Jabłka, banany i buraki GMO? Mają się świetnie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jabłka, banany i buraki GMO? Mają się świetnie

20.08.2020autor: Jacek Daleszyński

W ujęciu globalnym uprawy GMO zajmują 191,7 mln ha (wszystkie dane z 2018 r.). Rośliny transgeniczne uprawiane są w 26 krajach.

Przodują tu wyraźnie Stany Zjednoczone, gdzie gatunki GMO zajmują aż 75 mln ha (rys. 1., dla porównania w Polsce ogółem uprawia się 14–15 mln ha, dane z różnych źródeł). Następnie jest Brazylia, Argentyna, Kanada i Indie. W Indiach na powierzchni 11,6 mln ha uprawiana była transgeniczna bawełna przez 6 mln rolników. Bawełna właśnie jest jednym z 5 najczęściej uprawianych gatunków GMO na świecie (rys. 2.). Tuż za nią jest kukurydza, soja i rzepak (canola). Inne gatunki GMO uprawiane na świecie to m.in. burak cukrowy, lucerna, papaja, ziemniaki, jabłka czy bakłażan.
Zupełnie inaczej kwestia uprawy gatunków transgenicznych przedstawia się w Europie. 
W tym przypadku jesteśmy białą plamą, bo w 2018 r. jedynie 2 kraje – Hiszpania i Portugalia uprawiały rośliny modyfikowane genetycznie, a konkretnie kukurydzę. Aż 95% całej europejskiej kukurydzy GMO przypadło na Hiszpanię.

jd, fot. Józefowicz
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Produkujesz wino? Złóż deklarację!

Producenci i przedsiębiorcy wyrabiający wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli, wpisani do ewidencji KOWR, są zobowiązani do złożenia deklaracji w do 31 sierpnia 2020 r.

czytaj więcej

Czy obronimy kaptan przed wycofaniem z rynku?

Z Polskiego rynku zniknęło już 68 preparatów fungicydowych. Kolejny na liście wycofywanych środków jest Kaptan. Jakie będą skutki jego braku na rynku dla sadowników? Czy uda się go wybronić?

czytaj więcej

Lepotika z chłodni – 2,5 tony wyrzucone w pole. Czy opłaca się sprzedawać śliwki?

Na internetowych grupach dotyczących owoców, między innymi na Giełda owocowa online, pojawiły się informacje o fatalnej cenie śliwek. Jest to tak nieopłacalne, że owoce lądują na stracenie. Paliwo, wstęp na giełdę i inne koszty. Czy opłaca się próbować sprzedać owoce czy pozostawić je na starty?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)