ONZ próbuje sprowadzić rosyjski amoniak przez Ukrainę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ONZ próbuje sprowadzić rosyjski amoniak przez Ukrainę

15.09.2022autor: Karol Pomeranek

Według cytowanego przez agencję Reuters zachodniego dyplomaty, Organizacja Narodów Zjednoczonych próbuje pośredniczyć w wznowieniu eksportu rosyjskiego amoniaku przez Ukrainę. Ten ruch mógłby okazać się przełomowy w kwestii dostaw żywności i nawozów, których amoniak jest kluczowym składnikiem, z portów Morza Czarnego.

Rurociąg transportujący amoniak z rosyjskiego regionu Wołgi do ukraińskiego portu w Odessie nad Morzem Czarnym został zamknięty 24 lutego, tuż po ataku Rosji na Ukrainę.

Doprowadzić gaz do granicy rosyjsko-ukraińskiej

Jak podaje Reuters, ONZ zaproponowała, by gaz amoniakalny należący do rosyjskiego producenta nawozów Uralchem został doprowadzony rurociągiem do granicy rosyjsko-ukraińskiej, gdzie następnie byłby kupowany przez Trammo – amerykańską firmę handlującą surowcami

– Brak na rynku amoniaku wysyłanego wcześniej przez Ukrainę spowodował znaczne trudności w krajach zależnych od tego produktu. Wierzymy, że wznowienie dostaw pomoże ustabilizować ceny nawozów na świecie i uniknąć globalnego kryzysu żywnościowego – podał w cytowanym przez Agencję oświadczeniu Ed Weiner szef amerykańskiego pośrednika.

r e k l a m a
Wspomniany rurociąg ma pompować do 2,5 mln ton amoniaku rocznie.

Ukraina i Rosja głównymi eksporterami zboża i nawozów

Rebeca Grynspan, przedstawicielka ONZ odmówiła komentarza na temat szczegółów umowy. Jej zdaniem, jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, jak blisko jest zawarcia porozumienia w tej sprawie.

– ONZ podejmuje wszelkie wysiłki, aby umożliwić eksport rosyjskiego amoniaku na rynki międzynarodowe – podkreśliła.

Jak przypomniała, Ukraina i Rosja są głównymi eksporterami zboża i nawozów na świecie. ONZ stoi na stanowisku, że porozumienie w sprawie rosyjskiego i ukraińskiego eksportu jest potrzebne, aby rozwiązać globalny kryzys żywnościowy. A zaangażowanie rosyjskiego eksportera pozwoliłoby ustabilizować jeszcze sytuację transportową na Morzu Czarnym.

źródło: Reuters
fot.: Pixabay
autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

NIK zbada import zboża z Ukrainy i wzrost cen nawozów

Na wniosek samorządu rolniczego Najwyższa Izba Kontroli zajmie się sytuacją na rynku zbóż po otwarciu granic na ziarno z Ukrainy. Kontrolerzy sprawdzą m.in. czy ukraińskie zboża zostały w Polsce, czy pojechały tranzytem dalej. NIK zbada też czy wzrost cen gazu uzasadniał podwyżki cen nawozów, z jakimi mierzą się od wielu miesięcy rolnicy.  

czytaj więcej
Aktualności

Fabryka nawozów dolistnych marki FoliQ powstanie w Aleksandrowie Kujawskim

Firma Agrii Polska rozpoczyna inwestycję budowy nowoczesnej fabryki nawozów dolistnych marki FoliQ. Umowa z firmą realizująca zlecenie, została podpisana w sierpniu tego roku. Uroczyste rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 17 października. Ich zakończenie planowane jest na 31 sierpnia przyszłego roku. 

czytaj więcej
Aktualności

Uwaga! ANWIL wznawia produkcję nawozów oraz dostawy CO2

ANWIL z Grupy ORLEN podjął decyzję o wznowieniu produkcji nawozów azotowych. Jak czytamy w komunikacie, spółka zapewni również dostarczanie surowego CO2, który po przetworzeniu wykorzystywany jest m.in. w produkcji żywności oraz przemyśle farmaceutycznym. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)