Uwaga na fałszywe weterynaryjne produkty lecznicze!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uwaga na fałszywe weterynaryjne produkty lecznicze!

12.05.2021autor: Dorota Kolasińska

GIW poinformował, że na rynek mógł trafić fałszywy produkt leczniczy, weterynaryjny. Istnieje prawdopodobieństwo, że powstał w Turcji i nie zawiera substancji, która powinna się znajdować w jego składzie.  

Główny Lekarz Weterynarii ostrzega, że na rynek mógł trafić fałszywy produkt weterynaryjny, który wykryto w Libanie. Istnieje podejrzenie, iż produkt został wyprodukowany w Republice Turcji.

– Badania próbek sfałszowanego produktu leczniczego weterynaryjnego Apivar przeprowadzone przez VETO-PHARMA SAS wykazały, że produkt nie zawiera w swoim składzie substancji czynnej: amitraza. Na powierzchni paska do zawieszania w ulu w sfałszowanym produkcie leczniczym weterynaryjnym Apivar znajduje się gęsta ciecz o silnym, nieprzyjemnym zapachu „rozpuszczalnika”. Paski sfałszowanego produktu różnią się także wyglądem od produktu oryginalnego. Krawędzie pasków posiadają pęknięcia/nierówności i wypukłe okręgi w rogach. Istnieje prawdopodobieństwo, iż paski sfałszowanego produktu leczniczego weterynaryjnego Apivar są wytwarzane w innym procesie niż oryginalny produkt leczniczy tj. poprzez wtryskiwanie, a nie przez wytłaczanie – informuje GIW.

Zaznacza, że produkt o tej nazwie jest sprzedawany w UE w 20 krajach, a więc jest prawdopodobne, że trafił także na nasz rynek. 

Nie znana jest na razie szkodliwość dla pszczół fałszywych pasków, jednak warto się mieć na baczności! 

oprac. dkol na podst. wetgiw.gov.pl
fot. poglądowe

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Pomoc finansowa dla spółdzielców

Prawie 40 mln zł chce przeznaczyć rząd na dodatkową pomoc dla rolników. Dzięki preferencyjnym kredytom będą oni mogli nabywać udziały w spółdzielniach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa rolnego. 

czytaj więcej
Aktualności

Szczegóły nowej pomocy dla pszczelarzy

Do 30 czerwca pszczelarze będą mogli składać wnioski o dodatkową pomoc na każdą rodzinę pszczelą. Do rozdysponowania jest ponad 35 milionów złotych, które może trafić do ponad 82 tys. rolników.  

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)