Problemy rolników: zalewanie pól uprawnych nieczystościami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Problemy rolników: zalewanie pól uprawnych nieczystościami

01.12.2019autor: Dominika Mulak

Rolnicy z gminy Gniewkowo zmagają się z problemem zalewania pól uprawnych nieczystościami, które okoliczny zakład zrzuca do rowów melioracyjnych. Wieloletnia bierność instytucji zmusiła ich do wzięcia sprawy w swoje ręce.

Jan Łuczak wraz z synem gospodarują na terenie gminy Gniewkowo już od ponad 10 lat. Zarówno oni, jak i inni rolnicy, są właścicielami bądź dzierżawcami gruntów w okolicy zakładu Cykoria SA, na których uprawiają głównie warzywa. Niestety, zakład od lat zrzuca nieczystości do rowów melioracyjnych, które po spiętrzeniu z wodą zalewają okoliczne grunty orne, wpływając niekorzystnie na jakość plonów. Problem nasila się, a tylko nieliczni – pomimo wielu kłód rzucanych pod nogi - mają odwagę toczyć batalię o przyszłość swojej produkcji.


Nieskuteczny WIOŚ

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Bydgoszczy wielokrotnie interweniował w tej sprawie, jednak bezskutecznie. Dopiero w 2014 roku po zgłoszeniu przez WIOŚ sprawy do prokuratury i zakazaniu zrzucania ścieków zablokowano skutecznie ich odpływ. Niestety, Cykoria SA chcąc uniknąć większych strat przepompowuje ścieki ze zlewni Kanału Jurancickiego na zlewnię Kanału Parchańskiego, przez co dodatkowo zalewa tereny Ostrowa i Szadłowic i zamula następne rowy melioracyjne. Przepompowuje również ścieki na własną działkę rolną, tworząc następny osadnik o powierzchni 17 ha, zalewający sąsiednie grunty.

r e k l a m a


Walka z wiatrakami

Po awanturach ze strony rolników, Cykoria SA, aby zapobiec rozlewaniu ścieków na sąsiednie pola, wybudowała groblę wzdłuż rowu doprowadzającego ścieki na tę działkę, która systematycznie była podnoszona. Pomimo ostatnich, suchych lat notorycznie dochodziło do spiętrzania się ścieków z wodą o blisko 1,5 m ponad wyloty urządzeń melioracyjnych, co spowodowało zablokowanie odpływu wód opadowych ze wsi Wierzchosławice i Wielowieś.
– Na początku, gdy woda z rowów zalewała nasze uprawy, machnęliśmy na to ręką. Przekształciliśmy też kilka hektarów na nieużytki. Liczyliśmy po prostu, że problem da się rozwiązać – mówi Szymon Łuczak. – Teraz z perspektywy czasu muszę przyznać, że po dobroci nic byśmy nie ugrali – dodaje.

Problem jest na tyle poważny, że z produkcji rolniczej wykluczonych zostało już ponad 30 ha użytków rolnych.
– Nie możemy spokojnie przyglądać się temu procederowi. Tym bardziej, że gleby, na których uprawiamy warzywa, są II i III klasy – mówi Jan Łuczak, poszkodowany rolnik.

Sytuacja wydała się poszkodowanym rolnikom na tyle beznadziejna, że postanowili poprosić o pomoc prezesa Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, który zdecydował się zorganizować spotkanie. 26 września br. w Wierzchosławicach zgromadzili się przedstawiciele wszystkich zainteresowanych sprawą instytucji oraz strony konfliktu.


Czy rolnikom z gminy Gniewkowo i zainteresowanym stronom udało się dojść do porozumienia i znaleźć rozwiązanie tej sytuacji? Odpowiedź znajdziecie w grudniowym numerze „top agrar Polska” od str. 32.

autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Prężna produkcja spod szkła

Mówiąc o wielkotowarowej produkcji rolniczej najczęściej mamy na myśli wielkie gospodarstwa rolne. Tymczasem duża produkcja może odbywać się także w warunkach szklarniowych, czego najlepszym przykładem jest rozwój tego sektora w Rosji.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)