r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>Światowy kryzys nawozowy - czeka nas klęska głodu i nieurodzaju?
Światowy kryzys nawozowy - czeka nas klęska głodu i nieurodzaju?
08.11.2021autor: Dominika Mulak
- Światowy niedobór nawozów azotowych może doprowadzić do bardzo słabych plonów i niedoborów żywności w przyszłym roku - zaapelowała firma CF Industries, jeden z największych producentów nawozów azotowych w Ameryce Północnej.
Największy niemiecki producent azotu, SKW Piesteritz, wydał w zeszłym tygodniu podobne oświadczenie. - Czujemy się zmuszeni do dalszego ograniczania produkcji nawozów. Powód jest prosty - podmioty handlujące nawozami nie są obecnie gotowe do płacenia wysokich cen, które z kolei nam zapewniają rentowność - mówi Petr Cingr, dyrektor generalny SKW Piesteritz.
Plony na całym świecie zagrożone
Lider rynku północnoamerykańskiego CF Industries, posiadający kilka zakładów w Europie, bije na alarm: - Dotkliwy niedobór nawozów azotowych spowodowany rosnącymi cenami gazu ziemnego grozi w przyszłym roku znacznym obniżeniem światowych plonów.
Ceny gazu w Europie gwałtownie wzrosły ze względu na wysoki popyt, co doprowadziło do wyczyszczenia zapasów tego paliwa jeszcze przed sezonem grzewczym. Ponadto, Europejczycy znacznie ograniczyli produkcję gazu ziemnego i innych paliw kopalnych w związku z wymogami Zielonego Ładu.
r e k l a m a
Kryzys potrwa do 2023 albo i dłużej...?
- Sądzimy, że w przyszłym roku zyski znacząco spadną w ujęciu globalnym. Ale nie z powodu zakłóconego popytu, lecz po prostu z powodu niewystarczającej ilości dostępnych nawozów azotowych - powiedział szef CF Industries Tony Will.
Prognozy CF Industries z USA dotyczące gorszych zbiorów zbóż odzwierciedlają przewidywania największego europejskiego producenta Yara International, który ostrzegł, że rosnące ceny nawozów mogą spowodować wzrost cen żywności, a nawet doprowadzić do klęski głodu.
Rosja i Chiny ograniczają eksport
To jednak nie koniec, Rosja chce ograniczyć eksport nawozów azotowych na najbliższe sześć miesięcy, aby zahamować dalszy wzrost cen żywności - ogłosił w środę rosyjski premier. Nawet Chiny, znaczący eksporter mocznika i fosforu, również znacznie ograniczają eksport nawozów mineralnych i ściśle kontrolują ich wywóz poza granice kraju.
- Z drugiej strony, ta niepewność może skłonić rolników do zakupu i zastosowania większej ilości azotu jesienią tego roku - obawia się ekonomista rolny Jogn Lory z University of Missouri Extension. Jednak termin właściwego zastosowania nawozów azotowych jest skomplikowany. Zbyt wczesny lub zbyt późny rozsiew wiąże się z dużym ryzykiem.
- Rolnicy muszą w odpowiednim czasie opracować strategie zarządzania ryzykiem w zakresie cen nawozów, ich dostępności na rynku i stosowania - radzi Lory. W Ameryce Północnej gwałtowny wzrost cen nawozów i rosnące niedobory ważnych składników ochrony roślin, takich jak glifosat i glufosynat, przyćmiewają wielu rolnikom ponadprzeciętne wyniki zbiorów i wysokie ceny zbóż - donosi amerykański serwis internetowy DTN.
Źródło: www.agrarheute.com
Dominika Mulak
<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a