V Forum Rolników i Agrobiznesu: Sesja Główna
r e k l a m a
Partnerzy portalu

V Forum Rolników i Agrobiznesu: Sesja Główna

24.11.2020autor: Grzegorz Ignaczewski Dominika Mulak

V Forum Rolników i Agrobiznesu właśnie się rozpoczęło! W Sesji Głównej dyskutujemy o tym, jak rolnicy mają przygotować się do nowych wyzwań polityki rolnej wynikających z Zielonego Ładu, strategii „Od pola do stołu” oraz strategii „Bioróżnorodności” – czyli  nowych ram funkcjonowania europejskiego rolnictwa.

Dyskusja na temat kształtu przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej w najbliższych tygodniach musi nabrać tempa. Kraje członkowskie Unii Europejskiej – w tym Polska – muszą odpowiedzieć na pytanie: jaki model rolnictwa chcą wspierać, jak przygotować krajowe plany strategiczne, by spełnić unijne wymagania zdefiniowane jeszcze bardzo oględnie w strategii „Od pola do stołu” oraz „Bioróżnorodność”.

Wraz z politykami oraz ekspertami, w poszczególnych panelach chcemy podyskutować o szansach i zagrożeniach wynikających z nowych, jeszcze bardziej „zielonych” pomysłów na WPR i europejski model rolnictwa.


SESJA GŁÓWNA FORUM - szczegółowy program i prelegenci

Zielony Ład, strategia „Od pola do stołu”, „Bioróżnorodność” – nowe ramy funkcjonowania europejskiego rolnictwa. Jak rolnicy mają przygotować się do nowych wyzwań polityki rolnej?

  • Nowa Wspólna Polityka Rolna odpowiedzią na ambitne wyzwania – dr Janusz Wojciechowski, komisarz rolny Komisji Europejskiej
  • Krajowe plany strategiczne – priorytety polskiego rolnictwa w ramach nowej WPR – Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa i rozwoju wsi
  • Czy europejskie rolnictwo utrzyma swoją produktywność i konkurencyjność w przyszłości – Antoine Bernet, szef działu Crop Science w Bayer dla Polski, krajów bałtyckich, Czech i Słowacji
  • Finansowanie rolnictwa w obliczu zagrożeń rynkowych i klimatycznych – Maciej Piskorski, BNP Paribas
  • Zielona ofensywa nowej WPR - czy polscy rolnicy zyskają, czy stracą? Dyskusja panelowa z prelegentami oraz z udziałem byłych ministrów rolnictwa: Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Artura Balazsa, Jarosława Kalinowskiego i Wojciecha Mojzesowicza. Moderacja. Moderator: Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska


Dla Prenumeratorów udział w Forum po zalogowaniu i zgłoszeniu jest bezpłatny.

Antoine Bernet, szef działu Crop Science w Bayer dla Polski, krajów bałtyckich, Czech i Słowacji, mówił podczas swojej prelekcji o tym, jak bardzo innowacje w rolnictwie są istotne, aby odpowiedzieć na wyzwania, które stawia przed nami nowa Wspólna Polityka Rolna. - Innowacje są niezbędne, aby skorzystać z nadarzających się szans wynikających z nowej WPR - mówił.

r e k l a m a
Zdaniem Macieja Piskorskiego z BNP Paribas branża rolna stosunkowo najlepiej przechodzi kryzys związany z pandemią koronawirusa. - Obserwujemy, że ten rok rzeczywiście jest inny od poprzednich. Nasza branża jednak stosunkowo najlepiej radzi sobie w kryzysie. Najbardziej w rolnictwie cierpi branża drobiarska - mówił podczas V Forum Rolników i Agrobiznesu.

Jak rolnicy mają przygotować się do nowych wyzwań polityki rolnej? O tym debatują nasi eksperci.
Były szef resortu rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że w dalszym ciągu główni gracze nie potrafią się dogadać co do losu rolnictwa. - Dla mnie najważniejsze jest, aby wszelkie konsultacje nad nową WPR odbywały się w konsultacji i z udziałem rolników - mówił. Zdaniem Ardanowskiego, ryzyko gospodarowania będzie tak duże w najbliższych latach, że każde gospodarstwo, nawet największe, może polec.

Z kolei Artur Balazs - minister rolnictwa w latach 1999-2001 - oczekuje, aby rolników mniej traktować jako elektorat, a bardziej jako przyszłość Unii Europejskiej.

- Jest coś co mnie bardzo cieszy w nowych zasadach WPR. Chodzi o definicję aktywnego rolnika. Każdy kraj członkowski w planie strategicznym będzie musiał opracować i potem wdrożyć tę definicję aktywnego rolnika - mówił Jarosław Kalinowski, europoseł i minister rolnictwa w latach 2001-2003.

Wojciech Mojzesowicz, minister rolnictwa i rozwoju wsi w 2007 roku, uważa, że mentalność osób podejmujących obecnie decyzje o rolnictwie może być szkodliwa dla funkcjonowania gospodarstw rolnych.

Szczegółowe relacje z V Forum Rolników i Agrobiznesu już niebawem na naszym portalu i na łamach top agrar Polska.

autor Grzegorz Ignaczewski

Grzegorz Ignaczewski

<p>redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mleczne

V Forum Rolników i Agrobiznesu: Sesja Mleko

Właśnie rozpoczęła się Sesja Mleko w ramach V Forum Rolników i Agrobiznesu top agrar Polska. Jeśli nie zdążyłeś się zarejestrować, możesz dołączyć w każdej chwili! Sprawdź szczegóły poniżej!

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)