r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>Nowe porozumienie zamiast umowy zbożowej. Bez udziału Ukrainy
Nowe porozumienie zamiast umowy zbożowej. Bez udziału Ukrainy
23.08.2023autor: Maryia Khamiuk
Rosja, Turcja i Katar zamierzają zawiązać nowe porozumienie, które zastąpi umowę zbożową pod patronatem ONZ – podała niemiecka gazeta “Bild”, powołując się na oficjalną korespondencję dyplomatów tych krajów. Umowa ma zagwarantować Rosji szlaki eksportu zboża do Afryki i ma być „uzupełnieniem” umowy zbożowej z ONZ. Dla Ukrainy nowe porozumienie to zgoda na handel kradzionym zbożem i gwarancja nietykalności Rosji na Morzu Czarnym.
Rosja chce nadal eksportować zboże — zwłaszcza do krajów afrykańskich
Według Bild Rosja chce kontynuować eksport zboża, zwłaszcza do krajów afrykańskich, które cierpią na niedobór żywności. Z kolei Turcja zamierza pełnić funkcję organizatora, a Katar – sponsora dostaw. Umowa może zostać podpisana w ten weekend w Budapeszcie. Przybędzie tam prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
Turcja proponuje powrót do umowy zbożowej pod patronatem ONZ
Turecki minister spraw zagranicznych Hakan Fidan nie zrezygnował z prób zachęcania Rosji do powrotu do inicjatywy czarnomorskiej, aby zboże mogło być wysyłane również z Ukrainy. Ankara proponuje działanie pod patronatem ONZ. Jak dotąd nie doszło jednak do żadnych postępów w tym kierunku. Erdogan próbuje przemówić Putinowi do rozsądku.
Zobacz także: Kto kupuje rosyjskie zboże? Rosja zwiększyła eksport zboża o prawie 100% po wyjściu z umowy zbożowej
Zobacz także: Kto kupuje rosyjskie zboże? Rosja zwiększyła eksport zboża o prawie 100% po wyjściu z umowy zbożowej
USA i UE wspierają Ukrainę w sprawie dostaw zboża
W odpowiedzi na plany Rosji, USA i UE wspierają Ukrainę w sprawie dostaw zboża. Amerykańscy urzędnicy powiedzieli dziennikarzom gazety The Wall Street Journal, że plan przewiduje utworzenie do października dodatkowej trasy dla eksportu 4 mln ton zboża miesięcznie przez Dunaj. Większość produktów rolnych byłaby wysyłana w dół rzeki oraz przez Morze Czarne do portów w Rumunii, a stamtąd do innych krajów. Europejscy urzędnicy uważają, że w ten sposób Kijów będzie w stanie eksportować do 5,5 mln ton produktów rolnych miesięcznie. Ukraina porozumiała się także z Chorwacją w sprawie wykorzystania chorwackich portów nad Dunajem i Morzem Adriatyckim do eksportu zboża.
Mkh na podst. Bild, The Wall Street Journal, The Kyiv Independent, Radio Svoboda
fot: envato.elements
Maryia Khamiuk
dziennikarz, współpracownik PWR Online
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a