Rynek nawozów i chemii – popyt krajowy rośnie tak jak niekontrolowany napływ tańszych produktów spoza UE
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek nawozów i chemii – popyt krajowy rośnie tak jak niekontrolowany napływ tańszych produktów spoza UE

20.09.2023autor: wk

Rośnie krajowy popyt na nawozy, informuje Grupa Azoty co przełoży się pozytywnie na wyniki finansowe firmy. Te jednak są cały czas nie najlepsze. Cała branża nawozowo-chemiczna w Unii Europejskiej cierpi z powodu niekontrolowanego napływu tańszych produktów spoza UE. Import głównie z krajów azjatyckich to produkcja oparta o tańsze surowce. Tymczasem cały czas nierozstrzygnięta jest przyszłość Azotów, które mogą, ale nie muszą, być przejęte przez Orlen.

Grupa Azoty opublikowała szacunkowe wolumeny produkcji za ostatni miesiąc, z których wynika, że sierpień jest trzecim, kolejnym miesiącem z rzędu ze zwiększającą się produkcją nawozów azotowych.

Rośnie produkcja nawozów azotowych

W sierpniu spółki Grupy Kapitałowej wyprodukowały zgodnie z szacunkami 251 tys. ton nawozów azotowych. Dla porównania w maju było to 140 tys. ton. W obszarze nawozów wieloskładnikowych w lipcu Grupa Azoty raportowała produkcję na poziomie 47 tys. ton, a sierpniowe szacunki to 54 tys. ton.

Wzrost produkcji nawozów wynika ze zwiększającego się popytu, którego zmiana jest szczególnie widoczna na tle popytu obserwowanego w pierwszym półroczu 2023 r. Istotną barierą wzrostów pozostaje nadal import produktów spoza Unii Europejskiej nieobjętych cłami, produkowanych z użyciem tańszych surowców i często pochodzących również z krajów objętych sankcjami wojennymi.

Zobacz także: Zwiększona produkcja nawozów azotowych – popyt na nawozy rośnie?

r e k l a m a
- Zgodnie z prognozami, od III kwartału obserwujemy istotne ożywienie w segmencie Agro - w związku z tym Spółki Grupy Kapitałowej zwiększają produkcję nawozów. Wyzwaniem dla Grupy Azoty nadal pozostaje wymagająca sytuacja w Segmentach Tworzyw oraz Chemii, gdzie istotną rolę odgrywa duży, niekontrolowany napływ do Europy produktów wytwarzanych poza UE, w oparciu o tańsze surowce, które są produkowane w mniej wymagającym otoczeniu regulacyjnym, głównie w krajach azjatyckich – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Bezcłowy import produktów spoza UE

W II kwartale 2023 roku Grupa Kapitałowa Grupa Azoty uzyskała skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 3 491 mln zł, wynik EBITDA na poziomie minus 608 mln zł i marżę EBITDA na poziomie minus 17,4%.

W II kwartale podobnie jak pozostali producenci europejscy, Grupa Azoty zmagała się z niekorzystnymi warunkami makroekonomicznymi, będącymi konsekwencją agresji Rosji na Ukrainę, skutkującymi zmniejszonym popytem na rynkach produktów spółek Grupy Kapitałowej oraz rynkach ich dalszego przetwórstwa. Zgodnie z szacunkowymi wolumenami produkcji - publikowanymi przez Grupę Azoty od początku br. - od III kwartału obserwujemy wzrost popytu na nawozy, co przy utrzymaniu tego trendu znajdzie odzwierciedlenie w wynikach finansowych w 2023 roku.

- Drugi kwartał 2023 r. jak również pierwsze półrocze br. to okres bezprecedensowej kumulacji wyzwań rynkowych dla wszystkich producentów branży nawozowo-chemicznej w Europie. Cała branża mierzyła się z zachwianiem równowagi popytowo-podażowej, która była wynikiem m.in. zwiększonego bezcłowego importu produktów spoza UE oraz rynkowymi skutkami trwającej wojny Rosji z Ukrainą. W konsekwencji obserwowaliśmy liczne ograniczenia produkcji na instalacjach przez europejskich producentów branży nawozowo-chemicznej. W bieżącym III kwartale obserwujemy zwiększony popyt na nasze nawozy i prognozujemy kontynuację tego trendu w kolejnych miesiącach. W segmencie Chemii i Tworzyw obserwujemy pierwsze sygnały zatrzymania negatywnych trendów trwających od początku 2023 roku. Branża nawozowo-chemiczna nadal pozostaje pod dużym, niekontrolowanym napływem tańszych produktów spoza UE - głównie z krajów azjatyckich – produkowanych w oparciu o tańsze surowce i niezawierających w sobie znaczących kosztów i konsekwencji europejskiej polityki klimatycznej – mówi Marek Wadowski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Przejęcie Grupy Azoty przez Orlen

Efektem powyższej sytuacji rynkowej jest podpisanie 6 czerwca 2023 r. przez Azoty i PKN umowy o zachowaniu poufności, która umożliwiła rozpoczęcie procesu due diligence, czyli badania kondycji puławskich zakładów Grupy Azoty. Dopiero zakończenie tego procesu i przedstawienie konkretnej oferty przez Orlen może rozpocząć etap faktycznych negocjacji, które mogą zakończyć się zarówno wypracowaniem końcowej oferty lub też jej odrzuceniem.

- Z informacji Zarządu GA S.A. (Grupa Azoty S.A) wynika, że aktualnie trwają analizy dotyczące skutków i możliwej formy ewentualnej transakcji. Jest za wcześnie, aby wyciągać ostateczne wnioski, niemniej jednak przeprowadzane analizy mają na celu również zdefiniowanie jak będzie wyglądała sytuacja Grupy Kapitałowej po ewentualnej sprzedaży GA Puławy – napisał w odpowiedzi na interpelację poselską Karol Rabenda wiceminister aktywów państwowych.

Czy produkcja nawozów jest zagrożona?

Jednocześnie Zarząd Grupy Azoty zapewnia, że bez względu na finał rozmów dotyczących akwizycji Puław przez Orlen, sytuacja Grupy Kapitałowej jest stabilna, a miejsca pracy nie są zagrożone. Na bieżąco wypełniane są także wszystkie zobowiązania wynikające z działalności operacyjnej i inwestycyjnej.

wk
fot: Bernat
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

SONDA NAWOZOWA: aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie. Importowane znowu tańsze?

Rynek nawozów pozostaje w stabilny, ale rolnicy w dalszym ciągu niechętnie dokonują zakupów. Kto wie może ekspresowa wypłata dopłat do nawozów, wywoła jakiś ruch w tym segmencie. Ile kosztują nawozy w Polsce, a ile na świecie? Jaki wpływ na rynek fosforanów miało trzęsienie ziemi w Maroko?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

SONDA NAWOZOWA: ceny nawozów azotowych w górę. Rosja wstrzymuje DAP, a dostawy mocznika z Chin zawieszone

Ceny mocznika gwałtownie wzrosły, nawet o ponad 120 złotych na tonie. Chiny zawiesiły eksport mocznika, aby ograniczyć wzrost cen. Rosja przestała oferować takie nawozy jak DAP z powodu globalnych problemów w dostawach. Ile kosztują nawozy na świecie, a ile w Polsce?

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)