Nowe porozumienie zamiast umowy zbożowej. Bez udziału Ukrainy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowe porozumienie zamiast umowy zbożowej. Bez udziału Ukrainy

23.08.2023autor: Maryia Khamiuk

Rosja, Turcja i Katar zamierzają zawiązać nowe porozumienie, które zastąpi umowę zbożową pod patronatem ONZ – podała niemiecka gazeta “Bild”, powołując się na oficjalną korespondencję dyplomatów tych krajów. Umowa ma zagwarantować Rosji szlaki eksportu zboża do Afryki i ma być „uzupełnieniem” umowy zbożowej z ONZ. Dla Ukrainy nowe porozumienie to zgoda na handel kradzionym zbożem i gwarancja nietykalności Rosji na Morzu Czarnym.

Rosja chce nadal eksportować zboże — zwłaszcza do krajów afrykańskich

Według Bild Rosja chce kontynuować eksport zboża, zwłaszcza do krajów afrykańskich, które cierpią na niedobór żywności. Z kolei Turcja zamierza pełnić funkcję organizatora, a Katar – sponsora dostaw. Umowa może zostać podpisana w ten weekend w Budapeszcie. Przybędzie tam prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Turcja proponuje powrót do umowy zbożowej pod patronatem ONZ

Turecki minister spraw zagranicznych Hakan Fidan nie zrezygnował z prób zachęcania Rosji do powrotu do inicjatywy czarnomorskiej, aby zboże mogło być wysyłane również z Ukrainy. Ankara proponuje działanie pod patronatem ONZ. Jak dotąd nie doszło jednak do żadnych postępów w tym kierunku. Erdogan próbuje przemówić Putinowi do rozsądku.


Zobacz także: Kto kupuje rosyjskie zboże? Rosja zwiększyła eksport zboża o prawie 100% po wyjściu z umowy zbożowej

USA i UE wspierają Ukrainę w sprawie dostaw zboża

W odpowiedzi na plany Rosji, USA i UE wspierają Ukrainę w sprawie dostaw zboża. Amerykańscy urzędnicy powiedzieli dziennikarzom gazety The Wall Street Journal, że plan przewiduje utworzenie do października dodatkowej trasy dla eksportu 4 mln ton zboża miesięcznie przez Dunaj. Większość produktów rolnych byłaby wysyłana w dół rzeki oraz przez Morze Czarne do portów w Rumunii, a stamtąd do innych krajów. Europejscy urzędnicy uważają, że w ten sposób Kijów będzie w stanie eksportować do 5,5 mln ton produktów rolnych miesięcznie. Ukraina porozumiała się także z Chorwacją w sprawie wykorzystania chorwackich portów nad Dunajem i Morzem Adriatyckim do eksportu zboża.

Mkh na podst. Bild, The Wall Street Journal, The Kyiv Independent, Radio Svoboda
fot: envato.elements
autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Ukraina sprzeciwia się przedłużeniu zakazu importu zbóż przez kraje UE

  Ukraina domaga się zniesienia ograniczeń handlowych w imporcie produktów rolnych z Ukrainy przez pięć krajów Unii Europejskiej, które chcą przedłużyć zakaz do końca 2023 roku. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba nazwał ten krok naruszeniem zasad wspólnego rynku i solidarności.

czytaj więcej
Publikacja specjalna
Aktualności

Terminal zbożowy: Przetarg wciąż nierozstrzygnięty

Nadwyżka zboża w Polsce rośnie, a ponowne przesunięcie terminu rozstrzygnięcia przetargu na dzierżawę Terminala Zbożowego w Porcie Gdynia, jednego z najważniejszych centrów przeładunkowych w naszym kraju, budzi spory niepokój w branży.

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Volia Agri-Food Park Winnica to nowy park technologiczny w Ukrainie

W Winnicy położonej na terenie centralnej Ukrainy rozpoczęła się budowa parku przemysłowego Volia Agri-Food Park Winnica. Ośrodek ten będzie specjalizował się w przemyśle spożywczym, świadczeniu specjalistycznych usług oraz badaniach i rozwoju w sektorze rolno-spożywczym.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)