Polska wódka chroniona w ramach porozumienia UE – Chiny
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polska wódka chroniona w ramach porozumienia UE – Chiny

29.10.2020autor: Dorota Kolasińska

Produkty rolno-spożywcze z UE z oznaczeniami geograficznymi mają być chronione w Chinach, na liście znajdzie się przeszło 100 produktów, a wśród nich polska wódka. 

Parlament Europejski poprze porozumienie między UE a Chinami, które chroniłoby 200 europejskich i chińskich produktów, poinformowała we wtorek Komisja ds. Handlu.
Zawarte we wrześniu porozumienie ma zapewnić, że sto europejskich produktów z oznaczeniami geograficznymi, takich jak Cava, Feta, Münchener Bier, Polska Wódka, Prosciutto di Parma i Queso Manchego będą chronione przed podrabianiem i niewłaściwym wykorzystaniem nazwy produktu. W zamian za to sto chińskich produktów będzie miało taki sam rodzaj ochrony w UE. W ciągu kolejnych czterech lat umowa zostanie rozszerzona i obejmie następne 175 europejskich i chińskich produktów. Posłowie uważają, zawarte porozumienie za wzmocnienie zaufania i wzywają chińskie władze do rozszerzenia rozmów na temat wymiany handlowej dotyczącej innych surowców. 

– Umowa UE-Chiny w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych jest pozytywnym krokiem naprzód w stosunkach dwustronnych i dobrym narzędziem do promowania i ochrony autentyczności produktów wysokiej jakości na naszych rynkach. Jest to przede wszystkim ćwiczenie budujące zaufanie, służące jako miara ambicji stron, aby zapewnić skuteczne wykonanie transakcji. Komitet ds. Handlu będzie aktywnie uczestniczyć w monitorowaniu i kontrolowaniu skutecznego wdrażania porozumienia, zwracając się do Komisji Europejskiej o częste sprawozdania – powiedział Iuliu Winkler (PPE, RO). 

Po głosowaniu w PE 11-12 listopada, umowa miałaby wejść w życie od 2021 r. 
Do Chin z UE w 2019 r. trafiły produkty rolno-spożywcze wartości 14,5 mld euro.
Co ważne, jest to drugi co do wielkości kierunek eksportu unijnych produktów z oznaczeniem geograficznym (9%), w tym win, napojów spirytusowych i produktów rolno-spożywczych. Wprowadzone porozumienie może poprawić sytuację z lat 2018 i 2019, kiedy 80% konfiskat podrobionych i pirackich towarów pochodziło z Chin, powodując 60 mld euro strat dla dostawców z UE. 

Oprac. dkol na podst. europarl.europa.eu
Fot. KSOW

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ustawa o ochronie praw zwierząt powstanie od nowa?

Rząd zamierza na nowo napisać ustawę o ochronie zwierząt. Tym razem ma to zrobić minister rolnictwa. W projekcie będą utrzymane zapisy o ograniczeniu wchodzenia aktywistów na teren gospodarstw oraz nie będzie zakazu uboju rytualnego drobiu. 

czytaj więcej
Aktualności

Puda: niektóre środowiska rozpętały histerię wokół „Piątki dla zwierząt” i wielu rolników jej uległo

Protesty rolników przeciwko „Piątce dla zwierząt” są coraz bardziej intensywne. Na najbliższą środę zapowiadane są blokady ulic w stolicy. Nowy minister rolnictwa pozostaje chyba jednak na to niewzruszony. W dzisiejszym wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” mówił, że niektóre środowiska rozpętały wielką histerię wokół ustawy o ochronie zwierząt i wielu rolników jej uległo.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Nazwy produktów mleczarskich zastrzeżone!

W piątek Parlament Europejski głosował nad zezwoleniem producentom bezmięsnych i bezmlecznych artykułów spożywczych na dalsze nazywanie ich „kiełbasami” i „burgerami”, „mlekiem” i „ serem”. Zastrzeżono nazwy produktów mleczarskich, aby nie wprowadzać konsumentów w błąd. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)