Ustawa odorowa utknęła na etapie uzgodnień między resortami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ustawa odorowa utknęła na etapie uzgodnień między resortami

12.12.2022autor: wk

  1 stycznia 2023 r. miała wejść w życie ustawa regulująca minimalną odległość dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstania uciążliwości zapachowej, od budynków mieszkalnych. Co się z nią dzieje?

Ministerstwo klimatu i rolnictwa w 2019 r. po głośnych protestach mieszkańców gmin, w których powstawały duże gospodarstwa postanowiły zająć się ustawą odorową i uregulowaniem kwestii budynków i budowli służących produkcji rolniczej, które mogą powodować uciążliwość zapachową. Teoretycznie prace trwają, ale ich końca nie widać. Na tę ustawę czekają obywatele, samorządy i inwestorzy, niekoniecznie rolnicy...

Ustawa odorowa nie wejdzie w życie?

Projekt ustawy odorowej uzyskał wpis do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów 28 marca 2019 r. Poddano go wówczas uzgodnieniom międzyresortowym, konsultacjom publicznym i opiniowaniu. Projekt otrzymał pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Dalsze prace wstrzymano ze względu na pandemię COVID-19 oraz zakończenie VIII kadencji Sejmu RP. W 2021 roku prace nad projektem wznowiono i ponownie poddano go pod uzgodnienia międzyresortowe i zapowiedziano skierowanie go do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów, a następnie Radę Ministrów. Ministerstwo wskazywało planowaną datę wejścia w życie ustawy 1 czerwca 2022 r. Termin przełożono na 1 stycznia 2023 r., jednak i tego terminu nie uda się dopiąć.

- Na obecnym etapie prac nad projektem ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia w sektorze rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej, nie jest możliwe wejście w życie przedmiotowej regulacji od dnia 1 stycznia 2023 r. – wyjaśniła wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska. 

Opóźnienie, jak tłumaczy Ministerstwo klimatu, prace legislacyjne nad projektem ustawy znajdują się na etapie uzgodnień i konsultacji międzyresortowych. Konsultacje tak długo trwają, gdyż ich celem jest takie określenie warunków prowadzenia działalności rolniczej, w tym hodowli zwierząt, aby zapewnić mieszkańcom wsi jak najlepszą ochronę przed emisją odorów.

r e k l a m a

Wojna hamuje prace nad ustawą?

Resorty tłumaczą również, że w intensyfikacji prac nie pomagają geopolitycznie konsekwencje wojny w Ukrainie. W związku z tym postanowiono przeprowadzić dodatkową ocenę skutków wprowadzenia tych regulacji.

- Ze względu na obecny etap prac nad przedmiotowym projektem oraz mając na uwadze specyficzną sytuację politycznoekonomiczną w naszym kraju i na świecie, niemożliwe jest jednoznaczne stwierdzenie kiedy projekt zostanie przekazany do prac parlamentarnych – podsumowała wiceminister M. Golińska.

wk

fot. archiwum

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ustawa o nawozach i nawożeniu – pojawiły się zmiany. Istotne dla rolników?

      Ustawa o nawozach i nawożeniu dostosowuje przepisy krajowe do unijnych. Głównym celem jest uporządkowanie rynku. Jakie zmiany następują?

czytaj więcej
Aktualności

Ustawa o identyfikacji i rejestracji zwierząt uchwalona

Sejm przegłosował ustawę o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Jej celem jest poprawa skuteczności walki z chorobami zakaźnymi oraz poprawa dobrostanu zwierząt. Jakie dane będzie zbierała ARiMR od hodowców poszczególnych zwierząt?

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)