Pasze GMO w Sejmie – nowy termin?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pasze GMO w Sejmie – nowy termin?

18.11.2020autor: wk

Sejmowa komisja rolnictwa opowiedziała się za przesunięciem terminu wejścia w życie zakazu dla pasz genetycznie zmodyfikowanych na 1 stycznia 2023 r. Jeszcze dzisiaj wieczorem ustawa trafi na posiedzenie plenarne Sejmu. 

Zgodnie z przewidywaniami sejmowa komisja rolnictwa postanowiła łącznie zajmować się dwoma poselskimi projektami rolnictwa autorstwa Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Prawa i Sprawiedliwości. Oba sprowadzały się jedynie do przesunięcia terminu wejścia w życie zakazu stosowania pasz GMO. Ludowcy zaproponowali datę 1 stycznia 2024 r. a posłowie PiS poszli o krok dalej i chcą, aby było to 1 stycznia 2025 r. 

Podczas dyskusji w Sejmie zwrócono uwagę, że nie ma możliwości, aby zakaz wszedł od 1 stycznia 2021 r., czyli za niecałe półtora miesiąca, tak jak stanowi obecne prawo. 

Posłowie PSL argumentowali, że nowelizacja ustawy jest konieczna, bo rząd w ostatnich latrach nie zrobił nic, aby zagwarantować alternatywę w postaci krajowych źródeł białka nie zawierających GMO.

– Ostatnie lata pracy ministerstwa rolnictwa nie przyniosły nam spodziewanych efektów i zwiększenia powierzchni uprawy roślin wysokobiałkowych. Jak również nie przyniosło nam zwiększenia przerobu przez paszarnie białka pochodzącego z naszego rynku – mówił Jarosław Rzepa z PSL, który pytał co dalej z pieniędzmi, które rząd nieefektywnie wydaje na program białkowy.
 
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przyznali, że cały czas Polska nie jest w stanie zastąpić soi GMO innymi wysokobiałkowymi materiałami paszowymi nie zawierającymi organizmów genetycznie zmodyfikowanych.

r e k l a m a
– Wzrost kosztów pomiędzy śrutą GMO a nie GMO to jest ok. 30% - tłumaczył poseł PiS Tomasz Zieliński, który przyznał, ze zakaz znacząco wpłynąłby na obniżenie konkurencyjności polskich produktów mięsnych oraz jaj na rynkach światowych. Co więcej ewentualny zakaz spowodowałby problem z kupnem pasz non-GMO. Poseł PiS podkreślił, że w żadnym innym państwie Unii Europejskiej nie wprowadzono jeszcze zakazu stosowania pasz GMO. 

Podczas dyskusji zwrócono uwagę, że sprawą Sejm zajmuje się już kilkanaście lat. 
– Jestem zdumiona, że w 2006 r. wprowadzono regulację zakazującą stosowania pasz GMO i od 14 lat nie zrobiono żadnych postępów, by faktycznie zwiększyć produkcję rodzimego białka – mówiła posłanka Małgorzata Tracz Partii Zielonych, która zapowiedziała, że będzie przeciwko nowelizacji. Posłanka Dorota Niedziela z Platformy Obywatelskiej zwróciła natomiast uwagę, że gdy w 2018 r. Sejm przesuwał termin wejścia w życie zakazu na 1 stycznia 2021 r. zobowiązał jednocześnie MRiRW do opracowania programu rozwoju białka.

– Moje pytanie jest, gdzie jest ten dokument, który powinien w 2019 r. być zawieszony na stronach internetowych ministerstwa rolnictwa – pytała D. Niedziela.  

Podczas posiedzenia przedstawiciel MRiRW powiedział, że projekt poselski jest zbieżny z planami ministerstwa. Za nowelizacją opowiedział się także przemysł paszowy. – Ta ustawa jest bardzo ważna nie tylko dla sektora zbożowo -paszowego i nie tylko dla sektora drobiarskiego, ale dla całego rolnictwa, który jest systemem  naczyń połączonych – powiedziała Monika Piątkowska z Izby Zbożowo-Paszowej. 

Pomysł przedłużenia terminu wejścia w życie zakazu, aż do 1 stycznia 2025 r. bardzo ostro skrytykował poseł Zbigniew Dolata z Prawa i Sprawiedliwości. W efekcie przewodniczący komisji Robert Telus złożył poprawkę, aby termin wejścia w życie zakazu wyznaczyć na 1 stycznia 2023 r., czyli za dwa lata. I ostatecznie takim projektem ustawy zajmie się jeszcze dzisiaj wieczorem Sejm.  
wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Pasze z GMO jednak do 2025 roku? Projekt ustawy wpłynął do Sejmu

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt ustawy, która zezwala na stosowanie genetycznie zmodyfikowanych pasz do 2025 r. Wcześniej podobny projekt złożyli posłowie PSL. Marszałek Sejmu skierował już obie ustawy do pierwszego czytania. Wszystko wskazuje więc na to, że zakaz zostanie ponownie zawieszony.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)