Zarejestrowano 92 środki ochrony roślin zawierające glifosat!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zarejestrowano 92 środki ochrony roślin zawierające glifosat!

22.03.2020autor: wk

W kraju zarejestrowano 92 środki ochrony roślin zawierające glifosat. Resort rolnictwa zapewnia, że dopuszczenie ich do użytku odbyło się zgodnie z przepisami i nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska.

O sprawę „ustalenia zasad bezpiecznego stosowania glifosatu” zapytała MRiRW posłanka Joanna Jaśkowiak z Platformy Obywatelskiej. Jej zdaniem coraz częściej pojawiają się informacje o niebezpiecznie wysokim poziomie glifosatu stwierdzonym w organizmie człowieka.

– Niepokojące są także informacje, że glifosat przedostaje się do zbóż, wód, a w konsekwencji do organizmów zwierząt i ludzi. Obecność tego związku stwierdzono w kaszach, płatkach owsianych, a nawet w mięsie przeznaczonym do konsumpcji. Budzi to podejrzenie, że zaproponowane przez producenta glifosatu, firmę Bayer, zasady bezpiecznego używania są niewystarczające – napisała w interpelacji do MRiRW posłanka Jaśkowiak, która jednocześnie zadała wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa stosowania glifosatu.


Wszystko zatwierdza KE

W odpowiedzi ministerstwo rolnictwa stwierdziło, że zgodnie z przepisami do obrotu mogą być dopuszczone tylko te środki ochrony roślin, które zawierają zatwierdzone przez Komisję Europejską substancje czynne, czyli takie, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska. Zarówno zatwierdzone substancje czynne jak i dopuszczane do obrotu środki ochrony roślin podlegają w procedurze rejestracji ocenie naukowo–technicznej, obejmującej szereg badań i analiz, w tym z zakresu oddziaływania na zdrowie człowieka i na środowisko.
Ocena bezpieczeństwa stosowania środków ochrony roślin prowadzona jest więc zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami dwuetapowo:

  • KE odpowiedzialna jest za zatwierdzanie substancji czynnych. Ich cena prowadzona jest we współpracy z Europejskim Biurem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz państwami członkowskimi;
  • państwa członkowskie dopuszczają do obrotu środki ochrony roślin na swoim terytorium.


Ocena ta dokonywana jest obligatoryjnie we współpracy z innymi państwami członkowskimi. W Polsce ocena ta jest prowadzona przy współpracy z podmiotami upoważnionymi przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do opracowywania ocen i raportów dotyczących środków ochrony roślin.

r e k l a m a


Sporo produktów z glifosatem

Aktualnie w rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu znajdują się 92 preparaty zawierające w swoim składzie glifosat. Należy podkreślić, że każdy z tych środków podlegał ocenie bezpieczeństwa jego użycia i określone zostały dla niego warunki bezpiecznego  stosowania (uprawy, terminy, liczba zabiegów, dawki, metody stosowania, okresy karencji). Etykiety stosowania środków dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dysponuje pełną dokumentacją dotyczącą ich odziaływania na zdrowie człowieka i na środowisko zweryfikowaną w procedurze ich rejestracji przez ekspertów z instytucji współpracujących z MRiRW. wk

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

System PSOR: opakowania zajęłyby 97 boisk do piłki nożnej

PSOR podsumował system zbiorki opakowań. W 2019 roku zebranych zostało 2225 ton opakowań. To aż o 500 ton więcej niż w ubiegłym roku. 

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)