Od lokalnego rolnika. Trójka znajomych stworzyła internetowy targ
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Od lokalnego rolnika. Trójka znajomych stworzyła internetowy targ

15.03.2021autor: Kamila Szałaj

Swojskie mleko prosto od krowy z Gostkowa albo wołowina od hodowcy z Zakęcia? Konsumenci coraz częściej poszukują takich produktów bezpośrednio od rolnika. Co więcej, sami tworzą portale, by ułatwić i sobie, i innym dostęp do lokalnej żywności.

Na ciekawy pomysł skrócenia łańcucha dostaw żywności wpadła grupa znajomych z Lwówka Śląskiego - Kasia, Marcin i Tomek. Dwa lata temu stworzyli stronę Targ.info, gdzie rolnicy i producenci żywności mogą bezpłatnie zamieszczać swoje oferty, a konsumenci - kupować je lokalnie i bez pośredników.

- Tak naprawdę to był pomysł Marcina, który od dawna interesuje się zdrową żywnością. A że jest programistą, pomyślał o stworzeniu strony, na której rolnicy będą mogli oferować swoje produkty. Konsumentom chciał natomiast ułatwić lokalne zakupy zdrowej, polskiej żywności. Chodziło o stworzenie internetowego targu, na którym konsumenci mogli by odnaleźć jak najwięcej produktów - od jajek i nabiału, przez mięso, warzywa, owoce, miody, aż do chleba i przetworów. I to nam się udało! Mamy już ok. 200 zarejestrowanych wytwórców, głównie na Dolnym Śląsku, ale nie spoczywamy na laurach. Teraz chcemy jeszcze bardziej rozpropagować naszą stronę w całym kraju i rozwinąć segment produktów certyfikowanych ekologicznie - wyjaśnia w rozmowie z nami Kasia, współtwórczyni Targ.info.

Rolnicy, którzy chcieliby zaoferować swoje produkty na portalu, mogą to zrobić bezpłatnie. Wystarczy wejść na stronę, dodać swoje ogłoszenie, najlepiej ze zdjęciem i gotowe!  

- Pamiętajmy, że zdjęcie jest tu ważne, bo konsument najcześciej kupuje oczami - wyjaśnia Kasia i dodaje, że służy pomocą w kwestiach technicznych.

- Gdyby ktoś miał problem z załadowaniem zdjęcia lub dodaniem ogłoszenia, chętnie pomożemy - zaznacza.

Kasia przyznaje, że wielu klientów już regularnie wraca po zakupy do swoich ulubionych producentów. Sama co tydzień kupuje sery z Łomnicy. Z kolei Tomek nie wyobraża sobie dnia bez soku malinowego od pani Krystyny, a Marcin - bez mleka od sąsiada. 

Pomysł portalu podoba się też samym rolnikom
, którym w ten sposób zwiększa się możliwość bezpośredniej sprzedaży.

- Takich inicjatyw powinno być jak najwięcej. To jest ważne nie tylko dla konsumenta, który kupi dobrej jakości żywność, ale też dla nas - rolników, bo dzięki temu możemy zwiększyć naszą sprzedaż. Im więcej klientów kupi pomidory i ogórki bezpośrednio od rolnika zamiast włoskie czy hiszpańskie w Biedronce, tym lepiej! Denerwuje mnie, gdy w sklepach tej sieci widzę niemiecką cebulę, belgijskie pory czy koperek z Kenii! To woła o pomstę do nieba, że markety wolą ściągać żywność z zagranicy, niż kupić ją od nas, polskich rolników. Dlatego myślę, że taki handel lokalny jest naszą szansą - wyjaśnia w rozmowie z nami pan Krzysztof z okolic Płońska, który uprawia ziemniaki, cebulę i truskawki.


Kamila Szałaj
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Wojciechowski: zaoferujemy rolnikom ekologicznym naprawdę dużo

- W nowej WPR zaoferujemy rolnikom ekologicznym naprawdę dużo. Będzie bardzo mocna preferencja dla tego typu gospodarowania – zapowiedział komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podczas Dialogu Obywatelskiego nt. Europejskiego Zielonego Ładu.  Dodał, że 24 marca zostanie ogłoszony przez Komisję Europejską Plan Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)