Umorzenie akcji plantatora cukrowni
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Umorzenie akcji plantatora cukrowni

07.07.2020autor: adw. Mikołaj Pomin

Pytanie: Byłem akcjonariuszem cukrowni. Niedawno spółka umorzyła moje akcje bez mojej zgody. Czy odbyło się to zgodnie z prawem? Czy moja zgoda nie była wymagana?

Przepisy dotyczące funkcjonowania spółek akcyjnych zawarte są w szczególności w ustawie z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. W myśl przepisów art. 359, akcje w spółce mogą być umorzone w przypadku, gdy jej statut tak stanowi. Akcja może być umorzona albo za zgodą akcjonariusza w drodze jej nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe). Umorzenie dobrowolne określa umowa zawarta z akcjonariuszem, przy czym nie może być dokonywane częściej niż raz w roku obrotowym.

Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa natomiast statut spółki. Umorzenie akcji wymaga uprzedniego podjęcia uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy, w którym ma prawo wziąć również ten, czyje akcje mają być umorzone. Uchwała o umorzeniu powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia, wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych lub uzasadnienie umorzenia akcji bez wynagrodzenia oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego.

r e k l a m a
Co do umorzenia dobrowolnego, cena akcji ustalana jest w drodze negocjacji. Przymusowe natomiast następuje za wynagrodzeniem, które nie może być niższe od wartości przypadających na akcję aktywów netto, wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału między akcjonariuszy. Na koniec należy zaznaczyć, że uchwała o umorzeniu akcji podlega ogłoszeniu, natomiast uchwała o zmianie statutu w sprawie umorzenia akcji powinna być umotywowana.

Poza wymienionymi przypadkami istotne jest również, że statut może stanowić o automatycznym umorzeniu akcji w razie ziszczenia się określonego zdarzenia, bez powzięcia uchwały przez walne zgromadzenie. W takim przypadku wynagrodzenie za umorzone akcje ustala się w taki sam sposób, jak w przypadku umorzenia przymusowego. Warto wreszcie zaznaczyć, że spółka akcyjna nie jest zobowiązana zawiadamiać wszystkich akcjonariuszy o walnym zgromadzeniu osobiście; wystarczy, że takie zawiadomienie znajdzie się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym lub w inny sposób określony w statucie.

Jak wynika z powyższych przepisów, możliwe jest umorzenie akcji przymusowe, bez zgody akcjonariusza. W sytuacji, gdy dodatkowo nie śledził on zawiadomień o walnych zgromadzeniach akcjonariuszy – również bez jego wiedzy. W omawianym przypadku, jeżeli oczywiście wszystkie decyzje oraz uchwały zostały podjęte, a obniżenie kapitału akcyjnego zostało zarejestrowane przez sąd, nie ma podstaw do skutecznego zakwestionowania umorzenia. W razie wątpliwości co do prawidłowości umorzenia w tym konkretnym przypadku, jak również w każdym innym, sugeruję zasięgnięcie porady adwokata.

adw. Mikołaj Pomin
autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Podatek cukrowy od 2021 r. przegłosowany, ale z rażącym naruszeniem procedur

Sejm zdecydował w piątek, że podatek cukrowy będzie obowiązywał od 1 stycznia 2021 r. Odbyło się to jednak z rażącym naruszeniem procedur legislacyjnych, co sprawia, że przepisy mogą w przyszłości zostać zakwestionowane.

czytaj więcej
Aktualności

Sporna cena z kontraktu na rzepak

Pytanie: Na początku czerwca br. zawarłem umowę na sprzedaż rzepaku. Umowa przewidywała dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Zgodnie z tym zapisem wypowiedziałem umowę, bo cena z umowy była niesatysfakcjonująca. Po 10 dniach od wypowiedzenia sprzedałem rzepak tej samej firmie. Ona jednak wystawiła mi fakturę RR z ceną z umowy, a nie cennika obowiązującego w tym dniu. Czy firma miała prawo policzyć mi cenę z umowy, skoro ją wypowiedziałem?

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)