Ustawa o biopaliwach powraca jak bumerang. Teraz projekt zgodny z interesem rolników?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ustawa o biopaliwach powraca jak bumerang. Teraz projekt zgodny z interesem rolników?

30.10.2022autor: wk

To był prawdziwy horror z happy endem. Sejm niespodziewanie uchwalił kontrowersyjną ustawę o biopaliwach. Ale wcześniej rząd pod naciskiem rolników wprowadził do niej poprawki, które uratowały opłacalność produkcji rzepaku w Polsce. 

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie zmiany w ustawie biopaliwowej jednak zostaną wprowadzone

Zdumienie opozycji 

Tymczasem w tym tygodniu posłowie ze zdumieniem zobaczyli, że ustawa znalazła się jednak w porządku obrad.

Ta ustawa jest bez sensu od samego początku do samego końca. Nie wiem, jakim cudem wczoraj wieczorem znowu trafiła pod obrady Sejmu – komentował Sławomir Neumann z PO.

Wycofuje się czy się nie wycofuje? To teraz zgłaszacie poprawki? Z czym do ludzi? Wy jesteście poważni? Czy to jest cyrk, czy to jest przedszkole, czy to jest parlament – pytała Beata Maciejewska z klubu Lewica. 

Ten pierwotny projekt, który został nam przedstawiony, to był taki zdradziecki cios w plecy polskich rolników. Dziwię się, gdzie było wtedy ministerstwo rolnictwa, ale później okazało się, że minister rolnictwa nawet nie wiedział, co jest w tej ustawie – kontynuował poseł Mieczysław Kasprzak z PSL.
r e k l a m a

Ustawa zgodna z żądaniami rolników? 

Tymczasem klub Prawa i Sprawiedliwości oświadczył, że do projektu zostały złożona poprawki i prace będą nad nim kontynuowane, gdyż jest on w interesie polskich rolników.

– Ze względu na to, że z końcem roku 2022 wygasa współczynnik, wysokość współczynnika redukcyjnego na poziomie 0,82%, który zobowiązuje przetwórców m.in. rzepaku w kontekście produkcji biopaliw do tego, żeby kupować to od polskich producentów. Jeśli ten współczynnik nie wszedłby od 1 stycznia 2023 r., nie zostałoby przedłużone jego obowiązywanie, producenci, tacy jak chociażby Orlen, producenci paliw, mieliby wolną rękę w zakresie zakupu tych produktów rolnych na rynkach międzynarodowych. Generalnie tam, gdzie taniej, mogliby to kupić na giełdach międzynarodowych. Stąd też konieczność tej ustawy wynika z tego, aby zabezpieczyć interes polskich producentów rolnych, polskich rolników - tłumaczył posłom wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, który zapewnił, że dotychczasowy współczynnik redukcyjny pozostanie

Ale jednocześnie pod naciskiem środowisk rolniczych do projektu zostały wprowadzone poprawki.

Te poprawki idą właśnie w kierunku pozostawienia poziomu narodowego celu wskaźnikowego z roku 2022, czyli w wysokości 80%. Druga poprawka związana jest z uchyleniem przepisu z art. 35c. W przepisie chodziło o to, że można było nie naliczać kar za nieosiągnięcie narodowego celu wskaźnikowego w roku 2022. Ryzyko zostało zmitygowane, sytuacja zmieniła się na tyle, że cel wskaźnikowy zostanie osiągnięty – kontynuował wiceminister I. Zyska. 

W końcu szerokie konsultacje!

Przedstawiciel resortu klimatu i środowiska długo wymieniał organizacje rolników i producentów biopaliwa, z którymi rząd przed zgłoszeniem poprawek przeprowadził konsultacje i posypał głowę popiołem. - Wskaźnik został ustalony na takim poziomie, który był niesatysfakcjonujący – trzeba to powiedzieć – dla producentów rolnych. Stanowisko pana premiera Henryka Kowalczyka też zostało uwzględnione – powiedział Irenusz Zyska. 

Obie rządowe poprawki uzyskały poparcie wszystkich klubów sejmowych i zostały przyjęte przez Sejm bez głosów przeciwnych. Za przyjęciem całej ustawy było 450 posłów, nikt nie był przeciw, a 3 posłów się wstrzymało.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych rośnie w siłę!

Do grona organizacji rolniczych i branżowych skupionych w Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych dołączyły właśnie Polska Federacja Rolna oraz Spółdzielnia Grup Producentów Rzepaku i Zbóż „Polski Rzepak i Zboża”.

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Rząd wycofuje się z kontrowersyjnych zmian do ustawy o biopaliwach

Rząd wycofał się z kontrowersyjnych zmian do ustawy o biopaliwach, które według rolników i firm przetwórczych groziła ograniczeniem zapotrzebowania na rzepak o milion ton rocznie. A to doprowadziło by do załamania całego rynku.  W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie ustawy, kolejne niebawem.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)