Zrównane uprawnienia emerytalne rolników dwuzawodowców – nowelizacja ustawy trafiła do Sejmu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zrównane uprawnienia emerytalne rolników dwuzawodowców – nowelizacja ustawy trafiła do Sejmu

09.08.2023autor: wk

W Sejmie Koalicja Obywatelska złożyła projekt ustawy, dzięki której mają zostać zrównane uprawnienia emerytalne rolników dwuzawodowców. Pozostało jeszcze tylko jedno posiedzenie do końca kadencji Sejmu.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników została skierowana do Sejmu. Cezary Tomczyk z klubu Koalicji Obywatelskiej został przedstawicielem wnioskodawców.

Zrównanie uprawnień rolników dwuzawodowców

W uzasadnieniu ustawy czytamy, że celem projektowanej ustawy jest zrównanie uprawnień rolników, tzw. dwuzawodowców, którzy urodzeni byli przed dniem 1 stycznia 1949 roku z uprawnieniami rolniczymi, urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., do pobierania niezależnie oraz równocześnie świadczeń emerytalnych.


Zobacz także: Rozwiązanie dzierżawy a emerytura i renta – przypadek rolnika

r e k l a m a

Niesprawiedliwe przepisy

Aktualne przepisy mówią, że rolnicy urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku, posiadający ustalone prawo do pobierania emerytury rolniczej z KRUS oraz ubezpieczenia do świadczenia emerytalnego z ZUS, mają prawo tylko do jednego świadczenia.

W innej sytuacji znajdują się rolnicy, którzy są dwuzawodowcami, urodzonymi po dniu 31 grudnia 1948 roku. Mają oni prawo pobierać jednocześnie oba świadczenia i z KRUS i z ZUS.

- Sytuacja ta jest oceniana jako wysoce niesprawiedliwa, zwłaszcza że pomiędzy osobami uprawnionymi do świadczeń występuje nierzadko różnica zaledwie kilku miesięcy, a nawet tygodni. Mając zatem na uwadze, że grupa świadczeniobiorców rolników, urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 r. jest stosunkowo nieliczna, oraz abstrahując od powodów, jakie zdecydowały o zróżnicowaniu uprawnień rolników dwuzawodowców w zależności od daty ich urodzenia, należało podjąć nowelizację przepisów z takim założeniem, by istniejące zróżnicowanie usunąć – napisano w uzasadnieniu projektu.


Czytaj również: Czy dodatek do emerytury z KRUS jest opodatkowany i oskładkowany?


Według założeń przepisów projektu ustawa ta ma wejść w życie z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia.

Minimalne szanse nad rozpoczęciem prac

Do końca kadencji Sejmu zostało tylko jeszcze jedno posiedzenie, dlatego też szanse na rozpoczęcie prac parlamentarnych nad tym projektem są minimalne.
Według zasady dyskontynuacji prac parlamentu, w momencie, kiedy to upływa kadencja Sejmu, prace parlamentarne są przerywane i nie są przedmiotem działalności izby kolejnej kadencji.

wk
fot. envato.elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

14. emerytura już na stałe. Ile faktycznie wyniesie czternastka?

Czternasta emerytura ma być corocznym stałym dodatkowym świadczeniem dla emerytów i rencistów. Jaka będzie faktyczna wysokość tego świadczenia z KRUS?

czytaj więcej
Aktualności

Kto NIE dostanie 14. emerytury? Dokładne wyliczenia

Nie wszyscy otrzymają 14. emeryturę, która wyniesie 2200 zł netto. Wysokość czternastki różni się w zależności od tego, jaka jest bazowa kwota emerytury. Poznaj dokładne wyliczenia i sprawdź, czy dostaniesz 14. emeryturę!  

czytaj więcej
Porady KRUS

Kogo KRUS może kierować na rehabilitację leczniczą?

Pytanie Czytelnika: Dowiedziałem się, że KRUS kieruje również na rehabilitację leczniczą emerytów. Czy mogę zostać skierowany do Centrum Rehabilitacji Rolników na rehabilitację leczniczą?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)