Zboża nie ma, a i tak trzeba je dostarczyć. UOKiK bierze Cefertę pod lupę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zboża nie ma, a i tak trzeba je dostarczyć. UOKiK bierze Cefertę pod lupę

13.06.2021autor: Kamila Szałaj

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wobec spółki Cefetra Polska, jednego z krajowych liderów w handlu zbożem. Chodzi o niekorzystne dla rolników umowy.

Cefetra Polska należy do międzynarodowej grupy kapitałowej BayWa. Co roku sprzedaje  ok. miliona ton produktów rolnych do zagranicznych odbiorców. Spółka trafiła pod lupę UOKiK, bo jest podejrzenie, że korzystając z przewagi kontraktowej, zawiera z rolnikami niekorzystne umowy. Są zobowiązani do dostarczenia zboża, rzepaku i roślin strączkowych w zakontraktowanych ilościach, nawet wtedy, gdy ich zbiory były mniejsze, bo np. wystąpiła susza. A przecież wiadomo, że uprawa roślin to produkcja pod chmurką i na pewne kwestie, zwłaszcza pogodę, rolnik po prostu nie ma wpływu. 

- Przedsiębiorca zobowiązuje swoich kontrahentów do dostaw w umówionych ilościach także wówczas, gdy ze względu na skutki siły wyższej i z przyczyn niezależnych od rolników nie są oni w stanie zrealizować zobowiązań. Dlatego wszcząłem postępowanie dotyczące wykorzystywania przewagi kontraktowej przez Cefetra Polska. Wcześniej podobny zarzut postawiłem spółce Polish Agri. Duże podmioty muszą zgodnie z prawem w umowach kontraktacyjnych uwzględniać fakt, że działalność rolnicza jest szczególnie uzależniona od wpływu sił przyrody – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.


UOKiK wyjaśnia, że firmy kupujące produkty rolne bezpośrednio z gospodarstw powinny w umowach przewidywać zwolnienie z części lub całości dostaw w przypadku wystąpienia okoliczności, na które rolnik nie ma wpływu i nie może zapobiec ich skutkom. Takie zabezpieczenie dla producenta rolnego przewiduje umowa kontraktacji przewidziana w kodeksie cywilnym. 

- Niektórzy pośrednicy celowo nadają tego typu kontraktom inne nazwy – np. umowa sprzedaży, dostawy lub współpracy, aby rolnik w każdych okolicznościach musiał dostarczyć umówioną ilość produktu. Wymuszanie na producencie rolnym pełnej realizacji zobowiązania niezależnie od okoliczności zewnętrznych nie jest zgodne z charakterem tego rodzaju umów, gdyż nie uwzględnia ryzyka wiążącego się z działalnością rolniczą - zaznacza UOKiK.

Za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej grozi kara do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

oprac. ksz, fot. archiwum
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy i strażacy walczyli z pożarem zboża pod Żninem. Z dymem poszło 50 ha

Olbrzymi pożar zboża wybuchł w Sulinowie (woj. kujawsko-pomorskie). Z szalejącym żywiołem walczyło 11 strażackich zastępów. W walce z płomieniami pomogli także rolnicy. Mimo takiej ofiarności, z dymem poszło około 50 ha zboża.

czytaj więcej

Cefetra Polska stosowała nieuczciwe praktyki? UOKiK wszczął postępowanie

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta nie odpuszcza. Tomasz Chróstny, prezes urzędu, wszczął kolejne postępowanie dotyczące nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Tym razem pod ostrzałem znalazła się spółka Cefetra Polska należąca do międzynarodowej grupy kapitałowej BayWa.

czytaj więcej
Aktualności

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko sieci Kaufland

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Kaufland Polska Markety, według ustaleń przedsiębiorca może w nieuczciwy sposób wykorzystywać przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)