Włochy: podejrzenie oszustwa w uprawie ryżu ekologicznego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Włochy: podejrzenie oszustwa w uprawie ryżu ekologicznego

05.07.2023autor: Dominika Mulak

Rolnictwu ekologicznemu we Włoszech grozi ogromny uszczerbek na wizerunku. 14 gospodarstw rolnych z prowincji Pavia we Włoszech jest podejrzanych o stosowanie niedozwolonych pestycydów oraz nawozów w uprawie organicznego ryżu. 

Kontrola przeprowadzona przez policję finansową w sercu obszaru ryżowego Lomellina w prowincji Pavia we Włoszech przed tygodniem przyniosła przykrą niespodziankę - śledczy znaleźli i skonfiskowali łącznie 11 500 litrów zakazanych pestycydów i 45 ton niedozwolonych nawozów. Tym samym czternaście gospodarstw rolnych, które posiadają certyfikat rolnictwa ekologicznego, jest podejrzanych o stosowanie niedozwolonych substancji w uprawach ryżu organicznego. 

W związku z podejrzeniem oszustwa pobrano próbki gleby z pól ryżowych, aby udokumentować wszelkie toksyczne zanieczyszczenia. 

Wiadomość o nalocie i jego wynikach została podana do wiadomości publicznej dopiero 27 czerwca. Zaś szczegółowe informacje na temat gospodarstw będących na celowniku śledcznych w dalszym ciągu nie są znane. 

Podejrzenie oszustwa zostało ostro skrytykowane przez grupy ochrony konsumentów, ale także przez innych producentów ryżu organicznego, którzy słusznie obawiają się znacznej utraty wizerunku. Włoskie stowarzyszenie rolników ekologicznych FederBio postrzega ten incydent jako potwierdzenie swojego żądania zaostrzenia krajowych przepisów dotyczących rolnictwa ekologicznego. 

- Niebezpieczeństwo próby oszustwa jest szczególnie wysokie, gdy istnieje ryzyko mieszania rolnictwa konwencjonalnego i ekologicznego - wyjaśnił Paolo Carnemolla, koordynator zespołu kryzysowego w FederBio. Jak podkreślił, dobra reputacja "Made in Italy" jest tym, co determinuje popyt za granicą, a ten w dużej mierze opiera się również na wiarygodności oświadczeń o produkcie.

Według Włoskiego Instytutu Statystycznego (ISTAT), kraj ten od czerwca 2022 r. do końca stycznia 2023 r. wyeksportował około 213 400 ton konwencjonalnego i ekologicznego ryżu do krajów unijnych. Największymi odbiorcami były: Francja (69 900 t) i Niemcy (51 900 t).

Oprac. na podstawie AgE
Fot. Envato Elements
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Ile kosztuje kontrola w gospodarstwie ekologicznym?

W opublikowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozporządzeniu, w sprawie stawek opłat za przeprowadzenie kontroli urzędowej w gospodarstwach ekologicznych, podano wysokość poszczególnych stawek m.in. za dokonanie oceny tożsamości roślin rolniczych. Ile za każdą rozpoczętą godzinę pracy kontrolera zapłaci rolnik?

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)