Zatrudnienie pracownika sezonowego z zagranicy. Pytamy MRiRW i GIS o wytyczne
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zatrudnienie pracownika sezonowego z zagranicy. Pytamy MRiRW i GIS o wytyczne

03.04.2021autor: Kamila Szałaj

Zbliża się sezon intensywnych prac polowych, do których rolnicy najczęściej zatrudniają pracowników sezonowych z Ukrainy. Jak w dobie pandemii będzie wyglądał przyjazd cudzoziemców do gospodarstw? Czy będą obowiązywać ubiegłoroczne wytyczne? I kto zapłaci za testy? O to pytamy ministerstwo rolnictwa i GIS.

Kilka dni temu rząd wprowadził kolejne restrykcje związane z przyjazdem osób spoza strefy Schengen. W związku z tym rolnicy, a zwłaszcza producenci truskawek, nerwowo myślą o zbliżającym się sezonie zbiorczym. I trudno im się dziwić, biorąc pod uwagę zamieszanie, które towarzyszyło przyjazdom pracowników sezonowych z zagranicy w ubiegłym roku.  

Dlatego spytaliśmy resort rolnictwa i Główny Inspektorat Sanitarny o to, jakie będą wytyczne dotyczące przyjazdu, kwarantanny i pobytu w gospodarstwach pracowników-obcokrajowców. 

Dariusz Mamiński z Departamentu Komunikacji i Promocji ministerstwa rolnictwa wyjaśnił nam, że obecnie trwają prace w zakresie aktualizacji wytycznych GIS dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS CoV-2, które zostały wydane w maju ubiegłego roku.

- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w lutym tego roku zwrócił się do Głównego Inspektora Sanitarnego z prośbą o dostosowanie rekomendacji ujętych w tych wytycznych, do zmienionych zasad kwarantanny i izolacji z powodu COVID-19 – zaznacza Mamiński.

Z kolei Główny Inspektorat Sanitarny poinformował nas, że „wydaje się, iż przyjęcie rozwiązań analogicznych, jak w ubiegłym roku, jest akceptowalne ze względów epidemicznych”.

- Jednak ostateczne decyzje powinny zapaść na szczeblu ministrów rolnictwa i spraw wewnętrznych – zaznaczył Jan Bondar, radca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Resort rolnictwa przypomina jednocześnie, że nadal obowiązują obostrzenia związane z zapobieganiem COVID-19, w tym m.in. ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski oraz obowiązek poddania się kwarantannie po przekroczeniu granicy RP.

- Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, cudzoziemiec przekraczający granicę RP, w celu podjęcia pracy w gospodarstwie rolnym jest zobowiązany do odbycia 10-dniowej kwarantanny, którą może odbywać w gospodarstwie rolnym, z możliwością wykonywania pracy w tym gospodarstwie, pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego – podkreśla resort rolnictwa. 

Natomiast w kwestii przekraczania granicy RP z Ukrainą, resort wyjaśnia, że ruch pieszy na przejściu granicznym Medyka-Szeginie nadal się odbywa.

Rolnicy, z którymi rozmawialiśmy przyznają, że ubiegłoroczne rozwiązania, mimo że opracowane za późno, nie były takie złe. Mają nadzieję, że za testy robione pracownikom znów zapłaci państwo. Martwią się jednak tym, że sytuacja epidemiologiczna się zmieniła i w tej chwili jest dużo więcej zachorowań, a to z kolei rodzi poważne obawy o ryzyko zakażenia pracowników.

- Mam 23 ha truskawki. Więc do pracy w sezonie potrzebuję kilkadziesiąt osób. Zapewnię im warunki takie, jak trzeba, oczywiście, ale martwi mnie, co będzie w sytuacji, gdy oni się zakażą koronawirusem. Kto wtedy będzie pracował? Przyznam, że w tamtym roku nie było w naszej wsi i w ogóle w okolicy ani jednego przypadku zakażenia. Dziś w co drugim domu jest COVID. Więc to ryzyko, że pracownicy sezonowi się pochorują jest naprawdę realne – mówi w rozmowie z nami pan Jarosław, plantator z okolic Czerwińska nad Wisłą. 

I dodaje, że część Ukraińców, z którymi rozmawiał boi się przyjechać do pracy do Polski ze względu na duże ryzyko zakażenia i ciężkiego przebiegu choroby. 

– Oni po prostu martwią się, że nie zarobią, gdy będą leżeć w łóżku z COVID-em – wyjaśnia nasz rozmówca.

Jak tylko GIS opublikuje zaktualizowane wytyczne, poinformujemy Was o tym.


Kamila Szałaj 
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

MRiRW podało wytyczne ws. Covid-19 dla rolników zatrudniających cudzoziemców

Resort rolnictwa i Główny Inspektorat Sanitarny przedstawili wytyczne w związku z koronawirusem dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych.

czytaj więcej

Jak pandemia wpłynęła na życie mieszkańców wsi? Weź udział w ankiecie IRWiR PAN

Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN zaprasza do udziału w ankiecie na temat wpływu pandemii koronawriusa na życie mieszkańców wsi. Udział w ankiecie można wziąć do piątku 9 kwietnia 2021 roku. Pytania są proste, a sam sondaż trwa tylko kilka minut.

czytaj więcej

Ankieta: W jaki sposób pandemia wpłynęła na życie mieszkańców wsi?

Tylko do 9 kwietnia można wziąć udział w ankiecie dotyczącej wpływu pandemii koronawriusa na życie mieszkańców wsi. Jest to już kolejny sondaż przygotowywany przez Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk. Zachęcamy do jej wypełnienia - ankieta jest anonimowa, a jej wypełnienia zajmuje chwilę.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)