Senat: wyłączenie spod egzekucji zwierząt i rzeczy potrzebnych do prowadzenia gospodarstwa rolnego ma regulować ustawa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Senat: wyłączenie spod egzekucji zwierząt i rzeczy potrzebnych do prowadzenia gospodarstwa rolnego ma regulować ustawa

14.04.2021autor: wk

Senat chce, aby przepisy dotyczące wyłączenia spod egzekucji zwierząt i rzeczy potrzebnych do prowadzenia gospodarstwa rolnego zostały zapisane w ustawie. Obecnie kwestie te reguluje rozporządzenie ministra sprawiedliwości, które po wejściu nowelizacji w życie przestanie istnieć.  

Prace Senatu nad zmianą przepisów rozpoczęły się jeszcze w zeszłym roku. Projekt, przygotowany z inicjatywy komisji praw człowieka, realizował postulaty zawarte w petycji indywidualnej wniesionej do Senatu.


Ustawa tak, rozporządzenie nie

Projekt nowelizacji przepisów przewiduje uregulowanie w ustawie (Kodeks postępowania cywilnego) kwestii dotyczących wyłączenia spod egzekucji zwierząt i rzeczy potrzebnych do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Obecnie są one unormowane w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji. Senatorowie proponują, aby wpisać treść rozporządzenia niemal wiernie do kodeksu postepowania cywilnego.

- Trzeba zgodzić się z poglądem, iż w świetle wymogów konstytucyjnych wszelkie wyłączenia spod egzekucji dotyczące zwierząt i rzeczy ruchomych potrzebnych do prowadzenia gospodarstwa rolnego muszą być regulowane na poziomie ustawowym. Nie ulega wątpliwości, iż rozporządzenie jest aktem normatywnym, który może służyć jedynie wykonaniu ustawy, a nie ją zastępować, uzupełniać bądź też modyfikować przyjęte w niej rozwiązania – czytamy w uzasadnieniu projektu.

r e k l a m a
Zdaniem autorów projektu cała obecna konstrukcja polegająca na tym, że w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości określa się, które przedmioty rolnika nie podlegają egzekucji, jest wątpliwej podstawy prawnej, gdyż przekracza upoważnienie ustawowe.


Poprawki techniczne

Komisje pracowały już nad tym projektem 15 grudnia 2020 r. Uwagi i propozycje zmian zgłosili wówczas przedstawiciele resortu sprawiedliwości i Krajowej Rady Komorniczej. Dotyczyły one m.in. wydłużenia terminu na wydanie opinii izb rolniczych o przedmiotach niezbędnych do prowadzenia gospodarstwa, określenia charakteru tych opinii, konsekwencji dalszego wyłączenia spod egzekucji nieruchomości, uściślenia niektórych terminów zootechnicznych, np. „stado podstawowe” czy „podstawowe maszyny”.

Na dzisiejszym posiedzeniu komisje zdecydowały o wprowadzeniu 3 poprawek do projektu. Senatorowie wydłużyli z 14 do 21 dni termin na wydanie opinii izb rolniczych co do zakresu zajęcia, pozostawili dotychczasowe zasady wobec toczących już egzekucji, a także uściślili terminy zootechniczne.

Z dniem wejścia w życie projektowanej nowelizacji moc obowiązującą utraci rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 lipca 2017 r. w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji. wk

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wraca ustawa odorowa! Rolnikom będzie trudniej postawić oborę czy chlewnię

Do uzgodnień międzyresortowych trafiła 1 czerwca br. nowa wersja projektu ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej – tzw. ustawy odorowej.

czytaj więcej
Aktualności

Senat uchwalił ustawę wstrzymującą sprzedaż ziemi rolnej

Senat uchwalił ustawę wstrzymującą sprzedaż państwowych gruntów rolnych o kolejne 5 lat. Dzięki pomocy opozycji projekt trafił już na biurko Prezydenta a zakaz zacznie obowiązywać na czas.  

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)