Plany KPS dla WPR niegotowe. J.K. Ardanowski zaopiniuje polski plan?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Plany KPS dla WPR niegotowe. J.K. Ardanowski zaopiniuje polski plan?

13.01.2022autor: Dorota Kolasińska

Aż dziewięć z 27 krajów UE nie dotrzymało oficjalnego terminu złożenia krajowych planów strategicznych, w tym Niemcy i Belgia. Skąd ta opieszałość? J.K. Ardanowski zaopiniuje polski plan strategiczny. Aplauzu nie będzie? 

Państwa członkowskie miały obowiązek przedstawić do 31 grudnia 2021 r. krajowe plany strategiczne dla WPR Komisji Europejskiej do zatwierdzenia.

Za pomocą tych planów kraje członkowskie szczegółowo opisują, w jaki sposób zrealizują 9 celów zreformowanej WPR, jednocześnie odpowiadając na potrzeby rolników i społeczności wiejskich.

Jednak jedna trzecia państw członkowskich nie dotrzymała terminu. Do tych państw należą Belgia, Bułgaria, Czechy, Niemcy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Rumunia i Słowacja.

Jak podaje EURACTIVE, rzecznik KE odmówił komentowania tej sytuacji. Komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski tymczasem podziękował krajom członkowskim, które wywiązały się z dotrzymania terminów.

- Dziękuję ministrom rolnictwa i rządom 18 państw członkowskich za złożenie w terminie projektów narodowych planów strategicznych Wspólnej Polityki Rolnej – napisał na TT J. Wojciechowski. Dodał również, że Komisja oczekuje jak najszybszego otrzymania planów od innych krajów.

Opóźnienie Niemiec i Belgii

Przesunięcie głosowania w sprawie szczegółów reformy WPR do stycznia okazało się szczególnie trudne dla Belgii – to jest jedyny kraj członkowski, który przedstawił po jednym planie dla dwóch swoich regionów (Flandria i Walonia) ze względu na ich autonomię.

W Niemczech proces przygotowania planu strategicznego utrudniła zmiana rządu na początku grudnia. Rzecznik ministerstwa rolnictwa, udzielając odpowiedzi EURACTIV o przyczynę opieszałości, powiedział, że znaczne opóźnienie zakończenia rozmów w Brukseli doprowadziły do „poważnych opóźnień w krajowym procesie wdrażania”. Do tego dodał, że różne prowincje nie miały jeszcze szansy na dostosowanie swoich planów do dwóch dyrektyw, które były przyjęte w połowie grudnia przez byłą minister rolnictwa Julie Klöckner.

Na koniec rozmowy rzecznik zapewnił, że ministerstwo i regiony „pracują pod dużą presją”, aby wkrótce przedstawić gotowe plany strategiczne.

Polski rząd zdążył dosłać plan już 22 grudnia, jako jedno z pierwszych państw członkowski, który był przerabiany trzykrotnie. Jednak nadal wiele związków i organizacji rolniczych nie jest zadowolonych z finalnej wersji. Szczegóły wdrażania będą podawane stopniowo, po akceptacji założeń KPO dla rolnictwa przez KE. 

Ardanowski przeanalizuje KPO dla rolnictwa?

9 stycznia br. Janusz Wojciechowski skierował do Jana Krzysztofa Ardanowskiego przewodniczącego Rady ds. Rolnictwa przy Prezydencie RP pismo, z prośbą o opinię w sprawie polskiego planu strategicznego dla rolnictwa. Zapewne konsultacja została zaplanowana po licznych komentarzach byłego ministra rolnictwa dot. reformy WPR w mediach. 

r e k l a m a



Komisarz poprosił w piśmie o szczególne zainteresowanie kwestią przygotowania części dotyczącej dobrostanu, rolnictwa ekologicznego, strategii interwencyjnej, koncepcji płatności redystrybucyjnej dla małych i średnich gospodarstw oraz wykorzystania części środków na walkę z ASF. 



Na Twitterze Jana Krzysztofa Ardanowskiego niewiele można znaleźć pozytywnych wpisów i wypowiedzi dotyczących Zielonego Ładu, a przecież to jego założenia powinny być wpisane w KPS dla rolnictwa. Jak odniesie się do niego J.K. Ardanowski? Zobaczymy, ale raczej na gromki aplauz ze strony przewodniczącego liczyć nie można. 

oprac. dkol na podst. mk/euroactive.com/ TT

fot. TT
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pegasus szpiegował telefon Ardanowskiego? Były minister rolnictwa żąda wyjaśnień

Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa w rządzie PiS żąda wyjaśnień czy prawdziwe są pogłoski o tym, że jego telefon mógł być szpiegowany przez system Pegasus. Czy miał być inwigilowany po tym jak był przeciwko Piątce dla zwierząt?

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)