W jakich terminach można stosować nawozy organiczne jesienią? MRiRW wyjaśnia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W jakich terminach można stosować nawozy organiczne jesienią? MRiRW wyjaśnia

11.10.2023autor: Bartłomiej Czekała

Każdego roku warunki pogodowe do przeprowadzenia niezbędnych prac polowych jesienią są różne i co roku rolnicy obawiają się, że nie będą w stanie ich wykonać w terminie. Największe dylematy budzą terminy stosowania nawozów naturalnych (obornika, gnojowicy, gnojówki, pofermentu z biogazowni) na gruntach ornych i trwałych użytkach zielonych. Resort rolnictwa przypomina więc jakie są terminy graniczne i kiedy możliwe jest ich przesunięcie.

Terminy stosowania nawozów naturalnych są zawarte w rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 r. w sprawie Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu (Dz. U. 2023 poz. 244). Zgodnie z jego zapisami w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest późniejsze, niż przewidziane w rozporządzeniu okresy nawożenia, stosowanie nawozów zawierających w składzie azot na gruntach ornych.


Graniczne terminy stosowania nawozów naturalnych

Jak przypomina MRiRW, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie tzw. programu azotanowego graniczne terminy stosowania nawozów są następujące:

  • nawozów naturalnych stałych (rozumianych jako: obornik – mieszanina kału i moczu zwierząt wraz ze ściółką, w szczególności słomą, trocinami lub korą oraz pomiot ptasi – odchody drobiu z bezściołowego systemu utrzymywania zwierząt gospodarskich) na gruntach ornych: 31 października, a na trwałych użytkach zielonych, uprawach wieloletnich oraz uprawach trwałych – 30 listopada;
  • nawozów azotowych mineralnych i nawozów naturalnych płynnych (rozumianych jako: gnojowica – mieszanina kału i moczu zwierząt z domieszką wody oraz gnojówka – odciek z obornika (przefermentowany mocz zwierząt), na gruntach ornych to 20 października (dla niektórych gmin to 15 października albo 25 października), a na trwałych użytkach zielonych, uprawach wieloletnich oraz uprawach trwałych to 31 października.
r e k l a m a


Kiedy można wydłużyć termin stosowania nawozów naturalnych?

Obowiązujące przepisy dopuszczają jednak w wyjątkowych sytuacjach możliwość stosowania nawozów zawierających w składzie azot na gruntach ornych w terminie późniejszym niż określa to rozporządzenie. Nie dotyczy to jednak nawożenia upraw pod osłonami oraz upraw kontenerowych.

Zgodnie z tym elastyczne podejście do jesiennego terminu stosowania nawozów naturalnych (czyli wydłużenie terminu stosowania) jest możliwe w następujących, wyjątkowych sytuacjach:

  • gdy wystąpią niekorzystne warunki pogodowe – np. nadmierne uwilgotnienie gleby, wystąpienie suszy – w tych sytuacjach graniczny termin stosowania nawozów to 30 listopada; przepisy programu azotanowego nie wymagają specjalnego dokumentowania takich przypadków; rolnik sam określa warunki pogodowe i potrzebę stosowania nawozów w terminie późniejszym niż 31 października;
  • gdy zakładanie uprawy jesienią następuje po późno zbieranych przedplonach, np. po buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach – dla tych sytuacji termin stosowania nawozów to koniec jesieni.
Jednak w przypadku stosowania nawozów pod zakładanie uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach: dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach dla zakładanych upraw nie może przekroczyć dawki 30 kg N/ha. W tym przypadku należy szczegółowo udokumentować

- termin zbioru,
- datę stosowania nawozu,
- zastosowane nawozy i ich dawkę
- oraz termin siewu jesiennej uprawy.

Ocena sytuacji należy do rolnika, odpowiedzialność też na nim spoczywa


Jak zaznacza resort rolnictwa, w obu przypadkach, w których rolnik może wykorzystać późniejszy termin stosowania na polach nawozów naturalnych, musi on pamiętać o 2 istotnych aspektach.  Po pierwsze, niekorzystne warunki pogodowe najczęściej występują lokalnie, dlatego każdy gospodarz musi samodzielnie ocenić możliwość dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia z uwzględnieniem aktualnych warunków pogodowych.

Po drugie, rolnik musi pamiętać o tym, że nawożenie w takich sytuacjach i tak nie może być wykonywane później niż do końca listopada. Nie można również nawozić w przypadku, gdy warunki pogodowe kategorycznie to wykluczają. Ma to miejsce w sytuacji gdy gleba jest zamarznięta, zalana wodą, nasycona wodą lub przykryta śniegiem.

oprac. bcz na podst. MRiRW
Fot. Czekała

autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co zawiera osad z oczyszczalni ścieków?

Jakie właściwości ma oferowany przez zakłady komunalne osad z oczyszczalni ścieków? Co zawiera?

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)