Timmermans: Strategia „Od pola do stołu” musi być wprowadzona mimo wojny
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Timmermans: Strategia „Od pola do stołu” musi być wprowadzona mimo wojny

01.05.2022autor: wk

Frans Timmermans nie pozostawia złudzeń. Mimo wojny na Ukrainie i globalnych kłopotów w zaopatrzenie w żywność strategia „Od pola do stołu” powinna być wprowadzona w życie. Jego zdaniem przeciwnicy Europejskiego Zielonego Ładu wykorzystują wojnę jako pretekst do zahamowania reform.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans spotkał się w Parlamencie Europejskim z członkami Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. Spotkanie było okazją do przeanalizowania postępów w sprawie aktów legislacyjnych „Fit for 2030”, którymi zajmują się obecnie Parlament i Rada, a także inicjatyw związanych z bioróżnorodnością biologiczną, strategią „Od pola do stołu”, walką z wylesianiem lub gospodarką o obiegu zamkniętym. Zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie i jej skutków dla polityki klimatycznej UE.

 

Wojna to tylko pretekst

Zdaniem komisarza Timmermansa, wojna na Ukrainie pokazała, że transformacja energetyczna jest pilnie potrzebna. Zarzucił także przeciwnikom strategii „Od pola do stołu”, że wykorzystują teraz efekty wojny jako pretekst do jej odrzucenia.

– Jeśli nie rozumiemy, że strategia „Od pola do stołu” jest próbą ratowania rolnictwa, w świetle niszczycielskiego wpływu utraty bioróżnorodności i zmian klimatycznych na produkcję żywności na całym świecie, a nie karania go, to naprawdę mamy złe podejście – mówił Frans Timmermans.

r e k l a m a

Answer to @EP_environment on food security risks⬇️ pic.twitter.com/IaQ8lYEdSR

— Frans Timmermans (@TimmermansEU) April 28, 2022

Żywności w Europie nie zabraknie

Komisarz Timmermans przyznał, że wojna doprowadziła do zakłóceń na światowym rynku żywnościowym, ale jego zdaniem, nie jest to argument za zaprzestaniem zielonej transformacji europejskiego rolnictwa.

– Niektórzy ludzie udają, że istnieje ryzyko niedoborów żywności w Europie, a tak nie jest. Problemy po inwazji Rosji wynikają z funkcjonowania światowych rynków pszenicy i kukurydzy. To bardzo poważny problem. Ale straszenie ludzi, że na europejskich stołach zabraknie żywności jest nieodpowiedzialne. Szczerze mówiąc jest bardzo nieuczciwe. Nie powinniśmy iść tą drogą– mówił F. Timmermans.

Jego zdaniem zbiory i prognozy zbiorów na świecie są dobre. A wojna na Ukrainie jest problem logistycznym i finansowy, a nie problem z dostępnością pszenicy czy kukurydzy.  

wk
fot. europarl.europa.eu

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Sztuczne mięso nie uratuje planety

Producenci „mięsa z probówki” obiecują, że ich produkty mają mniejszy wpływ na środowisko naturalne, niż mięso od zwierząt gospodarskich. Naukowcy mają jednak sporo wątpliwości, ostrzegając, że przejście na alternatywne źródła białka może pogorszyć sytuację klimatyczną.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Modernizacja gospodarstw rolnych: wyższa kwota wsparcia i nowy obszar w PROW!

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała wniosek do MRiRW o zwiększenie kwoty wsparcia na „Modernizację gospodarstw rolnych”. Resort zapowiedział podwyższenie finansowania oraz dodatkowy, nowy obszar wsparcia PROW 2014-2020 związany z OZE. Jakie stawki proponuje MRiRW?

czytaj więcej
Aktualności

J. K. Ardanowski: Takiej sytuacji, gdzie komisarz rolny jest tak znienawidzony przez rolników, jeszcze nie było

O Zielonym Ładzie, o tym, czy powinniśmy zmodyfikować jego założenia a może całkowicie je odrzucić, rozmawialiśmy z Janem Krzysztofem Ardanowskim, byłym szefem resortu rolnictwa, obecnie Przewodniczącym Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP podczas Kongresu Polska Wieś XXI w Warszawie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)