, a terminarz zostanie podany wkrótce. Informacje o ofercie dydaktycznej uczelni są dostępne pod adresem: Kierunki studiów SGGW.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP) – rekrutacja na rok akademicki 2022/2023 odbywa się drogą online, terminarz zostanie podany wkrótce. Więcej informacji o ofercie dydaktycznej jest dostępnych pod adresem Oferta dydaktyczna UP Poznań.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie (URK) – rekrutacja na rok akademicki 2022/2023 odbywa się drogą online w terminie od 1 czerwca 2022 roku. Informacje o ofercie dydaktycznej uczelni są dostępne pod adresem:  Rekrutacja UR w Karkowie.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie – rekrutacja na rok akademicki 2022/2023 odbywa się drogą online w terminie od 9 maja do 11 lipca 2022 roku, dokładny terminarz zostanie podany wkrótce. Więcej informacji o ofercie dydaktycznej jest dostępnych pod adresem Oferta dydaktyczna.

Jakie są najciekawsze kierunki na uczelniach rolniczych?

Wśród wielu nowoczesnych kierunków studiów znajdują się:

EKOLOGICZNE ROLNICTWO I PRODUKCJA ŻYWNOŚCI - SGGW

Dotyczy ekologicznej produkcji roślinna i jakości żywności. Studia prowadzone są w dwóch wariantach – w języku polskim lub angielskim. Po tym kierunku można pracować w firmach na każdym odcinku łańcucha produkcji żywości ekologicznej (produkcja polowa, handel krajowy i międzynarodowy, przetwórstwo, certyfikacja i kontrola). Są to na przykład:

  • gospodarstwa ekologiczne;
  • zakłady przetwórstwa ekologicznej żywności;
  • firmy zajmujące się obsługą produkcji ekologicznej;
  • agrobiznes;
  • redakcje czasopism rolniczych, redakcje radiowe i telewizyjne.

INŻYNIERIA EKOLOGICZNA - SGGW

Kierunek łączy elementy studiów przyrodniczych i technicznych. Studenci zdobywają specjalistyczną wiedzę w zakresie oceny technik i technologii stosowanych w gospodarce rolnej oraz leśnej. Potrafią określać wpływ inwestycji infrastrukturalno-przemysłowych na środowisko. Po tym kierunku można pracować w:

  • administracji rządowej i samorządowej na wszystkich szczeblach;
  • instytutach naukowych;
  • parkach narodowych i krajobrazowych;
  • organach inspekcji ochrony środowiska i organizacjach pozarządowych.

FOOD SCIENCE: TECHNOLOGY AND NUTRITION - SGGW

Studia prowadzone w j. angielskim nowy kierunek studiów FOOD SCIENCE: TECHNOLOGY AND NUTRITION łączą wiedzę z zakresu przetwórstwa żywności oraz żywienia człowieka. Umożliwiają zdobycie wykształcenia specjalistom, którzy w oparciu o wykorzystanie innowacyjnych technik i technologii będą potrafili zaprojektować i wyprodukować żywność wysokiej jakości i wartości odżywczej, przyczyniającą się do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Po tym kierunku można pracować w firmach:

  • zajmujących się produkcją, przetwarzaniem, dystrybucją czy przechowywaniem żywności;
  • konsultingowych (m.in. w zakresie nowoczesnych technologii);
  • laboratoriach, instytutach badawczo-rozwojowych;
  • zajmujących się planowaniem i oceną żywienia oraz cateringiem.

INŻYNIERIA ROLNICZA – UP w Poznaniu

Kierunek w służbie człowiekowi i cyfrowej transformacji. Studia pierwszego stopnia pozwalają podejmującym naukę zapoznać się z technikami i technologiami stosowanymi w rolnictwie, zasadami organizowania i zarządzania usługami technicznymi dla rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego, techniką komunalną oraz gromadzenia, przetwarzania i wykorzystywania informacji w procesach produkcji, informatyki, mechatroniki i podstaw prawnych.

Po tym kierunku można pracować w:

  • przedsiębiorstwach produkcyjnych;
  • jednostkach usługowych i doradczych rolnictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego i leśnictwa;
  • jednostkach gospodarczych i administracyjnych, w których niezbędna jest wiedza techniczna, rolnicza, informatyczna oraz umiejętności organizacyjne.

AGROBIZNES – UP we Wrocławiu, UP w Lublinie

Studia ukierunkowane na zdobywanie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w układzie zintegrowanych pionowo ogniw technologicznych wytwarzania i udostępniania poprzez wymianę rynkową produktów żywnościowych tj. w przenośni: „od pola do stołu”.

Studenci kierunku agrobiznes pozyskają wiedzę w zakresie, np.

  • sposobów tworzenia i funkcjonowania klastrów agrobiznesowych oraz kreowanych przez nich korzyściach społecznych, przyrodniczych i ekonomicznych,;
  • kształtowania konkurencyjności produktów, gospodarstw i przedsiębiorstw przy uwzględnieniu strategicznego ryzyka.

Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy w sferze agrobiznesu na stanowiskach decyzyjnych oraz w firmach doradczych, w samorządach terytorialnych na których terenie dominuje agrobiznes, w administracji państwowej, w firmach świadczących usługi dla agrobiznesu przez banki oraz w sferze obrotu produktami żywnościowymi.

To tylko kilka przykładów kierunków studiów oferowanych przez uczelnie rolnicze w Polsce. Wybór jest znacznie szerszy i konkurencyjny. Maturzysto, już dziś pomyśl o swojej przyszłości!

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Fot: envatoelements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnictwo ekologiczne – rekrutacja na studia podyplomowe 2022/2023

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, wydziału Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska, rozpoczęła rekrutację dla absolwentów studiów wyższych inżynierskich i licencjackich kierunków nierolniczych na studia podyplomowe „Rolnictwo ekologiczne” 2022/2023. 

czytaj więcej

Czy obronimy kaptan przed wycofaniem z rynku?

Z Polskiego rynku zniknęło już 68 preparatów fungicydowych. Kolejny na liście wycofywanych środków jest Kaptan. Jakie będą skutki jego braku na rynku dla sadowników? Czy uda się go wybronić?

czytaj więcej

Lepotika z chłodni – 2,5 tony wyrzucone w pole. Czy opłaca się sprzedawać śliwki?

Na internetowych grupach dotyczących owoców, między innymi na Giełda owocowa online, pojawiły się informacje o fatalnej cenie śliwek. Jest to tak nieopłacalne, że owoce lądują na stracenie. Paliwo, wstęp na giełdę i inne koszty. Czy opłaca się próbować sprzedać owoce czy pozostawić je na starty?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)