Zmowa cenowa producentów silosów? UOKiK interweniuje
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zmowa cenowa producentów silosów? UOKiK interweniuje

23.08.2023

UOKiK podejrzewa zmowę cenową przy sprzedaży silosów. Dlatego też wraz z funkcjonariuszami policji przeszukano siedziby producentów silosów. Jeżeli podejrzenia zostaną poparte dowodami, firmom grożą poważne konsekwencje, jak kary na miliony złotych.

Ceny silosów na rynku wzrosły niekiedy nawet trzykrotnie po ogłoszeniu dopłat do budowy silosów. Samorząd rolniczy w związku z tym zwrócił się w tej sprawie do Prezesa UOKiK, aby ten przeprowadził dochodzenie.

Policja przeszukuje siedziby producentów silosów

Dzisiaj 23 sierpnia, Prezes UOKiK Tomasz Chróstny poinformował, o wszczęciu postępowania wyjaśniającego. Pracownicy Urzędu za zgodą sądu i w asyście policji przeszukali siedziby dwóch producentów silosów:
  • BIN z Aleksandrowa Kujawskiego,
  • Michał P. Targoński z siedzibą w Wysokiem Mazowieckim.

Doszło do zmowy cenowej?

Na ten moment trwa sprawdzanie, czy możliwe jest, aby ceny silosów zbożowych mogły wzrosnąć w wyniku niedozwolonych praktyk po ogłoszeniu dopłat przez ministerstwo rolnictwa.

r e k l a m a

Zobacz także: Po interwencji UOKiK Pfeifer & Langen zmieniają politykę co do zakupu nasion przez rolników


- W postępowaniu wyjaśniającym chcemy sprawdzić, czy mogło dojść do zmowy cenowej i wymiany poufnych informacji pomiędzy konkurentami na rynku. Analizujemy obecnie zebrany materiał dowodowy. Przypominam, że wspólne ustalanie cen lub wymienianie się informacjami o nich jest naruszeniem prawa konkurencji. Przedsiębiorcy powinni samodzielnie kalkulować stawki, po których oferują produkty – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Milionowe kary dla producentów

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom zaznacza UOKiK. W momencie, kiedy zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wtedy rozpocznie się postępowanie antymonopolowe, a zarzuty zostaną postawione konkretnym podmiotom.

- Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł – wyjaśnia UOKiK.


na podst. K.SZ.  tygodnik-rolniczy
fot: Bernat
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Grupy Producentów – ile ich jest w Polsce i na południu Europy? Jakie będą dofinansowania w najbliższym czasie?

  Od 2015 r. o 1/3 spadła liczba grup producenckich. Średni stopień zorganizowania rolników w Polsce ocenia się obecnie na ok. 10 – 15%. Jak na tym tle wyglądają kraje starej Unii Europejskiej?

czytaj więcej

SuperDrob S.A. przejmie kontrolę nad CPF Poland S.A. i stanie się grupą multifood

  Do UOKiK wpłynął wniosek o koncentrację polegającą na przejęciu przez SuperDrob S.A. z siedzibą w Karczewie kontroli nad CPF Poland S.A. z Warszawy. Co ma na celu to przejęcie?

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Po interwencji UOKiK Pfeifer & Langen zmieniają politykę co do zakupu nasion przez rolników

Zastrzeżenia wobec spółki Pfeifer & Langen Polska wzbudziły w Prezesie UOKiK postanowienia w umowach z rolnikami. Według nich plantatorzy zaopatrywać się mogli tylko i wyłącznie w nasiona buraków cukrowych od Pfeifer & Langen. Gdyby kupili inne nasiona, spółka miała prawo odmówić odbioru buraków. Według UOKiK takie działania mogły stanowić przejaw nieuczciwej przewagi kontraktowej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)