Na Słowacji przebadano 1500 ton pszenicy z Ukrainy. Efekt? Stwierdzono obecność chloropiryfosu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na Słowacji przebadano 1500 ton pszenicy z Ukrainy. Efekt? Stwierdzono obecność chloropiryfosu

15.04.2023autor: Patrycja Bernat

Słowacja zamyka swój rynek dla ukraińskiego zboża, jest to efekt niezadowalających wyników badania ponad 1500 ton pszenicy z Ukrainy, które zostało przejęte przez słowacką służbę weterynaryjną (SVPS) w jednym z młynów. W zbożu wykryto chloropiryfos, który jest zakazany na terenie UE.

Po przeprowadzonych przez słowacką służbę weterynaryjną badaniach w jednym z młynów, gdzie poddano kontroli 1500 ton pszenicy pochodzącej z Ukrainy, Ministerstwo Rolnictwa Słowacji podjęło decyzję o zamknięciu rynku dla ukraińskiego zboża. 

W badanym zbożu wykryto zakazany w UE pestycyd - chloropiryfos

Oznacza to, że zboże z Ukrainy, które już jest zmagazynowane na Słowacji, oraz wyprodukowana z niego mąka, nie może trafić do obrotu, ani być poddawane dalszemu przetwarzaniu na terenie kraju.

Decyzja ta została podjęta, jak podało ministerstwo po wykryciu śladów zakazanego na terenie Unii Europejskiej chloropiryfosu, w jednej z partii pszenicy pochodzącej z Ukrainy.

Unia Europejska w 2020 roku zakazała dostaw nasion oraz zbóż, a także innych produktów, które zawierają więcej niż 0,01 mg/kg chloropiryfosu. Ministerstwo rolnictwa Słowacji podało, że stężenie w próbkach z Ukrainy było prawie trzykrotnie wyższe i wynosiło 0,026 mg/kg.

Będą ścisłe kontrole transportów ze zbożem

Słowackie Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło, że wraz z podległymi podmiotami, pobierze próbki z każdej partii zboża z Ukrainy i mąki, które są magazynowane na terenie Słowacji. Jednocześnie służba weterynaryjna ma poinformować pozostałe kraje członkowskie Unii Europejskiej poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o partiach zboża, które nie spełniają wymagań nałożonych przez Unię Europejską.

Źródło: biz.liga.net
fot. envato.elemenst
fot. archiwum
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Powstanie specjalny zespół śledczy ds. zbadania oszustw związanych z importem zbóż z Ukrainy

Powstanie specjalny zespół śledczy do zbadania oszustw związanych z importem ukraińskiego zboża - zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W jego pracach oprócz prokuratury wezmą udział ABW, policja oraz służby celno - skarbowe. Zdaniem szefa resortu sprawiedliwości kryzys na rynku zbóż wywołała egoistyczna polityka Komisji Europejskiej, która otworzyła granice na import z Ukrainy. 

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Przywrócić cła i kontyngenty dla mięsa drobiowego i jaj z Ukrainy

Inicjatywa #HodowcyRazem apeluje o nieprzedłużanie na kolejne lata zawieszenia ceł i kontyngentów dla ukraińskiego mięsa drobiowego i jaj. Polscy rolnicy nie są w stanie konkurować z tanim ukraińskim importem, który nie musi spełniać rygorystycznych i kosztowanych unijnych norm.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)