Ile teraz kosztują nawozy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ile teraz kosztują nawozy?

07.02.2020autor: Jan Bromberek

Kto nie kupił jesienią zeszłego roku nawozów mineralnych, wcale wiele nie stracił. Chociaż obecnie wraz z ruszeniem wiosennych prac pokusy o podwyższenie cen są w firmach nawozowych spore.

Kto nie kupił jesienią zeszłego roku nawozów mineralnych, wcale wiele nie stracił. Obecnie nawozy są może nie tyle tańsze niż kilka miesięcy temu, ale na pewno nie są droższe. Obserwujemy bowiem od kilku dni delikatne korekty w górę, w taki sposób, że zaczynają osiągać poziom cen notowany jesienią 2019 r., bowiem na przełomie roku nawozy były z kolei tańsze niż jesienią.

Ceny saletry amonowej docierają na powrót do 1100-1150 zł/t brutto. Nadal nieco tańszy jest mocznik, za którego stawki nadal nie przekraczają 1300 zł/t brutto. Podobnie kosztują z kolei nawozy wieloskładnikowe – ok. 1000-1050 zł/t NPK z Lubonia czy ok. 1550 zł/t Polifoski 6.

Ceny nawozów są jednak zagadką dla rolników. Zdaniem analityków rynkowych podwyżki na razie nie są uzasadnione. Nawozy na świecie tanieją, a u nas drożeją. Zdaje się więc, że u nas od trendów światowych ważniejszy jest kalendarz wypłat dopłat bezpośrednich. Drożenie nawozów przypadło na październik i listopad zeszłego roku, a więc na okres intensywnych wypłat zaliczek bezpośrednich i wsparcia suszowego. Później transfery tych pieniędzy zmalały, więc i nawozy przestały drożeć, a nawet nieco staniały. Teraz pieniądze mają znowu płynąć na konta rolników, więc i pokusa podnoszenia cen jest tym większa.

Czytaj cały artykuł na www.topagrar.pl
autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie <br /> ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nawodnienia po raz drugi

Mimo, że wnioski z pierwszego naboru na inwestycje w nawodnienia rolnicze wciąż leżą nierozpatrzone, ARiMR już planuje przyjmować nowe. Od 21 lutego aż do 20 kwietnia potrwa drugi nabór.

czytaj więcej

Kredyty preferencyjne z ARiMR – są dodatkowe pieniądze!

Jeszcze kilka dni temu pisaliśmy o możliwości skorzystania z kredytów preferencyjnych, a już dzisiaj ARiMR poinformowała o dodatkowej puli środków na ten cel. Czyżby pieniądze na kredyty preferencyjne zdążyły rozejść się szybciej niż ogłoszono tę informację?

czytaj więcej

„Lubelskie – wspólnie dla pszczół”

W Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie podpisano list intencyjny w sprawie prowadzenia wspólnych działań na rzecz propagowania wiedzy o roli i znaczeniu pszczoły dla środowiska i człowieka. Nosi on tytuł „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”, a podpisało się pod nim 43 sygnatariuszy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)