USDA: strategie UE mocno obniżą dochody rolników
r e k l a m a
Partnerzy portalu

USDA: strategie UE mocno obniżą dochody rolników

29.03.2021autor: Kamila Szałaj

Zdaniem Departamentu Rolnictwa USA (USDA) strategie „Od pola do stołu” i „Bioróżnorodności” mocno wpłyną na wzrost cen żywności i obniżą dochody unijnych rolników. – Jak to możliwe, że USDA ma już ocenę skutków wprowadzenia strategii, a Komisja Europejska jeszcze nie? – dziwią się organizacje branżowe z krajów UE.

25 marca Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych zorganizował konferencję poświęconą strategii „Od pola do stołu” z perspektywy USDA i Grupy Wyszechradzkiej (V4).

Jak informuje, Marian Sikora, przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, który wziął udział w konferencji, specjalną prezentację przygotował dr Maros Ivanic, ekonomista USDA i współautor studium pod tytułem „Oddziaływanie ograniczeń środków produkcji rolnej spowodowanych Strategiami Zielonego Ładu Unii Europejskiej: Od Pola do Stołu oraz Bioróżnorodności na gospodarkę i bezpieczeństwo żywnościowe”. 

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych zwraca uwagę, że obydwie strategie nałożą ograniczenia na rolnictwo UE poprzez ukierunkowaną redukcję wykorzystania ziemi, nawozów, środków antybakteryjnych oraz pestycydów. 

- USDA ocenia, że strategie te stanowią zasadniczy zwrot w polityce rolno-spożywczej UE, niosący równie zasadnicze implikacje dla struktury i wydajności europejskiego sektora rolno-spożywczego – informuje Sikora.

Sikora zaznacza, że zdaniem amerykańskich ekspertów doprowadzi to do zmniejszenia unijnej produkcji rolnej o 12 proc., spadku dochodów rolników o 16 proc. oraz zwiększenia cen żywności 17 proc. Z kolei ubóstwem będzie zagrożonych ok. 22 milionów ludzi. 

- Zmniejszenie produkcji rolnej UE i wzrost kosztów produkcji może obiżyć jej konkurencyjność na rynkach eksportowych i zwiększyć import produktów rolnych do UE, jeśli UE nie nałoży dodatkowych ograniczeń handlowych - czytamy w raporcie USDA.

Prelegenci z Polski, Czech, Węgier i Słowenii wyrazili ogromne zdziwienie, że ocenę skutków wprowadzenia strategii „Od pola do stołu” i kosztów ma już USDA, a do tej pory nie udało się stworzyć takiego dokumentu Komisji Europejskiej. 

– Od wielu miesięcy uparcie powtarzamy, że ocena skutków oddziaływania Europejskiego Zielonego Ładu powinna powstać zanim zapadną ostateczne decyzji dotyczące przyszłości europejskiego rolnictwa. Rozumiemy potrzebę realizacji celów środowiskowych i klimatycznych, ale wprowadzanie różnych obostrzeń należy skalkulować z korzyściami i stratami – powiedział Marian Sikora.


Kamila Szałaj, oprac. na podst. FBZPR, USDA
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

KE przedstawiła Plan Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego

Dziś Komisja przedstawiła Plan Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego. Jego ogólnym celem jest zwiększenie produkcji i konsumpcji produktów ekologicznych, zajęcie do 2030 r. pod uprawy ekologiczne 25 proc. użytków rolnych i zwiększenie akwakultury ekologicznej (ekologicznej hodowli gatunków morskich). Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zaznaczył, że UE przeznaczy duże środki na wsparcie rozwoju rolnictwa ekologicznego.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)