Nowe trendy w agroturystyce – czego oczekują goście podczas wizyty?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowe trendy w agroturystyce – czego oczekują goście podczas wizyty?

18.01.2021autor: Dorota Kolasińska

Agroturystyka to  nigdy nie powinien być tylko nocleg. Goście oczekują od gospodarza czegoś więcej. Czego dokładnie?

Aktualna opowieść o agroturystyce, to historia, która maluje gawędę o utraconym, beztroskim dzieciństwie na wsi. O wakacjach u babci, podczas których można było cieszyć się wolnym czasem, smakować swobodę, bez zamartwiania się m.in. o to, co i kiedy zjeść. Jedzenie u babci zawsze było pyszne i swojskie. To wakacje podczas których największym problemem były włosy potargane przez wiatr i obtarte kolana – czytamy w analizie trendów gospodarstw agroturystycznych zleconej przez KSOW. Na agroturystykę warto patrzeć przez pryzmat właśnie takich odczuć konsumentów i nie zapominać o tym. Teraz zdarza się, że agroturystyka to czasem tylko pokój z telewizorem i aneksem kuchennym, bez swojskiego jadła, miłego gospodarza oraz atrakcji w obrębie gospodarstwa i w jego okolicy.

Pandemia COVID-19 z jednej strony stworzyła dodatkowe możliwości dla prowadzących agroturystykę, bowiem turyści szukają odosobnienia i uciekają z miast, gdzie presja związany z koronawirusowymi obostrzeniami jest duża i czasami trudna do zniesienia. Z drugiej jednak strony drugi lock-down spowodował zamknięcie zainteresowanych w domach. 

r e k l a m a
Jeżeli możliwe będą ponowne wyjazdy i wynajmowanie pokoi lub domków, turyści wyruszą w trasę, a telefon nie przestanie dzwonić. Wszyscy mają dość pandemii, siedzenia w domu i tęsknią za rozrywką. Na wsi jej nie brakuje, jednak o specjalne atrakcje dla gości trzeba się zatroszczyć, aby przyciągnąć ich jak najwięcej.

Czego szukają goście?


KSOW zaprojektował i zlecił badanie podyktowane potrzebą zidentyfikowania obecnych trendów konsumenckich dotyczących wypoczynku w gospodarstwach
agroturystycznych lub podmiotach świadczących tego typu usługi. Celem projektu było także uzyskanie informacji odnośnie potrzeb i oczekiwań osób odwiedzających takie gospodarstwa. Badania w okresie wrzesień-grudzień 2020 przeprowadziła ABM Agencja Badań Marketingowych Sp. z o. o.

W 2019-2020 r. co najmniej ¼ badanych osób odwiedziła gospodarstwa agroturystyczne. Co ciekawe jeśli konsument nie korzysta z agroturystyki, to głównie dlatego, że większość jego doświadczeń urlopowych związanych jest z hotelami, wyjazdami zagranicznymi i zwyczajnie nie wie, na czym „taka agroturystyka” polega.

Według raportu dla turystów najważniejszy jest świeże powietrze, pokój z własną
łazienką i gwarancja ciszy i spokoju. Najczęściej z agroturystyki korzystają rodziny z
dziećmi i własnymi zwierzętami domowymi, pochodzący z dużych miast, mający dobry status ekonomiczny, interesujący się lokalnością oraz kwestiami środowiska, dojrzali, ale nowocześni, podczas urlopu szukają wyciszenia.

Goście szukają idealnego miejsca odpoczynku na stronach internetowych, sugerują się opinią przyjaciół i rodziny, ale również wynikami w wyszukiwarce Google. 

Jak wzbudzić zainteresowanie agroturystyką?


Według raportu aby wzbudzić zainteresowanie Polaków, należy przede wszystkim
inwestować w atrakcyjną i rzetelną komunikację za pomocą stron www obiektów.
Strony zawierające pełny opis oferowanych usług oraz aktualny cennik i galerię zdjęć
mogą stanowić pierwszy, kluczowy krok w przełamaniu dystansu wobec koncepcji urlopu w agroturystyce. Oczywiście goście najchętniej wybiorą miejsca gdzie jest dostęp do wody, ale również zwrócą uwagę na wyżywienie, najlepiej jeśli będzie to kuchnia regionalna, a w gospodarstwie będą utrzymywane zwierzęta, a z ich produktów wytwarzane smaczne dania. Nowych gości przyciągną wiejskie jaja, wędliny, grill, możliwość wędkowania, owocowe przetwory czy wino domowej roboty.

Dodatkową atrakcję będą stanowić organizacje wycieczek, zajęć rekreacyjnych czy
nawet pomoc w pracach gospodarskich i obcowania ze zwierzętami.

Z raportu wynika, że wieś nie kojarzy się z sielankowym życiem, ale z codzienną ciężką pracą rolnika. Oczekiwania wobec gospodarza są wysokie, więc pogodzenie trudów codziennej pracy na roli z obsługą gości może być bardzo trudne, a czasem nawet niemożliwe.

Aktualne trendy w agroturystyce


Być może niektórzy gospodarze już wprowadzili u siebie nowe trendy, jakich najczęściej poszukują goście gospodarstw. Z raportu wynika, że goście szukają dostępności pakietów np. za weekend, dostosowania do różnych grup wiekowych, dywersyfikacja usług np. poprzez oferowanie pokoi o podwyższonym standardzie, poszukiwanie wartości wyróżniających np. kuchnia regionalna, sporty. Ponadto osoby odwiedzające takie gospodarstwa chcą aby ich dzieci mogły skorzystać z placu zabaw czy zagrody edukacyjnej. Warto zainwestować w stronę internetową i FB, tak aby informacje tam umieszczane były ciekawe, aktualne, a oferta bogata.
dkol
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Będzie wsparcie dla gospodarstw agroturystycznych? MRiRW jest "za"

- W najbliższym czasie planujemy przeprowadzić konsultacje z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii na temat wsparcia rolników, prowadzących działalność agroturystyczną - poinformował wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński. Dodał, że niedługo startuje kampania promująca wypoczynek na wsi. 

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)