Akademia Sadu Nowoczesnego – Strategia przed nowym sezonem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Akademia Sadu Nowoczesnego – Strategia przed nowym sezonem

15.03.2022autor: Patrycja Bernat

10 marca 2022 roku, obyła się Akademia Sadu Nowoczesnego, której tematem było zagadnienie – Jak ograniczyć koszty produkcji przy zachowaniu jakości owoców?

Jednym z gości webinarium był mgr. inż. ogr. Tomasz Sikora z firmy UPL Polska, który poruszył temat strategii w uprawie jabłoni, jaką najlepiej podjąć na nadchodzący nowy sezon 2022 r.

- Moi przedmówcy mówili o Zielonym Ładzie, który jest narzucony i jesteśmy zobligowani dostosować się do tego. Firma UPL posiada „narzędzia”, które doskonale wpisują się w ideę Zielonego Ładu – zaczyna Tomasz Sikora

Jak zaznacza Tomasz Sikora powinniśmy stosować mniej chemii i włączać do ochrony rozwiązania biologiczne i produkty pochodzenia naturalnego. Odpowiedzią firmy UPL jest technologia PRONUTIVA, która łączy ochronę konwencjonalną z biologiczną wpartą o naturalne biostymulatory i regulatory wzrostu roślin.

r e k l a m a


Biostymulatory – wpływ na wzrost i biomasę

Tomasz sikora omówił między innymi działanie biostymulatorów, w tym wszystkim dobrze znany produkt Asahi SL.
 Jakie korzyści płyną ze stosowania Asahi SL?

  • lepszy wzrost wegetatywny i rozwój generatywny;
  • wyższa produkcja biomasy;
  • podwyższenie tolerancji na czynniki stresowe (w tym na przymrozki wiosenne).

BM Start – to kolejny produkt z palety biostymulatorów UPL. Odpowiada za stymulacje poliamin w kwiatach i zawiązkach w okresie okołokwitnieniowym, kiedy związki te są najbardziej istotne dla przebiegu procesów zapylenia i zapłodnienia oraz prawidłowego wzrostu zawiązków owoców. Szczególnie polecany w czasie intensywnego kwitnienia, zwłaszcza w niekorzystnych warunkach pogodowych (chłód, opady) oraz w starszych sadach ze skłonnością do przemienności owocowania.

Jakie regulatory są obecnie dostępne na polskim rynku?

Rynek środków ochrony roślin jak wszyscy dobrze wiemy i widzimy z kolejnym rokiem się kurczy się, to samo może dotyczyć palety regulatorów wzrostu, ale firma UPL posiada w swoim portfolio bogatą ich ofertę. Dostępne są takie nowoczesne regulatory jak Regulex 10 SG,  Promalin czy  MaxCel.
W trakcie swojego wykładu, Tomasz Sikora przedstawił szereg zdjęć i wyników z badań, które potwierdzały jak duże znaczenie ma stosowanie regulatorów wzrostu w uprawie jabłoni. Ogólnie rzecz biorąc, to bardzo pozytywnie wpływają na poprawę jakości owoców m.in. na: zwiększenie wielkości (średnica i masa) i kształtu, zapobieganie powstawaniu ordzawień na skórce.

Oczywiście nie zabrakło również rozwiązań biologicznych. Firma UPL w swojej ofercie posiada takie biopreparaty jak: Plantavix / Vaxiplant SL, zawierających naturalny polisacharyd laminarynę, do zwalczania zarazy ogniowej (jabłoń, grusza), parcha jabłoni (infekcje wtórne) i chorby przechowalnicze jabłoni (późny parch przechowalniczy, gorzka zgnilizna, mokra zgnilizna, szara pleśń). Z insektycydów do zwalczania owocówki jabłóweczki polecał produkt Carpovirusine Super SC na bazie granulowirusa (Cydia pomonella Granulosis Virus – CpGV) oraz preparat oparty na Bacillus thuringensis szczep aizawaii – XenTari WG główny wróg gąsienic zwójkówek i innych zjadających liście (szeroka rejestracja w uprawach sadowniczych). Wszystkie wymienione cechuje: brak karencji i pozostałości po zastosowaniu, selektywność dla fauny pożytecznej, w tym owadów zapylających oraz bezpieczeństwo dla środowiska, zwierząt i ludzi.

Jak działają poszczególne preparaty? Na jakie szkodniki możemy zastosować specjalne pułapki automatyczne Trapview, a jak wygląda sytuacja z pozostałościami po preparacie DeccoPyr-Pot? Zapraszamy do obejrzenia filmu.

Bernat Patrycja

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ochroniarskie ABC podczas kwitnienia sadów – Tomasz Gasparski, Bayer

Tematem przewodnim Tomasza Gasparskiego z firmy Bayer, były najważniejsze zabiegi po kwitnieniu oraz w okresie wzrostu zawiązków.

czytaj więcej

Biostymulacja i regulacja owocowania w oparciu o aktualną sytuację w sadach - Tomasz Sikora, UPL Polska

Kolejną seria z cyklu Akademia Sadu Nowoczesnego. Tym razem tematem przewodnim będą najważniejsze zabiegi po kwitnieniu oraz w okresie wzrostu zawiązków.

czytaj więcej

Jakie zabiegi warto wykonać teraz w sadzie? ICB Pharma podpowiada

Na jakich zabiegach warto skupić się w maju w sadzie? Jak stosować preparat Biopolin, a jak Miligard? Na te pytania odpowiada Krzysztof Łęgocki z firmy ICB Pharma.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)