Sieci handlowe: wzrost cen żywności niezależny od nas
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sieci handlowe: wzrost cen żywności niezależny od nas

28.05.2020autor: Kamila Szałaj

Dlaczego ceny produktów rolnych w sklepach wzrosły, skoro w skupach spadły? Lidl, Biedronka oraz Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zapewniają, że sieci nie podniosły marży w trakcie pandemii. Tłumaczą, że wzrost cen był uwarunkowany czynnikami, na które nie miały wpływu.

Kilka tygodni temu na łamach naszego portalu poruszaliśmy temat wzrostu cen żywności w sklepach, przy jednoczesnym obniżeniu cen skupu płodów rolnych. Największe różnice dotyczyły cen mięsa. Zarówno drób, wołowina, jak i wieprzowina odnotowały silne, kilkunastoprocentowe spadki w skupie. Nie przełożyło się to jednak na ceny na półkach sklepowych. Za schab, pierś z kurczaka czy łopatkę wołową konsumenci musieli płacić dużo więcej. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Zapytaliśmy wtedy największe sieci handlowe w Polsce i organizację zrzeszającą handlowców, czemu ceny żywności w ich sklepach wzrosły, skoro w skupach notowane są rekordowe spadki.

W odpowiedzi usłyszeliśmy, że… sklepy nie podniosły marży w trakcie pandemii, a wzrost cen był uwarunkowany czynnikami, na które sieci nie miały wpływu.

Marek Walencik, dyrektor kategorii warzyw i owoców w sieci Biedronka zapewnił nas, że ceny większości produktów dostępnych w sklepach nie zmieniły się lub spadły na przestrzeni minionego roku, pomimo rosnącej inflacji.

- Takim produktem są chociażby banany, których kilogram kosztował w kwietniu 2019 r. 4,42 zł/kg, a w kwietniu tego roku: 4,41 zł/kg, pomidory, które w kwietniu 2019 r. kosztowały 6,68 zł/kg, a w kwietniu 2020 r.: 6,42 zł/kg czy żółta cebula – cena spadła tu z 4,01 zł/kg w kwietniu 2019 do 3,99 zł/kg w kwietniu 2020 r.- wyliczał Walencik.

Przyznał jednak, że niektóre artykuły spożywcze rzeczywiście zdrożały w Biedronkach. Były to m.in. ziemniaki czy arbuzy. Zaznaczył przy tym, że zmiany te były poniżej inflacji cen żywności w Polsce, które w kwietniu 2020 r. wzrosły o 7,4 proc. w porównaniu do kwietnia poprzedniego roku.

- Stało się tak na przykład w przypadku arbuza, który w kwietniu 2019 r. kosztował 4,13 zł/kg, a w kwietniu 2020 r.: 4,42 zł/kg – jest to wzrost o 7 proc. czy ziemniaków wczesnych. Te w kwietniu 2019 r. kosztowały 4,88 zł/kg, a w kwietniu 2020 r.: 4,98 zł/kg. To wzrost o jedynie o 2,1 proc. – powiedział nam Walencik.

Z kolei Lidl nie skomentował wprost podwyżek, ale zapewnił, że oferuje najlepszy stosunek jakości owoców i warzyw do ich cen.

- Aktualnie na Ryneczku Lidla jest dostępne ponad 150 rodzajów owoców i warzyw. To co dla nas istotne to przede wszystkim jakość produktów, ale również ich pochodzenie. Zawsze gdy istnieje możliwość współpracy z krajowym dostawcą stawiamy na polskie warzywa i owoce – wyjaśniła nam Aleksandra Robaszkiewicz, dyrektor działu komunikacji korporacyjnej Lidl Polska.

Natomiast Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oświadczyła, że wzrost cen żywności wywołały czynniki niezależne od sieci handlowych.

- Były to w szczególności mechanizmy rynkowe popytu i podaży, dostępność surowców na rynku, warunki pogodowe czy wahania kursów walutowych euro – wylicza POHiD.

I dodaje, że ze względu na ograniczenia w handlu związane z COVID-19 popyt był bardzo niestabilny.

- Niestabilna podaż, brak surowca, ograniczona dostępność produktów na rynku m.in. brak płynów do dezynfekcji rąk czy rękawiczek przy ogromnym popycie determinowały poziom cen – wyjaśnia POHiD.

Organizacja tłumaczy wzrost cen warzyw i owoców wyczerpywaniem się jesiennych zbiorów, dostępnością jedynie droższych odmian i wzrostem kosztów przechowywania.

Z kolei, zdaniem POHiD, wzrost cen mięsa obserwowany na początku pandemii przez okres ok. 2-3 tygodni wynikał z faktu, że konsumenci gromadzili zapasy, mrożąc mięso, stąd dostawcy i hurtownicy, zareagowali znaczącą podwyżką cen.

- W kolejnych miesiącach ceny mięsa miały tendencję malejącą, w związku z malejącym popytem ze strony klientów. Aktualnie ceny żywca spadły, zarówno w Polsce, jak i w Europie, i plasują się poniżej cen z początku roku – wyjaśnia organizacja.

ksz

 

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Wrócą państwowe sklepy spożywcze? Rząd ma taki plan

Ministerstwo Aktywów Państwowych nie wyklucza utworzenia sieci sklepów warzywnych kontrolowanych przez państwo. Wiceminister Artur Soboń zapytany przez Money.pl o to, czy Polski Holding Spożywczy będzie się zajmował nie tylko produkcją żywności, ale również jej sprzedażą, odpowiedział, że nie wyklucza takiej możliwości.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)