Na Słowacji przebadano 1500 ton pszenicy z Ukrainy. Efekt? Stwierdzono obecność chloropiryfosu
Słowacja zamyka swój rynek dla ukraińskiego zboża, jest to efekt niezadowalających wyników badania ponad 1500 ton pszenicy z Ukrainy, które zostało przejęte przez słowacką służbę weterynaryjną (SVPS) w jednym z młynów. W zbożu wykryto chloropiryfos, który jest zakazany na terenie UE.
W badanym zbożu wykryto zakazany w UE pestycyd - chloropiryfos
Oznacza to, że zboże z Ukrainy, które już jest zmagazynowane na Słowacji, oraz wyprodukowana z niego mąka, nie może trafić do obrotu, ani być poddawane dalszemu przetwarzaniu na terenie kraju.
Decyzja ta została podjęta, jak podało ministerstwo po wykryciu śladów zakazanego na terenie Unii Europejskiej chloropiryfosu, w jednej z partii pszenicy pochodzącej z Ukrainy.
Unia Europejska w 2020 roku zakazała dostaw nasion oraz zbóż, a także innych produktów, które zawierają więcej niż 0,01 mg/kg chloropiryfosu. Ministerstwo rolnictwa Słowacji podało, że stężenie w próbkach z Ukrainy było prawie trzykrotnie wyższe i wynosiło 0,026 mg/kg.
Będą ścisłe kontrole transportów ze zbożem
Słowackie Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło, że wraz z podległymi podmiotami, pobierze próbki z każdej partii zboża z Ukrainy i mąki, które są magazynowane na terenie Słowacji. Jednocześnie służba weterynaryjna ma poinformować pozostałe kraje członkowskie Unii Europejskiej poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o partiach zboża, które nie spełniają wymagań nałożonych przez Unię Europejską.
Patrycja Bernat
<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>
Najważniejsze tematy