Susza 2019: Minister rolnictwa o aktualnej sytuacji w kraju
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Susza 2019: Minister rolnictwa o aktualnej sytuacji w kraju

05.07.2019autor: wk

– Spodziewam się pogłębienia efektów suszy, ale poszkodowani rolnicy nie zostaną pozostawieni bez pomocy - zapowiedział Jan Krzysztof Ardanowski. Zdaniem ministra rolnictwa na przyszłość niezbędne jest jednak przekierowanie produkcji zbóż w Polsce na uprawę odmian ozimych.

Z ostatniego raportu Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wynika, że susza w niektórych typach roślin występuje z różnym natężeniem w 14 województwach.

- W kolejnych raportach spodziewam się,że przy braku opadów, będą rozszerzały suszę zarówno o kolejne rośliny jak i obszary w Polsce - powiedział  podczas konferencji prasowej Jan Krzysztof Ardanowski, który jednocześnie zwrócił uwagę, że sytuacja nie jest tak drastyczna jak rok temu, gdyż obecnie są rejony kraju, gdzie nadmierne opady doprowadziły nawet do lokalnych podtopień.

MRiRW 26 czerwca wysłało do wojewodów pismo, w którym zostali oni zobligowani do raportowania spraw dotyczących szacowania strat i zachęcenie do tego, żeby wszędzie tam gdzie jest taka potrzeba powoływać komisje szacujące straty.

- Od tempa szacunku komisji powołanych przez wojewodów zależy kiedy Rada Ministrów przygotuje pakiet pomocowych oprócz twego, który jest standardowy od lat, który wszyscy znają. Rozważymy udzielenie pomocy bezpośredniej wsparcia finansowego tak jak to miało miejsce w roku ubiegłym. Deklaracja premiera jest jednoznaczna: rolnicy bez pomocy nie zostaną pozostawieni - zapowiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.  

r e k l a m a
Jednocześnie dopracowane zostały mechanizmy szacowania strat, tak aby we wszystkich województwach odbywało się to według tego samego schematu.

- To szacowanie jest o tyle ważne, że w części Polski zaczęły się już małe żniwa. Przede wszystkim jęczmień ozimy jest sprzątany z pól. Pierwsze dane również z terenów, gdzie susza niewątpliwie występuje, województwa wielkopolskiego, łódzkiego, wskazują na spadek plonów. Spodziewam się drastycznego spadku plonowania zbóż jarych późno sianych. Dlatego musimy przekierować produkcję zbóż w Polsce na uprawę zbóż ozimych. Problemy braku wody wiosennej będą się zapewne utrzymywały i trzeba promować zboża ozime. Jęczmień i pszenica ozima jest bardziej odporna na braku wody, a w przypadku innych roślin nie zbożowych rozważyć przyśpieszenie prac nad tzw. roślinami przewódkowymi, czyli takich, które wysiane wczesną jesienią dają możliwość wykorzystania wczesnej wody wiosennej tej, która jeszcze w glebach pozostaje - podsumował minister Ardanowski.

wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Raport IUNG nr 6: Susza zbiera coraz większe żniwo!

Mamy już kolejny raport suszowy przygotowany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Niestety, zgodnie z przewidywaniami, susza na terenie Polski się pogłębia, zwłaszcza w zachodniej części kraju.

czytaj więcej
Aktualności

Susza, przymrozki, gradobicia... Rolnicy chcą ogłoszenia stanu klęski żywiołowej

Związek Zawodowy Rolników Rzeczpospolitej „Solidarni” oraz Fundacja AgroUnia złożyły dziś w Kancelarii Premiera RP wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej na terenie Polski. Chodzi o klęskę suszy oraz przymrozki wiosenne, gradobicia, powodzie i trąby powietrzne – słowem wszystkie nieszczęścia, które dotknęły rolników w różnych rejonach kraju.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)