Odpowiedni dobór nawozu to podstawa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Odpowiedni dobór nawozu to podstawa

13.08.2022autor: Karol Pomeranek

Nie jest tajemnicą, że nawożenie gleby „na oko” bywa ryzykowne, a nadmierny nawóz nie tylko oznacza straty finansowe dla rolnika, ale również niesie za sobą negatywne skutki dla środowiska. Warto więc zapoznać się z wynikami badań nowatorskiego, realizowanego od trzech lat na użytkach zielonych w Polanowicach (woj. kujawsko-pomorskie) i Łodygowie – (woj. warmińsko-mazurskie) projektu Akademii Agrihandler.

Twórcą i pomysłodawcą Akademii jest dobrze nam wszystkim znana firma Agrihandler, dealer i dystrybutor maszyn rolniczych z 30-letnim stażem. Który w swoim portfolio posiada park maszynowy takich marek jak: JCB, Steyr,  Schuitemaker, Evers Agro, CHD Efting Horizon, Elho  czy Veenhuis

Akademia Agrihandler

Poprawa jakości gleby 

Głównym założeniem projektu – jak podaje Marta Pronobis, członek zarządu agencji N.42 – jest zmniejszenie kosztów produkcji mleka, poprawa jakości gleby oraz zmniejszenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii pielęgnacji użytków zielonych. Opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem sprawują pracownicy naukowi Politechniki Bydgoskiej – prof. dr hab. inż. Roman Łyszczarz oraz prof. dr hab. inż. Mirosław Kobierski. 

r e k l a m a
Akademia Agrihandler

Wyniki badań

Jak informują przedstawiciele Akademii Agrihandler, w procesie doświadczalnym chodziło przede wszystkim o zbadanie wpływu zastosowania różnych kombinacji unikalnych technologii pielęgnacji na jakość ilość i skład trawy. 
Te parametry – zdaniem Aleksandra Mussa, dyrektora handlowego Agrihandler – mają bowiem kluczowe znaczenie dla składu paszy, a w konsekwencji przekładają się bezpośrednio na koszty produkcji mleka. 

Mamy już pierwsze wyniki podejmowanych przez nas działań oraz ich wpływu na plon. To niezwykle istotne dane, które pozwalają nam zweryfikować postawione tezy jak i sprawdzić efektywność wykonywanych bezpośrednio na polach zabiegów. Tak duży projekt wymaga zaangażowania wielu osób, sprzętu i narzędzi – dzięki którym wiemy o wiele więcej na temat użytków zielonych i ich jakościowego wykorzystywania – podkreśla.
Zapoznaj się z wynikami pierwszych badań – TUTAJ

fot. materiały prasowe

Akademia Agrihandler
autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Fabryka nawozów dolistnych marki FoliQ powstanie w Aleksandrowie Kujawskim

Firma Agrii Polska rozpoczyna inwestycję budowy nowoczesnej fabryki nawozów dolistnych marki FoliQ. Umowa z firmą realizująca zlecenie, została podpisana w sierpniu tego roku. Uroczyste rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 17 października. Ich zakończenie planowane jest na 31 sierpnia przyszłego roku. 

czytaj więcej
Aktualności

Wysokie ceny nawozów. Czy grozi nam światowy głód?

  Ceny nawozów mineralnych wciąż są wysokie. Zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego nie tylko Europy, ale również świata, jest coraz bardziej realne. Rolnicy obawiają się, że jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, nie będą mieli za co wyżywić rodzin i nie zapewnią również jedzenia osobom nietrudniącym się rolnictwem.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Akademia Trawy: Na czym polega projekt firmy Agrihandler?

Akademia Agrihandler to projekt, który ma na celu popularyzacje zoptymalizowanych metod gospodarowania, wykorzystanie nowoczesnego sprzętu rolniczego i badania terenowe i laboratoryjne. Wkrótce pierwsze wyniki!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)