Niemcy. Na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy po powodzi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niemcy. Na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy po powodzi?

24.07.2021autor: Kamila Szałaj

Ubiegłotygodniowa powódź w Nadrenii-Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech spowodowała olbrzymie straty także w rolnictwie. Tamtejszy rząd i ministerstwo rolnictwo już uruchomiły pomoc dla poszkodowanych rolników. Pomocną dłoń wyciągają także mleczarnie i organizacje branżowe.

Potężna powódź w Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie spowodowała milionowe szkody także w sektorze rolnym. Burze zniszczyły uprawy, budynki i maszyny rolnicze. Utonęły całe stada zwierząt. Tydzień po katastrofie rząd federalny Niemiec uruchomił nadzwyczajną pomoc wartą łącznie 400 mln euro. Pieniądze mają być wydane na naprawę największych szkód w budynkach i infrastrukturze komunalnej oraz na niwelowanie sytuacji kryzysowych w najbardziej dotkniętych branżach. Planowany jest także wielomiliardowy fundusz budowlany. Wsparcie jest przeznaczone także dla rolników. 

- Wielu ludzi na obszarach powodziowych nie ma nic – w tym wielu rolników, którzy w niektórych przypadkach stracili wszystko. Dlatego ważne i słuszne jest, abyśmy szybko i solidarnie udzielili im pomocy. Wsparcie musi być udzielone natychmiast i w bardzo prosty sposób – bez biurokratycznych przeszkód - powiedziała Julia Klöckner, minister rolnictwa Niemiec.

Federalne Ministerstwo Rolnictwa wraz z Rentenbank (niemiecka agencja wspierająca rozwój rolnictwa) uruchomiło również program zabezpieczenia płynności przedsiębiorstw rolnych, z którego już można korzystać.
r e k l a m a

UE obiecuje pomoc

Unijną pomoc dla rolników dotkniętych powodzią obiecał także komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. 

Jak informuje topagrar.com, w miniony poniedziałek Wojciechowski wyjaśnił, że kraje członkowskie UE mają możliwość długoterminowej pomocy z II filaru WPR. Komisarz powiedział, że pomoc krótkoterminowa mogłaby zostać udostępniona za pośrednictwem Funduszu Solidarności UE. 
W Niemczech prowadzone są zbiórki pieniędzy dla poszkodowanych rolników


Rolnicze Ubezpieczenie Społeczne odracza składki

Z pomocą niemieckim rolnikom przychodzi także tamtejszy KRUS, czyli Rolnicze Ubezpieczenie Społeczne (SVLFG). Wprowadziło nieoprocentowane odroczenie wszystkich składek należnych do 14 września 2021 r. Jak czytamy na stronie topagrar.com, wystarczy nieformalne zgłoszenie do SVLFG - mailem bądź telefonicznie, bez konieczności składania wniosków.

Pomocną dłoń wyciągają także zakłady przetwórcze, mimo że same ucierpiały wskutek powodzi. Np. mleczarnia Arla Foods z siedzibą w Eifel w Pronsfeld chce płacić za mleko, nawet jeśli nie mogłyby ono zostać odebrane z uszkodzonych gospodarstw. Ma to zapewnić płynność dostawcom w tej kryzysowej sytuacji. Z kolei grupa mleczarska Hochwald, również zlokalizowana w północnej Nadrenii-Palatynacie, rozpoczęła kampanię zbierania funduszy dla producentów mleka i pracowników. Zamierza je szybko i bez zbędnej biurokracji przekazać poszkodowanym.

Wstępne szacunki powodzi w Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie Niemczech wynoszą od 4 do 5 mld euro.

Kamila Szałaj, fot. DBV

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ekstremalne burze w Niemczech: ogromne straty rolnicze, zaginieni i ofiary śmiertelne

Niemieccy rolnicy żyją w ciągłym strachu przed kolejnymi gwałtownymi burzami i ulewami. Wiele terenów jest zalanych, zaginęło wiele osób, a pola, łąki i pastwiska wyglądają dramatycznie.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)