Uczeń bez stażu w KRUS i ZUS. Wyrok sądu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uczeń bez stażu w KRUS i ZUS. Wyrok sądu

10.07.2020autor: Andrzej Sawa

Uczniowie szkół oddalonych od miejsca zamieszkania w świetle prawa nie wykonują stałej pracy w gospodarstwie. Ich głównym zajęciem jest bowiem nauka. Nie może więc być mowy, by czas nauki połączony z pomocą w gospodarstwie wliczać do okresu pracy – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z 12 grudnia 2019 r. (sygn. akt III AUa 975/18).

Stroną postępowania był mężczyzna, który starał się o wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach, ale ZUS do stażu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców nie zaliczył mu pracy podczas jego nauki w szkole średniej. Wówczas odwołał się do sądu, ale ten nie dał mu wiary. Zwrócił uwagę, że kontynuował on naukę w szkole, która była oddalona od jego miejsca zamieszkania o ponad 40 km, zaś dojazdy do niej w jedną stronę zajmowały mu 1,5 godziny. Okazało się również, że gospodarstwo nie stanowiło głównego źródła utrzymania rodziny, ponieważ rodzice byli na umowach o pracę, zaś gospodarstwem zajmowali się dziadkowie. Sąd potraktował zajęcia mężczyzny w gospodarstwie jako doraźną pomoc w pracach rolniczych. Podkreślił, że nie ma podstaw do uznania, że pomoc ta miała charakter stały w wymiarze czasu pracy koniecznym przy prowadzeniu gospodarstwa rolnego, a także niezbędnym do jego prawidłowego funkcjonowania.

SA za podstawę swoich rozważań przyjął art. 10 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (t.j. DzU z 2020 r,. poz. 53 ze zm.). Umożliwia on na włączanie okresów prowadzenia gospodarstwa i pracy w nim, gdy jeszcze nie funkcjonował KRUS. Dotyczy to lat 1977–1983, a obejmuje także domowników. Za domownika uważa się osobę, która zamieszkuje z rolnikiem lub w jego bliskim sąsiedztwie i stale pracuje w gospodarstwie. Domownik nie musi wykonywać codziennie czynności rolniczych, ale być stale gotowym do wykonywania pracy i dyspozycyjnym – wynika z art. 6 pkt 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. DzU z 2020 r., poz. 174 ze zm.).

Sąd uznał, że kryteriów tych nie spełnia praca dziecka, które uczyło się w szkole położonej w innej miejscowości niż położenie gospodarstwa. Trudno bowiem mówić o dyspozycyjności, jeżeli nauka odbywała się w systemie dziennym, a odległość od szkoły znaczna.. Podkreślił, że stałym zajęciem ucznia jest nauka, a nie praca w gospodarstwie. as
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzecznik Praw Obywatelskich chce kasacji wyroku Witosa

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) Adam Bodnar wniósł do Sądu Najwyższego kasację w sprawie skazanych w 1932 r. w tzw. procesie brzeskim polityków będących w opozycji wobec rządów sanacyjnych, w tym byłego premiera RP Wincentego Witosa. Wniosek w tej sprawie złożyło do Rzecznika w maju 2019 r. Polskie Stronnictwo Ludowe.

czytaj więcej
Aktualności

KRUS: zasiłek opiekuńczy po raz kolejny wydłużony

Do 26 lipca 2020 r. wydłużony został okres, na który przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego rolnika i domownika - poinformował KRUS. Zasiłek przysługuje również, jeśli placówki zostały otwarte, ale rodzic lub opiekun chce sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)