Unikaj upadku… nie tylko z wysokiego konia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Unikaj upadku… nie tylko z wysokiego konia

30.07.2023autor: Paulina Janusz-Twardowska

Ponad połowa rejestrowanych w gospodarstwach wypadków do upadki, w tym z wysokości. Konsekwencje to złamania, urazy i krwotoki wewnętrze, a nawet śmierć. Brzmi groźnie i jest! A przyczyny zazwyczaj są błahe.

Noga w gipsie, ręka na temblaku w same żniwa? A to jedne z najmniej poważnych konsekwencji upadku z wysokości, które w okresie letnim ze wzmożoną siłą zgłaszane są do KRUS. Jak podaje Kasa, zdarzenia te są zazwyczaj konsekwencją zagrożeń, które na pierwszy rzut oka nie wydają się poważne. Jednak ich nagromadzenie lub splot ze zmęczeniem i niewyspaniem może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Najczęstszą przyczyny upadów wg KRUS są:
  • zły stan nawierzchni podwórzy (nierówne, śliskie, grząskie);
  • brak odpowiedniego obuwia roboczego;
  • niedostateczna koncentracja podczas pracy;
  • niekorzystanie lub nieprawidłowy sposób wchodzenia i schodzenia z drabin, podestów i rusztowań podczas pracy na wysokości;
  • wady konstrukcyjne budynków, schodów i stanowisk zwierząt
  • niezabezpieczone otwory zrzutowe i kanały gnojowe,
  • progi w otworach drzwiowych, różnice poziomów powierzchni;
  • nieprawidłowy sposób wchodzenia i schodzenia z maszyn rolniczych, przyczep i wozów.


r e k l a m a
Rolnicy, którzy zgłaszają swoje obrażenia do KRUS najczęściej zaliczają: 
  • upadki na nawierzchni podwórzy, pól, ciągów komunikacyjnych;
  • upadki z wysokości tj. drabin, schodów, podestów, strychów, poddaszy, drzew;
  • upadki z ciągników, przyczep i maszyn rolniczych;
  • upadki na nawierzchni w pomieszczeniach inwentarsko-gospodarczych.
Jak widać na podstawie przyczyn – zapobieganie upadkom w gospodarstwie nie wiąże się z wielkimi nakładami finansowymi na poprawę bezpieczeństwa pracy. Chodzi bardziej o świadomość zagrożeń i większą uważność podczas wykonywanych zadań, a także higienę pracy. Zmęczenie pojawiające się w żniwa podczas walki z czasem zapewne temu nie sprzyja. Jednak wyrobienie w sobie właściwych nawyków – jak używanie właściwego obuwia czy stabilnej drabiny, wchodzenie i schodzenie z niej przodem do szczebelków chroni zdrowie. I na to właśnie stawiają Uważni w żniwa.

Jesteś rolnikiem? Sprawdź, ile wiesz o bezpieczeństwie w gospodarstwie. To może uratować życie Tobie lub bliskim! Za poprawne rozwiązanie quizu czekają nagrody gwarantowane: odblaskowe szelki oraz zestaw naklejek „Uważnych”. Dla mistrzów uważności – zestawy odzieży, obuwia i akcesoriów BHP niezbędnych w  rolnictwie. Każdy wart 2 000 zł.




W zakładce – do pobrania na uważni.topagrar.pl znajdziesz materiały, które ułatwią zachowanie bezpieczeństwa podczas pracy w gospodarstwie. Mamy też materiały dla najmłodszych, które zapoznają ich z głównymi zasadami chroniącymi ich zdrowie i życie podczas żniw i nie tylko.
autor Paulina Janusz-Twardowska

Paulina Janusz-Twardowska

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

AGRO SHOW w Bednarach już wkrótce. Koniecznie zapiszcie datę!

Już niedługo cała branża rolnicza będzie miała okazje do spotkania się w Bednarach podczas Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW! Jest to największa plenerowa wystawa rolnicza w Polsce i w tej części Europy. Nie może Was zabraknąć!

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

W żniwa uważaj na drodze!

Choć w kraju przybywa dróg dobrej jakości, a odnowiony park maszynowy w pełni nadaje się do ruchu, to niestety nie brakuje drogowych tragedii z udziałem ciągników i maszyn rolniczych. Ważny jest szacunek i wzajemne zrozumienie uczestników ruchu, a przede wszystkim zdrowy rozsądek.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Uważni w żniwa: Bezpiecznie na drodze

Choć w kraju przybywa dróg dobrej jakości, a odnowiony park maszynowy w pełni nadaje się do ruchu, to niestety nie brakuje drogowych tragedii z udziałem ciągników i maszyn rolniczych. Ważny jest szacunek i wzajemne zrozumienie uczestników ruchu, a przede wszystkim zdrowy rozsądek.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)