Przedłużenie zakazu sprzedaży ziemi państwowej – dziś odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przedłużenie zakazu sprzedaży ziemi państwowej – dziś odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu

15.03.2021autor: wk

Sejm zrobił pierwszy krok do przedłużenia o kolejne 5 lat zakazu sprzedaży państwowych gruntów rolnych. Dzierżawa ma pozostać podstawową formą zagospodarowania państwowego zasobu. 

Sejmowa komisja rolnictwa odbyła dzisiaj pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.

- 30 kwietnia upłynie okres na jaki wstrzymano sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. W MRiRW opracowaliśmy projekt z intencją przedłużenie wstrzymania sprzedaży ziemi z ZWRSP o kolejne pięć lat – tłumaczył posłom wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.


Dzierżawa to podstawa

Oznacza to, że sprzedaż zostałaby wstrzymana do 30 kwietnia 2026 r. - Chodzi o zasadę, że dzierżawa jest podstawową metodą rozdysponowania ZWRSP. Taka formułą cieszy się dużym zainteresowaniem rolników indywidulanych ponieważ stwarza możliwość dogodnego sposobu użytkowania ziemi i budynków. I nie wymaga od dzierżawców angażowania znaczących środków finansowych – kontynuował wiceminister Sz. Giżyński.

W opinii MRiRW dzięki wstrzymaniu w 2016 r. sprzedaży nieruchomości z ZWRSP osiągnięty został zamierzony cel jakim było zahamowanie wzrostu cen gruntów z ZWRSP oraz ustanowienie dzierżawy podstawową formą rozdysponowania państwowych nieruchomości rolnych z ZWRSP. Wstrzymanie sprzedaży nieruchomości przeciwdziałało także wykupywaniu nieruchomości rolnych przez podmioty, które nie gwarantowały – zgodnego z interesem społecznym – wykorzystania nabytej ziemi na cele rolnicze.
Według danych na 31 grudnia 2020 r., obszar gruntów pozostających w państwowym zasobie wynosił ogółem ponad 1,3 mln ha, z czego grunty oddane w dzierżawę stanowiły ponad 1,0 mln ha.

r e k l a m a


Wyłączenie gruntów inwestycyjnych

W opracowanym projekcie utrzymano zasadę, zgodnie z którą wstrzymanie sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład ZWRSP nie dotyczy nieruchomości przeznaczonych na cele nierolne, czyli tzw. nieruchomości inwestycyjnych (na sprzedaż takich nieruchomości nie jest zatem i nie będzie również dalej wymagane uzyskanie przez Dyrektora Generalnego KOWR zgody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi).


Głos opozycji

Podczas dyskusji opozycja zwróciła uwagę, że obecne przepisy ustawy są momentami zbyt daleko idące. - Jeżeli chodzi o obrót prywatny to ustawa jest zbytnio restrykcyjny i ingeruje w transakcje kupna i sprzedaż ziemie niepotrzebnie głęboko. W okresie obowiązywania ustawy średnia cena 1 hektara w obrocie prywatnym wzrosła o kilkadziesiąt procent. Dla wielu gospodarstw jest to barierą nie do przekroczenia, bo powiększenie gospodarstwa o działki w tej cenie nie gwarantuje zysku z gospodarstwa – mówił w Sejmie poseł Mirosław Maliszewski z Koalicji Polskiej, którego zdaniem niezbędne jest zwiększenie poziomu, od którego zaczyna się interwencja państwa w obrocie prywatnym.

Posłowie pytali także dlaczego Sejm ponownie musi pracować nad ustawą w ekspresowym tempie. – Dlaczego my tę ustawę procedujemy w ostatniej chwili. Nie szanujemy Prezydenta nie dając mu ustawowych 21 dni na zapoznanie się z tą ustawą i jej podpisanie. Także Senat ma 30 dni. Od 4 lat wiedzieliśmy, że 30 kwietnia grunty rolne tracą ochronę. Może coś jest na rzeczy, bo jest dużo artykułów i deweloperzy będą się cieszyli – dopytywał poseł niezależny Jarosław Sachajko. 
 
Opozycja zwróciła także uwagę, że dzierżawa nie do końca zastąpiła sprzedaż jak planował rząd.

– Rocznie sprzedawało się od 100 do 120 tys. ha Tymczasem w 2016 r. KOWR wydzierżawił rolnikom tylko 60 tys. ha. W kolejnych latach było coraz gorzej – mówiła posłanka Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej.

Ustawa został skierowana do dalszego procedowania. Poseł sprawozdawcą został Kazimierz Gwiazdowski z Prawa i Sprawiedliwości. wk

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Sejm uchwalił ustawę wstrzymującą sprzedaż ziemi

Czy potrzebujemy całkowicie nowej ustawy o ustroju rolnym? W Sejmie podczas debaty nad ustawą zakazującą sprzedaż państwowej ziemi rolnej odbyła się dyskusja na ten temat podczas, której politycy zgłosili wiele pomysłów na temat koniecznych zmian.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)