Pierwszy statek z kukurydzą wypłynął z portu w Odessie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pierwszy statek z kukurydzą wypłynął z portu w Odessie

02.08.2022autor: Dominika Mulak

Są pierwsze efekty porozumienia – wczoraj rano pierwszy statek z kukurydzą opuścił port w Odessie. 

W poniedziałek rano (1 sierpnia), po raz pierwszy od wybuchu wojny w Ukrainie, statek ze zbożem opuścił port w Odessie. Jak donoszą media, statek towarowy załadowany kukurydzą jest w drodze do Libanu. W ślad za nimi mają pójść inne statki, przywożące na światowy rynek miliony ton zboża.
Krótko wcześniej tureckie ministerstwo oświadczyło, że dostawa zboża odbywa się w ramach porozumienia zawartego 22 lipca. Przeciwnicy wojny - Ukraina i Rosja - każda z osobna podpisała w Stambule, przy pośrednictwie ONZ, porozumienie z Turcją o umożliwieniu eksportu zboża z Ukrainy z trzech portów: Odessy, Chornomorska i Jużny (Pivdenny). Według ukraińskich danych, na eksport czeka jeszcze ponad 20 mln ton ziarna z ubiegłorocznych zbiorów. Silosy pilnie muszą zostać zwolnione, by zrobić miejsce na zboże z nowych zbiorów.
r e k l a m a

Centrum kontroli monitoruje statki

Jak podaje Handelsblatt, eksport jest monitorowany przez centrum kontroli w Stambule, w którym pracują przedstawiciele Rosji, Ukrainy, ONZ i Turcji. Przebiegająca przez Stambuł cieśnina Bosfor jest jedyną drogą morską z Morza Czarnego na Morze Śródziemne. Turcja ma suwerenność nad Bosforem.

Statki mają być kontrolowane przy wchodzeniu i wychodzeniu z Morza Czarnego. Ma to dać pewność, z resztą na prośbę Rosji, że ukraińskie okręty nie przewożą na pokładzie żadnej broni. Rosja obawia się bowiem, że Ukraina pozyskuje broń z dochodów ze sprzedaży zboża.

Spadek dostaw kukurydzy „tylko częściowo” zrekompensowany

Jak informuje Agra Europe powołując się na dane Komisji Europejskiej, w marcu i kwietniu br. import kukurydzy z Ukrainy do Unii Europejskiej drastycznie spadł. Według raportu KE spadek ten wyniósł 35%.

– Jeszcze gwałtowniej, bo o 77%, spadł unijny import kukurydzy z Serbii. Import z USA, Kanady, Mołdawii i Brazylii tylko częściowo zrekompensował to zakłócenie w łańcuchu dostaw – przyznaje Komisja, która mimo to głośno odmówiła dopuszczenia kukurydzy do uprawy na gruntach odłogowanych w przyszłym roku.

Tymczasem najnowsze dane pokazują, że zewnętrzny handel rolny UE-27 znacznie wzrósł pod względem wartości do 31,4 mld euro w kwietniu 2022 roku w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, ze względu na wyższe ceny produktów rolnych. Przy wartości 17,9 mld euro eksport był o 8% wyższy niż rok wcześniej, ale o 5,4% niższy niż w marcu br. W porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku dostawy do Rosji i Chin spadły odpowiednio o 26% i 11%.

Putin dotrzyma słowa?

Ukraińskie zboże znacznie poprawiłoby napiętą sytuację w zakresie globalnej podaży. Jednak nie wiadomo, czy rzeczywiście trafi na rynki docelowe i jakie ilości uda się ostatecznie wyeksportować. Wielu maklerów wątpi, że Putin dotrzyma słowa i nie złamie ponownie umów. Dlatego spadki cen zbóż były do tej pory ograniczone. W przeciwieństwie do cen giełdowych, ceny spot chleba i zbóż paszowych w Niemczech są nadal stosunkowo stabilne. Oprócz krajowych przetwórców, eksporterzy z krajów trzecich są również bardzo zainteresowani odpowiednimi surowcami.

Tłum. na podstawie www.topagrar.com
Fot. www.topagrar.com
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ podpisały porozumienie w sprawie eksportu zbóż!

Po pięciu miesiącach od rosyjskiej inwazji Ukraińcy będą mogli wyeksportować swoje zboże tradycyjną trasą – przez Morze Czarne. Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ podpisali dzisiaj umowę w sprawie eksportu zboża z ukraińskich portów.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)